Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
31.1.
Šanta kočičí (Marie Crossette)
28.1.
Kočičí záchody (Pavel Steiner)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
31.1.   PSI
Stopa (Pavel Steiner)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Šanta kočičí

Našli jsme černou kočku
Ve středu 19. ledna 2000 odpoledne byla nelezena černá asi 6-ti měsíční kočička, a to v Praze  na rohu ulice Orebitské a Husitské. Kočička byla samozřejmě velice vyplašená, ale celkem v dobrém stavu. Veterinář stanovil její věk přibližně na 6 měsíců a odhadl, že kočce se vede špatně jen pár posledních dní (byla velice dehydrovaná, možná zavřená ve sklepě). Nejspíše se někomu ztratila, nebo ji někdo prostě vyhodil. Normálně se nechá hladit, vrní, nastavuje se, takže na lidi zvyklá je, ale sem tam uskočí, zřejmě ji taky někdo ublížil.
Já mám doma dva kocoury, dva ježky, druhý týden už i pejska (chlupatá černá blecha, samozřejmě nalezená hodným pánem v nějaké vesnici, pak nezvládnutelná pro mojí babičku) a tak další kočička myslím není nejvhodnějším doplňkem do této zvířecí soustavy. Na doporučení veterináře je číča sama v pokoji v izolaci od ostatních zviřátek, kvůli možným zatím neprojeveným nemocím.
Kdyby po ní pátrali původní majitelé, nebo aby si ji vzali nějací hodní lidé a poskytly jí zaslouženou péči a nový domov, volejte: 0602/224667 nebo 02/96342538
Adéla

Přečetla jsem si
příspěvek paní Anny, která se zmiňuje o Šantě. Shodou okolností jsem si jí přávě před několika dny zasázela do květináče. Šanta kočičí (lat. Nepata cataria), je bylina, kterou se opravdu plní kočičí hračky - tedy různé hadrové myšky, míčky nebo jen malé jutové sáčky.

Přestože bylina původně pochází z Evropy, je to léčivka téměř neznámá. Já mám bylinky velmi ráda, nikdy se mi ale v Evropě šanu nepodařilo koupit. Zato zde v Americe jsou její semena běžně k dostání. (Má růst i planně, ale já jsem ji nikdy divoce rostoucí neviděla).
Šana kočičí (anglicky Catmint, nebo Catnip) je růstem i vzhledem podobná mátě. Vím, že v Evropě se kočkám nabízí kozlíkové kapky, když jim chcete udělat radost, nebo je naučit používat třeba škrabadlo. Naše dřívější kočka Kotě na ně ale vůbec nereagovala. Zato právě šanta jí přiváděla do extaze.
Šanta kočičí (15 kB)
Stačilo trochu suché šanty rozdrobit na zem, kočka se k ní vrhla, válela se v ní, lízala jí a nakonec všechnu snědla. To byla také nejvhodnější doba k důkladnému pročesání jejího hustého kožichu, protože tehdy si nechala všechno líbit. A vzhledem k tomu, že šanta má i řadu vitamínů a podporuje trávení, kočkám se dokonce doporučuje.
Hračky, které se sušenou šantou plní, ji ale mají tak málo, že během krátké doby vůně zcela vyvětrá. Proto jsem si ji raději vždy kupovala jen tak v sáčku a používala přímo, bez jakéhokoli obalu. Ale hlavně jsem si jí pěstovala ze semen a pak sušila. Ta "domácí" šana byla o tolik "silnější", že se s tou kupovanou vůbec nedala srovnat.
Měla jsem dokonce květináč, kde byla šanta přímo pro Kotě, která se na ní chodila "pást" - s velkou vervou ty čerstvé listy okusovala. Sušila jsem pak vždy celou rostlinku a suchou nastříhala (i se stonky) do těsně uzavřené krabičky (Kotě už ji znala, jakmile jsem ji vyndala, začala příst).
Dočetal jsem se, že reakce na šantu je dědičná a jen asi 2/3 koček na ní reagují, ty ostatní je nechávají nepovšimnutou. Možná je na tom něco pravdy, protože např. naše současná Dixie má sice šantu také ráda, ale její reakce není nic, proti Kotětině. Teď šantu zase kupuji v sáčcích a každý rok se ji pokouším sázet. Zdejší teplé podnebí jí ale nějak nesvědčí, venku se jí nedaří a v květináči mi jí buď ožere Dixie, nebo jí není dost na sušení do zásoby. Ale paličatě jí sázím dál, možná právě letos budu mít štěstí.
Šanta jako bylina se používá ve formě čajů na klidný spánek, na žaludeční křeče, dětské průjmy a listy se žvýkají na bolest zubů. Je tedy zvláštní, že tato bylinka působí na lidský organizmus uklidňujícím způsobem, kočky naopak ohromně vzrušuje.
Jestli se čtenářům podaří semena šanty v Čechách sehnat - zkuste si ji vypěstovat pro vaše kočičí miláčky.

Marie Crossette, USA