Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KYTKY: S kaktusem jedině po zlém (Jana Mrázková)
 
5.9.
Tygi opět na scéně (Eva Štěpánková)
4.9.
Na cestách (Ferda)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Tygi opět na scéně

Dávno, dávno tomu, co jsem naposledy sedla k počítači, abych zaznamenala zážitky s naším Tygrem, Tygříkem čili Tygim, původně kotětem z útulku z Radlické ulice, nyní "Dáblem z Vinohrad".

Správně bych měla dodat mazaným ďáblem, neboť to, co provádí, by našeho milého Mikeše nikdy nenapadlo. Řekla bych, že Tygi je pravé dítě ulice, které někdy i nedostatek vyšší kočičí inteligence vynahradí správným koumáctvím a praktickými pokusy.
Ke psaní mě vyprovokovalo konstatování Ferdy (uvedené na konci každé Dumky), že zřejmě už všechny známé kočky a kocouři jsou změřeni a zváženi. NEJSOU! A co náš Tygi? Jenom proto, že panička měla jakousi depku a nechtělo se jí psát, by měl tento šikulka a krasavec být opominut? Nikdy. Zde jsou tedy nejprve míry a váhy:
tělo od hlavy dále 45 cm
ocas 27 cm
váha 4,5 kg
stáří (20.5.2000) 2 roky
Musím dodat, že samo měření bylo záležitostí několika pokusů, protože bohužel Tygi spatřil kývající se konec krejčovského metru, kterým jsem se chystala měřit a celou akci pojal jako velkou bžundu, při které si budeme hrát na to, kdo nejdříve chytí metr. Také vážení bylo zajímavé tím, že váha musela být přemístěna z koupelny, kde normálně stojí, do obýváku, protože od minulého koupání je Tygi jaksi opatrný při vstupu do koupelny.
Tygi pod stolem s mašlí (8 kB)
Původně jsem se před časem chystala napsat o vánocích, ale aktuálnost vyprchala, zajímavé bylo pouze to, že celé vánoce měl stromeček od agresora pokoj, ovšem přišel 6. leden čili Tři králové a Tygi jakoby byl naprogramován začal tahat dolů řetězy, shazovat ozdoby, prostě se rozhodl, že zvyklosti se mají dodržovat a ne, že panička bude hloupě sentimentální a bude prodlužovat vánoční idylu do velikonoc.
Abych objasnila zmínku o koumáctví a mazanosti, musím popsat následující. Nejdřive snad to, že normální spánek jsem už úplně vzdala. Vše začalo tím, že Tygi jinak také MM čili Maximální Mazel, každé ráno cca v 4:30 začal obcházet moji hlavu, nalehl mi na ucho a spustil svoje turbo. V té době, zhruba před půl rokem, jsem ho na noc začala dávat do kuchyně. Zpočátku nic nenamítal, ovšem dnes vím, že už tehdy tiše koumal, jak se dostat z vyhnanství. Výsledek přišel brzy.
Jeho touha po paničce ho přiměla k tomu, že se naučil výskokem vzhůru uchytit na klice, několikrát zabrat v případě, že klika hned nepovolí a pak už následoval jen úprk za svobodou. Protože bydlíme ve starém domě, kde kliky a zámky už něco pamatují a klíče chybí, stal se jeho pohyb po bytě nekontrolovatelným. Trvalo mi dlouho, než jsem si zvykla, že jsem sama v bytě, najednou cvakne kdesi vzadu klika, potom další a vejde jeho veličenstvo. Dnes už neřeší těmito skoky jenom útěk za paničkou, prostě když ho přestane bavit být v jedné místnosti, otevře si dveře a odejde.
Tygi ležící na stole u počítače (12 kB)
Z dnešního pohledu naivně jsem si tehdy myslela, že věc vyřeším tím, že svážu důmyslným systémem kliku od dveří s klikou od hlavních dveří nebo WC, aby v noci dveře neotevřel, ovšem rány, které vydávaly otevřené zavázené dveře, byly ještě horší než Zetor u obou uší.
Napolo v mrákotách z nevyspání jsem tedy rezignovala a Tygi zaujal pozici v mé posteli v nohou s tím, že vstával po šesté ráno. To byl velmi slibný začátek, už jsem myslela, že zmoudřel a bude jako distinguovaný Mikeš. Ovšem opět se něco vyvíjelo v kočičí makovičce. Jak plynuly dny, zkracovaly se noci Tygiho a měnila i pozice, kterou zaujímal v posteli, myslím hlavně to, že postupoval směrem k hlavě a hodina vstávání se posunovala k časnější. To hlavní však teprve mělo přijít.
Nejdříve musím objasnit několik věcí. Z důvodu malého bytu jsme kdysi pro spaní připravili takzvané patro, protože stropy byly vysoké, v hlavách spacího prostoru byla nainstalována lampička s plochým překlápěcím vypínačem přímo pod ní právě na dosah ruky spícího. Každé ráno se opakuje stejný rituál - zazvoní budík, já rozsvítím lampičku a vstává se. Netrvalo dlouho, aby si Tygi uvědomil, že rozsvícení znamená vstávání, a protože vypínač je pro něj velmi dobře přístupný, když se postaví na zadní, začal ho prostě prostě mačkat sám.
Nejdříve jsem si myslela, že je to náhoda, ale jeho dychtivé oči, čekající, co tomu řeknu a kdy už vstanu, mě přesvědčily o opaku. Bohužel světlo rozsvěcel v hodiny opravdu nelidské, tj. o půl třetí ráno a podobně. Když nezabere světlo, nastoupí turbo, když je odehnán, začne mě čumáčkem lehce ťukat do tváře… K zešílení je ale fakt, že tento rituál, který v současnosti probíhá zhruba ve 4:30 (dokonce!), skončí pravidelně 15 minut předtím, než mám opravdu vstávat tj. v 6:30. Takže když konečně pořádně usnu, zazvoní budík a lampičku rozsvítím já, spatřím v posteli rozvalujícího se kocoura, který na mně mžourá očima jakoby říkal: "Prosím Tě, co mě budíš, to už zase musíme vstávat?" Zmenšený Tygi pod stolem s mašlí pro tapetu do Windows (4 kB)

Eva Štěpánková          

Na počest toho, že jsem zase po delší době mohl obnovit tabulku měr (a také proto, že jsem dostal na oscanování fotky) jsem udělal paní Evě i ostatním čtenářům tapetu s Tygim - jak ji dostat do Windows si případně můžete najít zde.

Čtvrtá tapeta s s kocourkem Tygim je pro Vás ve třech rozměrech:
640 x 480 (26 kB)
800 x 600 (37 kB)
1024 x 748 (54 kB)

Mourovatá koťátka
Jsme dvě krásná mourovatá koťátka. Hledáme hodného člověka, který by se s láskou o nás postaral (i jednotlivě). K odběru ihned.
Kontakt   Tara: 0603-993-074,
Pavel: 0608-909-089
Ztratil se bílošedý perský kocourek
Na sloupu u zastávky před našim ústavem (Brno - Žabovresky - sídliště u Královopolské ulice) se objevil následující inzerát:
V Brně se ztratil bílošedý perský kocourek. Nalezci odměna! Kainarova 72, tel. Brno 757131.
Jiste o něho pláčí, a jestli chcete udělat dobrý skutek a dát to do Dumky, bylo by to fajn, i kdyz ty lidi vubec neznam...
Renata
Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.
Matýsek sedící (3 kB) Matýsek ležící (3 kB)
Ztratil se zrzavý kocourek
Ve stredu 21.6. se v lokalite Prahy 8 - Kobylis (konkretne bydlime Brezineveska 12) ztratil zrzavy kocourek. Matýsek je tri roky stary (23.6. jsme slavili treti narozeniny nasich kocicek, buhuzel uz bez Matyska) zrzavy mourek, zeleno zlute oci, kastrovany, velice dobre ziveny - mel skoro 8 kg.
Jelikoz mame baracek, byl zvykly chodit ven, ale skoro tyden se neukazat to nikdy neudelal! Se svou sestrou Anickou meli sve teritorium na nasi a sousedovic zahradce a dal se jit neodvazili. Byl moc hodny az hloupy a tak mame podezreni, ze ho asi nekdo odnesl.
Kontaktovala jsem vsechny veterinrni stanice, utulky, atd. nic platne. Moc dekuji za pomoc a prosim o zaslani jakekoli informace o Matyskovi.
Marcela, e-mail: marcela.matouskova@mccann.cz
telefon: 0604/51 51 01

Hledá se kocourek !!!
Dne 8. června se v Brně na Kraví hoře (Masarykova čtvrť, Žabovřesky) ztratil roční hnědomourovaný, velmi přítulný kastrovaný kocourek. Případnou zprávu o něm prosím podejte na telefonní číslo 05/43249953, nebo e-mail renatazal@atlas.cz
Prosba
Ráda bych našla hodné lidi kteří by si vzali dvě dvouměsíční zdravá koťata nebo asi desetiměsíčního černobílého kocourka s delší srstí - více viz čtvrteční Dumka.
Pokud by se někdo hodný našel, zatelefonujte mi kdykoliv domů na tel. číslo (02) 363561 a já vám zařídím ostatní.

Našel se kocourek !!!
Jako pravidelna ctenarka Dumky jsem reagovala na prosbu ohledne ztraceneho kocourka Fouse z brnenske Kravi hory (viz inzerát výše). Jelikoz nase pracoviste je na upati Kravi hory a kolem Fakulty stavebni VUT se pohybuje podobny pritulny asi pred mesicem az dvema se objevivsi kocourek (mezi tulackami, ktere tady nekteri krmi), zkusili jsme se s majitelem kontaktovat.
Bohuzel to nevyslo a nebyl to zmineny Fous.
Kocourek je pritulny, vypada jako kastrovany, je to mourek s prevazne hnedymi a cernymi znaky, jen pod tlamickou ma bilou az bezovou srst. Dale je jeho srst jemna, o trochu delsi nez maji kratkosrste kocky, ale ne nejak vyrazne, ocas hunatejsi (snad nekdo z jeho predku byl dlouhosrsty). Kdyby ho nekdo z okoli Kravi hory postradal, muze se ozvat na E-mail: svdan@fce.vutbr.cz.
Jinak je to nekonecny boj s mnozicimi se, utikajicimi a opet nalezenymi nebo nenalezenymi kockami, az me to nekdy dost "bere" (tak, jak jsem se minule "vykecavala").


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se specielně vážení a měření najdete 5.září, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci