Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KRÁLÍCI: Králík Jura (R. Žaludová)
 
20.4.
K pojmu "koček" aneb o kastraci samců (Bára, Tetčice)
19.4.
Jeruzalémské kočky - II. (Lumír Ondřej Hanuš)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


K pojmu "koček" aneb o kastraci samců

Kastrace samců byla známa již ve starověku. Význam kastrace je v podstatě trojí:

  1. omezit nežádoucí rozmnožování přemnoženého druhu
  2. vyloučit z dalšího chovu nevyhovující jedince
  3. zlepšit užitné vlastnosti konkrétního jedince.

U všech domácích zvířat se kastrace prováděla a dodnes provádí. Zlepšení užitných vlastností je patrné zejména ve výkrmu prasat, kde se chovají výhradně VEPŘi, kteří mnohem lépe přibírají na váze než KANEC. V podstatě z bezpečnostních důvodů se prováděla kastrace BÝKů až do doby, kdy se přestal VŮL používat jako tažné zvíře. HŘEBEC se často kastruje dodnes, protože práce s VALACHem je pro člověka mnohem bezpečnější ať již pod sedlem nebo v zápřahu. Z chovatelského hlediska je kastrace nutná ve všech chovech, kde se drží pohromadě celé stádo. Proto se kastrovali kozli, berani, hřebci i býci, kteří neměli být zařazeni do chovu. O tom, že se kastroval již dříve i PES a KOCOUR, svědčí existence pojmenování pro tyto kastráty - FEŠÁK a MACEK.
Označení kastrovaných samců jednotlivých domácích zvířat se dnes velmi často používá v hanlivém smyslu, málokdo ví, že se v podstatě jedná o odborné názvy. Spousta lidí se domnívá, že "valach" je označení velkého, silného tažného koně (pivovarský valach), aniž by tušili, že trojnásobný vítěz Velké Národní steeple-chase v Liverpoolu plnokrevník Red Rum byl valachem, stejně jako nejslavnější australský dostihový kůň Phar Lap. O tom, že kastráti mají odlišné vlastnosti, svědčí fakt, že posvátný Apis byl býkem, zatímco Přemysl oral s voly, stejně tak má svůj význam, že Bivoj ulovil kance, zatímco v obchodě kupujeme vepřové. Co se týče macka, pod tímto pojmem si představíme zvíře spíše tlustší a klidné. Řekneme-li o někom, že je to HŇUP (kastrát BERANa), tak dotyčný jedinec má zřejmě pomalejší reakce na určité specifické podněty. Není mi zcela jasné rčení, že někdo smrdí jak CAP, protože se domnívám, že KOZEL bude smrdět díky svému sexuálnímu aroma více. Vyjímečně nehanlivé označení FEŠÁK má zřejmě vyjádřit lepší výživný stav a menší nebezpečnost kastráta PSA. O tom, že se kastrace nevyhnula ani MUŽům svědčí existence pojmu EUNUCH.
Bára, Tetčice (8 kB)
O neexistenci kastrace samic v dřívějších dobách svědčí fakt, že pro kastrovanou samici žádného z domácích zvířat nemáme pojmenování. Jedním z důvodů je technická náročnost takového zákroku, domnívám se však, ža hlavní důvod je chovatelský. Např. u koní:
Hřebci určení do dalšího chovu se posuzují podle exteriéru, původu a vlastní výkonnosti. Po jejich zařazení do chovu jsou následně hodnoceni podle kvality potomstva, tedy podle toho, zda jsou schopni své kladné vlastnosti předávat dalším generacím. Existují ovšem určité vlohy, které lze předávat pouze prostřednictvím dcery dále (mám dojem, že se to týká i určitého zabarvení koček). Schopnost hřebce předat tyto vlohy se projeví až při hodnocení jeho vnuků. Ne, že by výkonnost klisny pro její chovnou kvalitu nebyla důležitá, ale i méně výkonná klisna může produkovat vynikající jedince díky své schopnosti přenést určitou důležitou vlastnost svého partnera. V chovu koní se pak hřebci hodnotí nejen podle kvality vlastního potomstva, ale stejně důležitý je i žebříček t.zv. otců matek. Při tomto způsobu chovu je zřejmé, že pro vlastní zušlechťování plemene slouží hlavně samec, zatímco samice je více či méně využívána jako "rozmnožovací zařízení". Hodnocení kvality samice je podstatně obtížnější, protože klisna dokáže vyprodukovat jen omezený počet potomků a má-li navíc prokázat svou výkonnost je počet možných potomků ještě nižší (to se dnes díky možnosti transferu oplodněných vajíček začíná měnit). Hřebci jsou schopni v poměrně krátké době (díky inseminaci ještě kratší než dříve) vyprodukovat statisticky dostatečně velký počet potomků na to, aby mohla být jejich chovná hodnota určena.
Kastrace koček a kočičáků převážné většiny nás čtenářů "Dumky" je nejlepším řešením pro všechny opuštěné, toulavé kočky a potomky "obecné kočky domácí". Jednak je to nejlepší způsob, jak snížit počet přemnožených bezprizorních koček, jednak se kastrací zlepší "užitné vlastnosti" našeho milého společníka. Kastrací zvířeti nijak neublížíme, naopak tento zákrok může kvalitu jeho života výrazně ovlivnit k lepšímu. Chovem koček nechť se zabývají odborní chovatelé.
Slávu kastrátů prokázaly samy dějiny. Do dnešních dnů můžeme na obrazech mistrů obdivovat Přemkovy voly, o žádném významném plemenném býku z té doby však nikomu není nic známo. Napoleon seděl u Waterloo v sedle bílého hřebce jehož jméno dnes nikdo neví, vévoda Wellington sledoval bitvu ze hřbetu plnokrevného valacha Copenhagena.
Red Rum se ještě nedávno mohl procházet pod vlastní sochou v životní velikosti a tato socha ho bude připomínat dlouho po jeho smrti (zemřel loni ve věku třiceti let). Vycpaný Phar Lap je dodnes obdivován v muzeu a jeho socha vítá všechny návštěvníky melbournského závodiště. Obdivuhodnému Phar Lapovi byl na počest natočen i krásný film půl století po jeho smrti.
Mnohem smutnější osud potkal našeho slavného hřebce Koroka, který byl přes protest odborníků zařazen do chovu, kde nedal jediného syna-plemeníka ani jediného vnuka-plemeníka. Kvalita jeho dcer nijak nepřevyšuje kvalitu dcer Korokových polobratrů po francouzském hřebci Astyanaxovi, kterých v plnokrevném chovu působilo několik. Na pardubickém závodišti je Korokovo jméno jen jedním z mnoha jmen na listině vítězů a žádného pomníku se tento statečný hřebec nedočkal. V rodokmenech dnešních plnokrevníků jeho jméno nic neznamená.
O "pohlaví" bájného Pegasa nic nevím, v přehledu je uváděn jen jako okřídlený kůň. Rovněž nevím, zda Šemík byl hřebec či valach. Mám vážné pochybnosti o tom, že Mikeš byl "kocour", protože vykazoval určité vlastnosti "macků". Pražáci by mohli zkontrolovat, na čem to vlastně sedí Svatý Václav či Jan Žižka. Jedná se o hřebce, valachy, nebo jsou tito koně bezpohlavní? Je mi známo, že modelem byl pro sochu Svatého Václava nemošický hřebec Ardo II, pro Žižkův památník stál modelem norický hřebec Albín Theseus. Zůstali "hřebci" i po uměleckém ztvárnění?

Bára, Tetčice          


P.S.: Omlouvám se, že Vám z rodinných důvodů nebudu do konce tohoto týdne odpovídat na Vaše MAILy, které mi zašlete nebo které jste mi od čtvrtka 13.4. zaslali... Více se dozvíte v pondělních PET.

Zároveň mnohokráte s Beruškou děkujeme (zatím pouze hromadně) za projevené gratulace k narození naší Barborky :-). Včera nás už pustili domů a teď se vzpamatováváme s návalu pečovatelské práce...
Ferda          

Šestiměsíční kočička (5 kB)
Tuto šestiměsíční kočičku
nabízím lidem, kteří ji budou mít rádi. Zbyla nám jako poslední, je nejmenší z celého vrhu a velmi málo roste (i když dobře jí). Možná z ní bude rarita - "zakrslá kočka". Zájemci se mohou obrátit na mail vlastale@post.cz.
Vlasta Leporská

V patek (24.3.2000) po ranu se nasi kocce "vylihlo"
5 koťat.
Pohlavi je prozatim nezname - prevazujici barva je zrzava po otci :-) ktery prebyva taktez u nas.
No kotat je 5, a tento pocet asi o 70-100% prevysuje puvodni odhady. nehodlam je topit a tudiz tak 2 kotata jsou k mani (nebo presneji k mani budou tak po tech klasickych 8 tydnech). Hledam touto cestou zajemce...
Pokud kotata po otci zdedi nejen barvu ale taky vzhled a povahu, muzu slibit ze to budou statni macci s pomerne utocnym charakterem. Kocek jsme u nas doma uz opravdu meli hodne, ale podobnyho "typka" jeste ne (nas kocour je opravdu schopen zahnat ciziho cloveka na utek). Budete mit o zabavu postarano :-).
Honza Gritzbach, Brno


Podle návodu v únorové Dumce čekáme s Dumkou na míry Vašich koček a kocourů (případně i s obrázky v JPEG) - momentálně mám míry na :-) 81 koček a 79 kocourů :-). (Kočky dnes vedení potvrdily - stále těsně vedou :-).)
Děkuji všem, kteří délku koček již zaslali, i všem, kteří připojili k rozměrům nějaký mini-příběh či fotku. Těším se na další míry, váhy i obrázky nebo jejich zpřesnění, které postupně, jak se budou objevovat v Dumce, doplním do tabulky na speciální stránce. Kromě první části měření a čtvrtečního komentáře paní Crossette máme také druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý, osmý, devátý díl, povídání O Cirdovi, Quincy a Peggy a upřesnění Jak se měří kočky - ve velkém :-), desátý, jedenácty, dvanáctý, speciál 13-ti venkovních koček paní Janelové, čtrnáctý, patnáctý díl, doplněný poznámkami k měření koček, šestnáctý díl, doplněný návodem jak měřit kočky v koutku, sedmnáctý díl a ve středu jsme měli zatím poslední - osmnáctý. A spousta dalších bude následovat. Kdo v tabuce nemá ještě svého miláčka, prosím o trpělivost - měr i vah je HODNĚ.
Ferda          
Tabulka měr a vah vašich koček a kocourů.

 
 
 

Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci