Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: Království divočiny po česku - Prčice (Ivana Jirková)
 
24.5.
Buméš, Humoš a Piškvorka (Dagmar Milatová)
23.5.
10. umísťovací výstava opuštěných koček (Veronika Krejčová)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999

Radostná kočičí událost.
"Naše" nebo sousedovic Minda (u sousedů Líza - slyší na oboje)  přivedla v pátek v noci na svět tři koťata - její první. Jeden zrzeček asi kocour a dva malí skoro černí Mourci. Umístění pro ně už je, tak ať vesele rostou.
B. Capek

K radostné události blahopřejí a hodně zdraví a radosti pro kočku, koťata i obé majitele přejí
Dumka & co.   

Buméš, Humoš a Piškvorka

Konečně jsem objevila dobrou duši se scanerem a tak se mohu podělit o své kočičí lásečky nejen slovem, ale i obrazem.

Na jednom obrázku je předchůdce našich dnešních koček - kocour Buméš coby kotě. Nějak se u nás v rodině ustálilo, že kocoury pojmenovává můj muž, pro kočičky vybírám jména já. Jména Buméš, Benál (jeho předchůdce), Bláznivý Humoš mě občas přivádějí na myšlenku, že to dělá můj muž schválně. Naši sousedé jsou zřejmě přesvědčeni o mé snížené inteligenci, když slyší jak se o půlnoci z našeho okna nesou tato jména sídlištěm.
Buméš coby malé kotě - najdete ho ??? (7 kB)
Buméška jsme coby zcela opuštěné miniaturní kotě zachránili okolo Dušiček - popadával sníh - ve vesnici, kde máme chatu. V místním kulturním centru (čti v hospodě) nás - známé kočkomily - místní informovali, že u jednoho domu na zimu opuštěného v hromadě dřeva něco úpěnlivě mňaučí. Takže jsme podnikli záchrannou výpravu a tehdejší naší kočce Semiramis jsme pořídili malého kamaráda - poslední přeživší kotě z celého vrhu. Matka koťat zřejmě nějak špatně dopadla a koťata až na posledního zoufalce taky. I když se Buméšovi nedostalo řádného kočičího vychování od mámy, nebyly s ním co se čistoty týká žádné problémy - to ostatně zatím s žádnou naší kočkou.
Vpravo Bláznivý Humoš a vlevo jeho sestra Piškvorka (6 kB)
Těžkosti se ovšem vyskytly při každém mazlení či hře. Tím, že nevyrostl mezi sourozenci nebo aspoň pod dohledem kočičí mámy, nenaučil se odhadnou do jaké míry může do kohokoliv zatnout zuby a drápy. A že je zatínal často, hodně a rád. V našem "buméšovském" období chodila celá rodina s krvavýma rukama, jako bychom je strčili do mixéru, a ani ostaní odhalené části těla na tom nebyly líp. Volně visící ruka při večerním sledování televize se silně nevyplácela. Buméš cokoliv povlávající miloval a tu lásku nám dával intenzivně pocítit. Na fotce je coby malé kotě (hračky po jeho levé i pravé straně měří asi 15 cm), ale už tehdy nám uměl pěkně zavařit.
Humoš spící v umyvadle (6 kB)
Na dalších fotkách jsou naši současní mazlíci - Blárnivý Humoš (celopruháč) a jeho sestra Piškvorka (bílý čumáček a tlapky). Z jejich aktivit na první fotce to není zřejmé, ale řídícím mozkem této dvoučlenné demoliční čety je holka a Humoš je výkonná jednotka (Píša cestu na garnýž objevila, předvedla jak se tam dostane a Humoš už tam pak chodil sám pod jejím bedlivým dozorem). Někdy Humoše podezřívám, že má jen tři mozkové buňky, z nichž jsou dvě zapnuty permanentně - jídlo a mazlení - a ta třetí - sex - se zapíná příležitostně (poslední dobou skoro furt). Hygiena není Humošovou silnou stránkou.
To, že spí v umyvadle (další obrázek), znamená jen to že v koupelně je momentálně klid, teplo a sucho. Očistu za něj často provádí jeho sestra. On jí to oplatí dvěma až třemi symbolickými oblíznutími hlavy, pak se vyvrátí na bok a slatně se nechá umýt. Je vidět, že feministky u koček moc neuspěly.
Zdravím srdečně všechny ochránce a milovníky koček a těším se další články, projasňující chmurné pracovní dny.

Dagmar Milatová          

Odpočívající - vlevo Humoš a vpravo Piškvorka (11 kB)


Podle návodu v
únorové Dumce čekáme s Dumkou na míry Vašich koček a kocourů (případně i s obrázky v JPEG) - momentálně mám míry na :-) 83 koček a 82 kocourů :-). (Míry a váha kočičky PTI převážila plichtu zase těsně na stranu koček :-).)
Děkuji všem, kteří délku koček již zaslali, i všem, kteří připojili k rozměrům nějaký mini-příběh či fotku. Těším se na další míry, váhy i obrázky nebo jejich zpřesnění, které postupně, jak se budou objevovat v Dumce, doplním do tabulky na speciální stránce. Kromě první části měření a čtvrtečního komentáře paní Crossette máme také druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý, osmý, devátý díl, povídání O Cirdovi, Quincy a Peggy a upřesnění Jak se měří kočky - ve velkém :-), desátý, jedenácty, dvanáctý, speciál 13-ti venkovních koček paní Janelové, čtrnáctý, patnáctý díl, doplněný poznámkami k měření koček, šestnáctý díl, doplněný návodem jak měřit kočky v koutku, sedmnáctý, osmnáctý, devatenáctý, dvacátý, jednadvacátý, dvaadvacátý, třiadvacátý díl, poznámka k měření a vážení od paní Crossette, čtyřiadvacátý, pětadvacátý díl a jako poslední vyšla poznámka k Dumce a její váze.
Kdo v tabulce nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-).
Na další várku měr a vah se těší
Ferda          
Tabulka měr a vah vašich koček a kocourů.

 
 
Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo

Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci