Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Konec velkého lovce (Rita Kubelová)
 
11.4.
Měření koček - 17. díl: Damián * Amádka * Kissinka (M. Šmídová)
10.4.
Jak měřit kočku v koutku (Kamila) / Měření koček - 16. díl (Budínovi, Lenka, Iva, Renata F., Jan Halva)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Měření koček - 17. díl
Damián * Amádka * Kissinka

Hledáme někoho pro kocoura,
nalezeného u nás v domě. Jsou mu asi dva roky, je mourovatý, nevykastrovaný. Adresa: Dana Klimperová, Jahodová 2888/40, Praha 10 - Zahradní Město, telefon (02) 72651060 večer.
Petr Vit
Damián
Také jsem se dnes rozhodla změřit našeho kocoura. Máme sice koček pět ale zatím jsem změřila jen jednoho, a to našeho největšího krémového peršana Damiána (celé jméno Damián Yoricat). Délka od hlavy ke kořenu ocasu je 59,5 cm a délka ocasu je 29 cm. Váha v současné době je cca 8 kg. Teď už to je veterán. V listopadu mu bylo 10 let.
Damián stojící u stolu (8 kB)

V době největší síly vážil 8,60 kg a náš pan veterinář ho vždy velmi obdivoval. Zúčastňovala jsem se s ním také několika kočičích výstav, kde upoutával návštěvníky i posuzovatele svou mohutností. Na jedné z výstav vyhrál soutěž o největšího a nejtěžšího kocoura s nejdelším ocasem. Dokonce o něm psali i v novinách. Paní redaktorka psala o největším kocourovi výstavy Damiánovi, který svou velikostí připomínal dobře živeného jezevčíka. Byla jsem na to samozřejmě patřičně pyšná.
Damián sedící (8 kB)
Vzpomínám si také na naší první návštěvu veterináře s Damiánem a ještě s naší první krátkosrstou kočičkou Mindou, která teď už je v kočičím nebi. Damián byl v té době asi čtyřměsíční kotě a na veterině nám řekli ať kočku (rozumí se Mindičku) položíme na stůl a našeho psa (náš Damiánek) postavíme na zem.
Tak jsem se ozvala, že to zvířátko je naše perské koťátko a žádný pes. Když mu bylo pět let rozhodli jsme se pro kastraci. Protože další spolužití s nekastrovaným kocourem nebylo možné nejenom pro kocouří parfém ale také proto, že s mým manželem začal zápasit o postavení vůdce rodiny a někdy to vypadalo tak, že vyhraje kocour a manžel musel kolikrát opustit bojiště a stáhnout se z dosahu a dohledu kocoura.
Teď jsou zase s manželem velcí kamarádi, kocour manžela respektuje ale postavení vůdce kočičáků si stále uchovává. Stejně, kromě jedné kočičky, mám již všechna zvířata kastrovaná. Po kastraci naše zvířata trochu zmohutněla, Damián však nejvíce. Jsou to už všechno kočičí veteráni, ale stále v dobré kondici.

Amádka - takto se šklebí vždy, když mám v ruce fotoaparát s bleskem (8 kB) Amádka
Kočiček mám pět. První, o kterém píší výše, byl náš nejstarší a největší
kocour Damián. Teď bych chtěla napsat o nejmladší a nejmenší kočičce Amádce (Amáda Damiss) i když i té už je osm let. Je to drobná kočička, její míry jsou 45 cm délka, 25 cm ocásek a váží 3,20 kg. Chodí takovou kolébavou kachní chůzí, je to taková pajdička, snad proto, že její příchod na svět byl poněkud dramatický.

Narodila se jako poslední koťátko (ze čtyř, dvě však se narodila mrtvá) na veterině, protože Kissinka měla těžký porod. Koťátko, které by se schovalo do dlaně a ve kterém zpočátku moc života také nebylo. Nezačala pít od kočičí mámy a do druhého dne vypadala jako hadrová. Protože jsme se na tato první koťátka od naší Kissinky moc těšili, řekli jsme si celá rodina, že se budeme snažit udržet ji při životě.
Amádka vyjímečně se tvářící normálně (7 kB)
Chodili jsme s tím malým uzlíčkem každý den k veterináři na injekce, krmili injekční stříkačkou ve dne v noci (v noci jsme se střídali, manžel, dcera a já, po šesti hodinách dva a třetí měl volno aby se vyspal, příští noc jme si to prohodili), dcera jí masírovala hrudníček protože chvílemi přestávala dýchat. Po týdnu, k naší velké radosti, se její stav zlepšil a dokonce začala pít od kočky.
Chodili jsme ještě na kontrolu k panu doktorovi Macků, našemu veterináři, ten nám řekl, že sám nevěřil, že to přežije. Říkal jí motorová myš. Když začala koukat a poprvé ho viděla, za odměnu na něj zasyčela, drobeček nevděčný. Myslím, že největší zásluhu na tom, že přežila má naše dcera, která si postavila hlavu a nedovolila abychom ji nechali umřít.

Kissinka sedící jako panimáma (9 kB) Kissinka
Jediná naše nekastrovaná kočička je Kissinka. Po odchodu naší Mindičky převzala roli královny-matky. Je matkou naší
Amádky a jejího bratra Amíčka, o kterém napíši příště. Kissinka (celé jméno Kiss Aglaos) je perská modřeželvovinová krásná kočička. Její míry jsou 47 cm, 25 cm a váha 3,80 kg. Kissinka je osobnost, všechny ostatní kočky ji respektují a ona je také podle potřeby a podle jejího mínění oprávněně někdy trestá.

Ku příkladu když ji češu a jí se to nelíbí, tak po seskočení z mého klína jde potrestat za svou potupu a za to, že musela podstoupit proti své vůli česání nejblíže sedící nebo ležící a nic netušící kočku nebo kocoura, kterým nafackuje.
Jednou takto potrestala i mne a to na výstavě. Byla už značně nervózní po posuzování, já ji utěšovala a držela v náručí otočenou k sobě, v tom zaječela a dala mi facku do levé i pravé tváře, naštěstí neměla vytažené drápky. Asi mi tím chtěla dát najevo, že už jí to na výstavě vůbec nebaví. Od Kissinky jsme měli několikrát krásná koťátka.
Nyní již asi čtyři roky jí koťátka nechci dopřát, protože její porody nebyly nikdy bez problémů. Kastrovaná není, její říje jsou poměrně řídké a je při nich pouze mazlivější a občas vrká jako holoubek.
Kissinka ležící (7 kB)
Protože celý život považuje pouze našeho kocoura Damiána za svého manžela, sedí u něho, zamilovaně na něho kouká a občas na něho sahá pacičkou. Damián, ač vykastrovaný, se občas nechá přemluvit a vzpomene si na staré časy, kdy byl ještě krycím kocourem. To ovšem nesmí být nikdo z jeho páníčků přítomný. Jakmile nás spatří, okamžitě od Kissinky odběhne, asi se stydí.
Teď už bych se bála nechat Kissinku kastrovat, je jí 9 let a v tomto věku bych měla strach jak by snášela narkózu. Myslím si ale, že Kissinka je docela spokojená, protože stále žije ve své kočičí rodině s manželem Damiánem a svými dětmi Amádkou a Amíčkem, s kamarádem Pepíčkem a s páníčky, kteří o ně o všechny pečují.

M. Šmídová          

Skoro celá rodina - máma, táta, dcera (Kissinka, Damián, Amádka) (10 kB)

Šestiměsíční kočička (5 kB)
Tuto šestiměsíční kočičku
nabízím lidem, kteří ji budou mít rádi. Zbyla nám jako poslední, je nejmenší z celého vrhu a velmi málo roste (i když dobře jí). Možná z ní bude rarita - "zakrslá kočka". Zájemci se mohou obrátit na mail vlastale@post.cz.
Vlasta Leporská

V patek (24.3.2000) po ranu se nasi kocce "vylihlo"
5 koťat.
Pohlavi je prozatim nezname - prevazujici barva je zrzava po otci :-) ktery prebyva taktez u nas.
No kotat je 5, a tento pocet asi o 70-100% prevysuje puvodni odhady. nehodlam je topit a tudiz tak 2 kotata jsou k mani (nebo presneji k mani budou tak po tech klasickych 8 tydnech). Hledam touto cestou zajemce...
Pokud kotata po otci zdedi nejen barvu ale taky vzhled a povahu, muzu slibit ze to budou statni macci s pomerne utocnym charakterem. Kocek jsme u nas doma uz opravdu meli hodne, ale podobnyho "typka" jeste ne (nas kocour je opravdu schopen zahnat ciziho cloveka na utek). Budete mit o zabavu postarano :-).
Honza Gritzbach, Brno


Podle návodu v únorové Dumce čekáme s Dumkou na míry Vašich koček a kocourů (případně i s obrázky v JPEG) - momentálně mám míry na :-) 80 koček a 79 kocourů :-). (Své mírné vedení kocouři díky Haně Jandusové - poslala včera míry 3. koček - ztratili a kočky teď těsně vedou :-).)
Děkuji všem, kteří délku koček již zaslali, i všem, kteří připojili k rozměrům nějaký mini-příběh či fotku. Těším se na další míry, váhy i obrázky nebo jejich zpřesnění, které postupně, jak se budou objevovat v Dumce, doplním do tabulky na speciální stránce. Kromě první části měření a čtvrtečního komentáře paní Crossette máme také druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý, osmý, devátý díl, povídání O Cirdovi, Quincy a Peggy a upřesnění Jak se měří kočky - ve velkém :-), desátý, jedenácty, dvanáctý, speciál 13-ti venkovních koček paní Janelové, čtrnáctý, patnáctý díl, doplněný poznámkami k měření koček, šestnáctý díl, doplněný návodem jak měřit kočky v koutku a dnes máme zatím poslední - sedmnáctý. A spousta dalších bude následovat. Kdo v tabuce nemá ještě svého miláčka, prosím o trpělivost - měr i vah je HODNĚ.
Ferda          
Tabulka měr a vah vašich koček a kocourů.

 
 
 

Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci