Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ČINČILY: Peggy a Gabby po roce (Inka) / PET: Klonování PETů do pěti let (Stáša)
 
9.5.
Měření koček - 20. díl (Fridrichovi, Renata Holubová, Bára, Andrea M., Božena Musilová)
5.5.
Jak naučit kocoura... (Barbara) / Ad brambory (Bebitka) / Problémy z narkózy (Vlasta Zavázalová) / Návrat ztraceného syna - kocourka Cesara (A. Galik)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Měření koček - 20. díl

Po zhlednuti Dumčiných krasnych stranek se tez pripojujeme. Nas persky 3-lety kocour Damian meri od hlavicky ke korenu ocasu 55 cm a vazi 6 kg. Pripomina valecek na koleckach lec jeho chuze je velice vznesena a dustojna. Jedno z jeho oblibenych mist je pred monitorem, viz foto.

Fridrichovi          
Damian (8 kB)

Konečně jsem se rozhodla také připojit k měření kočiček a kocourů s naším tedy lépe dědovým kocourkem Denym. Momentálně bydlím v Holandsku, ale Dumku čtu pravidelně každý den a jsem moc ráda, že tyto stránky existují.
Deny pózuje (5 kB)

Protože sama nemám možnost Denyho změřit (bydlí v Čechách), požádala jsem maminku, aby to udělala za mne. Náš Deny je domácí rezavý tři a půl roku starý kastrovaný kocourek. Moc rád si hraje hlavně v trávě (nejlépe ještě nesekané k dědově "velké radosti"), senu či s některým dobrovolníkem, který mu tahá listí nebo králičí tlapku na provázku.
Deny vytržen ze spánku (10 kB)
Deny se prý měřením velmi bavil a krejčovský metr bral jako novou hračku. Nyní tedy ty míry. Deny měří 50 cm bez ocásku a ocásek měří 30 cm. Váhu odhadujeme na 5,5 kg.
Už několikrát jsem se chystala vám o něm zaslat něco více povídání a určitě to v blízké budoucnosti udělám. Přeji hodně úspěchů Dumce a všem kočičkám a kocourkům a připojuji dvě Denyho fotky.
Renata Holubová + kocour Deny          

Camfoura (7 kB) Naše kočička Camfoura bude mít zanedlouho třetí narozeniny a už třikrát nás obdařila krásnými koťaty. Jelikož zastáváme názor, že do třetice všeho dobrého stačí, je dnes už kastrovaná. Rodem je to kočka "třičtvrtě perská", matka byla čistokrevná, otec poloperský. Co se týče povahy zdělila 100% neperské chování. Není to vůbec klidná okrasná kočička, ale normální venkovní coura. Svůj krásný kožíšek protahuje s oblibou tím nejhorším roštím. Češe se strašně nerada, ještě tak to snese na zádech, ale na břicho si nedá šáhnout. Poslední kosmetické úpravy se datují ke kastraci, kdy jsem zrádně využila jejího narkotického stavu.

A nakonec tedy míry a váha: 47 cm na délku, ocas 23 cm, 4,2 kg.
Bára          

Anička (4 kB)
Naše kočka se jmenuje Anča, bez ocasu měří 42 cm, ocas měří 27 cm, a kočka váží 3,5 kg. Přidávám fotku naší Aničky.

Andrea M., Praha          

Něco málo o naší Nikince. Je to perská modřeželvovinová kočka, vlastním jménem Yma z Helfštýna, říkáme jí však Niki. V květnu bude mít sedm let, takže je to už kočičí dáma v letech. Původně jsem si myslela, že budeme mívat koťata, ale Nikinka je jiného názoru. Byli jsme na několika výstavách, nyní už máme trvalou chovnost, ale není to nic platné, protože Nikinka buď nemá říje, nebo je má tak nezřetelné, že to nelze poznat.
Nikitka s růžičkou (9 kB)

Několikrát jsme byli u kocoura a milostpaní nejevila zájem. Vzhledem k tomu, že zase zájem o koťata není nijak závratný a kočka viditelně netrpí, jsem v klidu. Už s ní ani nejezdíme na výstavy, protože je to přece jen stres, ale jinak jako chovatelka jsem výstavy milovala. Nikde jinde člověk nevidí tolik zpřízněných duší, a protože jste na výstavě s kočkou celý den, tak máte možnost si popovídat a i to určité napětí, jak ten váš miláček dopadne, je příjemné. Ovšem, musíte mít zdravý rozum a nemyslet si, že pokud vaše zvíře nevyhraje, tak mu úmyslně posuzovatelé škodí...
(Atd, atd, organizovaní chovatelé vědí o čem mluvím a je mi z toho někdy smutno. Kolikrát jsem si říkala, jak ten svět může vypadat, když je tolik nevraživosti mezi lidmi stejného zájmu a koníčku, tak jak se pak mají domluvit ti, co je nic nespojuje. Ale o tom naštěstí Dumka není a snad nikdy nebude, zatím z ní cítím jen čistou radost ze sdílení stejných zájmů a žádnou závist.)
Ale zpět k Niki. Protože jsem ji od jejích 12 týdnů, co ji mám doma, průběžně vážila, zjistila jsem docela velké váhové rozdíly. Nevíc vážila kolem 18. měsíců, to byla dost obezní, mezi zadními nohami se dalo nahmatat množství tuku - vážila 4 900 g. Pak ztratila poněkud chuť k jídlu a její váha se ustálila na 4 000 g - 4 300 g. Tuto váhu si udržovala celý svůj kočičí život až do loňského léta. Tehdy se mi opět zdálo, že má říji, byla u kocoura a po návratu poprvé za svůj šestiletý život onemocněla. Zhubla na 3 500 g a od té doby se pomalu spravuje a nyní má konečně 3 900 g a vypadá už opět k světu.
Změřím ji snad dnes, pak pošlu míry. Myslím, ža zatím stačí, připojím nějaké fotky, jsou z června 1999.
Posílám ještě míry naší Niky (Ymy z Helfštýna), váhu jsem už poslala. Tedy tělo měří 50 cm, ocásek bez chlupů, jen obratle 28 cm.
Božena Musilová          
Niky odpočívá na křesle (10 kB)

V patek (24.3.2000) po ranu se nasi kocce "vylihlo"
5 koťat.
Pohlavi je prozatim nezname - prevazujici barva je zrzava po otci :-) ktery prebyva taktez u nas.
No kotat je 5, a tento pocet asi o 70-100% prevysuje puvodni odhady. nehodlam je topit a tudiz tak 2 kotata jsou k mani (nebo presneji k mani budou tak po tech klasickych 8 tydnech). Hledam touto cestou zajemce...
Pokud kotata po otci zdedi nejen barvu ale taky vzhled a povahu, muzu slibit ze to budou statni macci s pomerne utocnym charakterem. Kocek jsme u nas doma uz opravdu meli hodne, ale podobnyho "typka" jeste ne (nas kocour je opravdu schopen zahnat ciziho cloveka na utek). Budete mit o zabavu postarano :-).
Honza Gritzbach, Brno


Podle návodu v
únorové Dumce čekáme s Dumkou na míry Vašich koček a kocourů (případně i s obrázky v JPEG) - momentálně mám míry na :-) 82 koček a 82 kocourů :-). (A dneškem je to zase plichta :-).)
Děkuji všem, kteří délku koček již zaslali, i všem, kteří připojili k rozměrům nějaký mini-příběh či fotku. Těším se na další míry, váhy i obrázky nebo jejich zpřesnění, které postupně, jak se budou objevovat v Dumce, doplním do tabulky na speciální stránce. Kromě první části měření a čtvrtečního komentáře paní Crossette máme také druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý, osmý, devátý díl, povídání O Cirdovi, Quincy a Peggy a upřesnění Jak se měří kočky - ve velkém :-), desátý, jedenácty, dvanáctý, speciál 13-ti venkovních koček paní Janelové, čtrnáctý, patnáctý díl, doplněný poznámkami k měření koček, šestnáctý díl, doplněný návodem jak měřit kočky v koutku, sedmnáctý, osmnáctý, devatenáctý díl a dnes zase po delší době zatím poslední - dvacátý. A spousta dalších bude následovat. Kdo v tabuce nemá ještě svého miláčka, prosím o trpělivost - měr i vah je HODNĚ.
Ferda          
Tabulka měr a vah vašich koček a kocourů.

 
 
Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo

Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci