Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KŘEČCI: Soužití křečků zlatých IV - starší pár: Míša a Čert (Renata Žaludová)
 
3.10.
Za paní Maxi Marysko (Ferda)
2.10.
Jak Sisinčina koťata rostou - kočičí povídání 33 (Mirka Červenková)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Za paní Maxi Marysko

Žádný příspěvek se mi ještě nepsal tak těžko jako tento. Včera totiž otiskly Lidové noviny následující zprávu:

    PRAHA - Po krátké nemoci zemřela ve věku 55 let spisovatelka Maxi Marysko, dcera hudebníka a básníka Karla Maryska, celoživotního přítele Bohumila Hrabala. Maxi Marysko (vlastním jménem Maxima Marysková) psala od dětských let, knižně publikovala až od roku 1992. Její historické romány a novely (např. Milý Danieli..., Císařský lov), situované do 18. století a psané bohatým a kultivovaným jazykem, se zasloužily o renesanci vypravěčství dumasovského typu v české literatuře. Péče o otcův literární odkaz vedla talentovanou prozaičku k uspořádání dvanáctisvazkových spisů Karla Maryska a také k sepsání jeho monografie. Poslední rozloučení se koná 3.října 2000 ve 12 hod. v obřadní síni Vinohradského hřbitova v Praze.
Bardínek se Šintilínem (11 kB) Bardínek se Šintilínem na okně patří k mým oblíbeným
Jedná se o paní, se kterou jste se mohli od letošního března v podobě příspěvků setkávat i na stránkách Dumky (viz letošní archiv). Já jsem podle jména omylem soudil, že se jedná o muže (dokonce jsem o tom přesvědčoval některé čtenáře Dumky) a ona mne po celou dobu naší krátké ale o to intenzivnější Internetovské známosti z mého omylu nevyvedla...
Asi to nepovažovala za důležité. A ono to také důležité nebylo, protože když má někdo krásnou a otevřenou duši, tak na pohlaví nesejde.
Těsně před odchodem do nemocnice poslala povídání o paní z Nadace sv. Františka z Assisi, které si díky "Opušťáku z nemocnice" (jak to sama nazvala) mohla ještě přečíst.
Bardínek, laťka a jalovec (12 kB) Bardínek, laťka a jalovec mi připadají legrační, jak jsou tam všichni v pozoru

Své poslední vyprávění Kočky mého otce si ale už v Dumce přečíst asi nestačila... Napsala v něm, že je zastánkyní nekončící existence a reinkarnace, proto jí přeji, aby se v podobě kočičky ocitla v nějaké rodině u lidí, kteří pravidelně čtou Dumčí stránky.
Na rozloučení s ní si dovolím odcitovat něco málo z jejich posledních dopisů, které mi a především Internetovské Dumce napsala a připojit pár fotek jejich kocourků. Moc se těšila na svůj návrat z nemocnice - nejen domů ke svým třem kocourkům - Bardínkovi, Šintilínkovi a Bazilínkovi, ale také do zaměstnání, kde si mohla číst v Dumce Vaše příběhy o kočkách, koťatech a kocourech.

Ferda          


Já teď od pondělka asi pár týdnů nebudu v zaměstnání, tedy u komputéru, takže se mi Dumkové příspěvky ke čtení pěkně nahromadí.

Mám jít na pár dní do špitálu, kde by mi měli odoperovat jakési uzliny. Do týdne prý budu doma, ale do zaměstnání - tudíž ke komputéru, mě hned nepošlou. Pak snad bychom konečně taky jeli s kocourkama na chvíli ven. Největší obavu mám o to, jak se těch pár dní povede kocourkům, mám sice domluveno, že se u nás někdo každý den staví, ale stejně, straší mě vzpomínka na otcovy kočky.
Také mě poněkud zneklidnuje osud Lízinčiných koťátek i jí samotné, doufám, že se jim v tom svobodném životě nic nestane.
Přeju Dumce a všem kočouškům hezký zbytek léta, zase se pak ozvu.
Zdraví M. Marysko (10.8.2000)

Sousedovic dcerka Květa s malinkým Baziliškem (14 kB) Sousedovic dcerka Květa, která nás zásobuje koťátky, s malinkým Baziliškem

Mně se to zdálo taky, že kocourkové budou mít svůj letní pobyt v srpnu v baráčku, ale furt se to protahovalo a protahovalo... inu uvidíme. Zatím pobývají na balkoně a nostalgicky civí do dvora. Také se chovají divně, v poslední době se mnou nespí, což je podezřelé. Odmítají papat z misek na zemi, musím je (ty misky) za nimi nosit na lednici, na židli, skříň atp.

Týden by přežili, když mají co pít, ale děsí mě představa jejich psychických traumat. Jak jim vysvětlit, že jim to nedělám schválně...
Mimochodem, jednou se prý stalo, že během cesty letadlem z Říma do (tuším) New Yorku se ze zavazadlového prostoru ztratil kocour, jeho majitelé šíleli, nicméně kocour se nenašel. Po asi měsíci při důkladném úklidu letadla se kocour našel kdesi v jeho hlubinách, živý. Absolvoval prý za tu dobu nevím už kolik letů New York - Řím. Letecká společnost se moc omlouvala a kocour prý cestoval za svými majiteli první třídou, letušce na klíně. Nicméně vyskytly se fámy, leteckou společností důrazně popírané, že mají v letadlech myši...
Tak se zatím loučím, doufám, že těch pár dní všichni přežijeme a přeju hodně hezkých příspěvků, na které se těším.
Zdraví M. Marysko (11.8.2000)

Tak ještě poslední zpráva - dali mi do zítřka opušťák. Hned mě kroky vedly sem (do zaměstnání ke komputéru), ale příběh Princezny mě nepotěšil. Nechápu, že si ten veterinář neověřil, zda se o vnitřní zranění nejedná, když jinak bylo všechno v pořádku.

Otec přišel podobně o kocoura, který mu zbyl z prvních koťat Dagmar - přišel poraněný, veterinář zjistil zlomenou nohu, ještě ho poslal na dva dny domů... při operaci té nohy pak kocour umřel. Měl roztrženou slezinu. Škoda, že se takhle neléčí lidi, třeba by to vzbudilo víc pozornosti. Mimochodem, v posledním časopise Kočky je článek o léčení rakovinných nádorů u koček ozařováním. Jenže v Curychu.
Bardínek při mém nečekaném návratu domů mi skočil na záda a podrápal mě, Bazilišek mi všude leze do rukou a přeje si být hlazen a drbán. Vůbec se mi nechce se do toho špitálu vracet.
M. Marysko (15.8.2000)

Pořád hlídám, kdy bude Sv. František, a když byl, tak mi málem utek. Určitě mi ten opušťák dali jen proto, aby se to napravilo. Za uveřejnění děkuju, už to mám vytištěné a půjdu to té paní dát.

M.M. (15.8.2000)


Na samý závěr mi dovolte odcitovat dopis, který jsem dnes dostal od Lindy BX:

Už jsi četl tu smutnou zprávu? Umřela paní Maxi Marysko, píšou to dnes v Lidovkách. Je mi to líto, krásně psala a navíc měla ráda kočky... Takových lidí je vždycky škoda. Mějte se krásně. Linda

Bardínek se Šintilínem (19 kB) Bardínek se Šintilínem na sloupech u branky - skutečně tu cirkusovou pozici zaujali sami

Ztratila se černá kočička
(umístěná z jarní výstavy PSOZ) slyšící na jméno TERINKA, a to z adresy: Tryskovická 5, Praha 9, majitelka pí Pavla Motyčková, tel. 0602 54 72 64.
Kočka je dle informace kastrovaná, má v boltci levého ucha cvik (vykrojení) - označení kastrovaných koček, je velmi plachá.
Ztratila se cca před 15.9.2000 - po přestěhování majitelky na uvedenou adresu. Prvních deset dní se na novém místě chovala dobře, dokonce odháněla ze zahrady cizí kočky.
Prosíme každého, kdo by mohl podat nějakou informaci, aby se přihlásil, už s ohledem na nekonečnou práci pracovnic Pražského spolku ochránců zvířat.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
v Útulku pro zvířata v krajní nouzi pořádá pod heslem "Soucit je k ničemu, je třeba pomáhat" Pražský spolek ochránců zvířat. Více informací najdete v přiloženém obrázku (25 kB). Akce je pořádána k Mezinárodnímu dni zvířat - 4.10.2000 (středa) a bude probíhat po celý říjen - vždy v pondělí, středu a sobotu.
Mourovatá koťátka
Jsme dvě krásná mourovatá koťátka. Hledáme hodného člověka, který by se s láskou o nás postaral (i jednotlivě). K odběru ihned.
Kontakt   Tara: 0603-993-074,
Pavel: 0608-909-089
Ztratil se bílošedý perský kocourek
Na sloupu u zastávky před našim ústavem (Brno - Žabovresky - sídliště u Královopolské ulice) se objevil následující inzerát:
V Brně se ztratil bílošedý perský kocourek. Nalezci odměna! Kainarova 72, tel. Brno 757131.
Jiste o něho pláčí, a jestli chcete udělat dobrý skutek a dát to do Dumky, bylo by to fajn, i kdyz ty lidi vubec neznam...
Renata
Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.
Matýsek sedící (3 kB) Matýsek ležící (3 kB)
Ztratil se zrzavý kocourek
Ve stredu 21.6. se v lokalite Prahy 8 - Kobylis (konkretne bydlime Brezineveska 12) ztratil zrzavy kocourek. Matýsek je tri roky stary (23.6. jsme slavili treti narozeniny nasich kocicek, buhuzel uz bez Matyska) zrzavy mourek, zeleno zlute oci, kastrovany, velice dobre ziveny - mel skoro 8 kg.
Jelikoz mame baracek, byl zvykly chodit ven, ale skoro tyden se neukazat to nikdy neudelal! Se svou sestrou Anickou meli sve teritorium na nasi a sousedovic zahradce a dal se jit neodvazili. Byl moc hodny az hloupy a tak mame podezreni, ze ho asi nekdo odnesl.
Kontaktovala jsem vsechny veterinrni stanice, utulky, atd. nic platne. Moc dekuji za pomoc a prosim o zaslani jakekoli informace o Matyskovi.
Marcela, e-mail: marcela.matouskova@mccann.cz
telefon: 0604/51 51 01

Hledá se kocourek !!!
Dne 8. června se v Brně na Kraví hoře (Masarykova čtvrť, Žabovřesky) ztratil roční hnědomourovaný, velmi přítulný kastrovaný kocourek. Případnou zprávu o něm prosím podejte na telefonní číslo 05/43249953, nebo e-mail renatazal@atlas.cz
Prosba
Ráda bych našla hodné lidi kteří by si vzali dvě dvouměsíční zdravá koťata nebo asi desetiměsíčního černobílého kocourka s delší srstí - více viz čtvrteční Dumka.
Pokud by se někdo hodný našel, zatelefonujte mi kdykoliv domů na tel. číslo (02) 363561 a já vám zařídím ostatní.

Našel se kocourek !!!
Jako pravidelna ctenarka Dumky jsem reagovala na prosbu ohledne ztraceneho kocourka Fouse z brnenske Kravi hory (viz inzerát výše). Jelikoz nase pracoviste je na upati Kravi hory a kolem Fakulty stavebni VUT se pohybuje podobny pritulny asi pred mesicem az dvema se objevivsi kocourek (mezi tulackami, ktere tady nekteri krmi), zkusili jsme se s majitelem kontaktovat.
Bohuzel to nevyslo a nebyl to zmineny Fous.
Kocourek je pritulny, vypada jako kastrovany, je to mourek s prevazne hnedymi a cernymi znaky, jen pod tlamickou ma bilou az bezovou srst. Dale je jeho srst jemna, o trochu delsi nez maji kratkosrste kocky, ale ne nejak vyrazne, ocas hunatejsi (snad nekdo z jeho predku byl dlouhosrsty). Kdyby ho nekdo z okoli Kravi hory postradal, muze se ozvat na E-mail: svdan@fce.vutbr.cz.
Jinak je to nekonecny boj s mnozicimi se, utikajicimi a opet nalezenymi nebo nenalezenymi kockami, az me to nekdy dost "bere" (tak, jak jsem se minule "vykecavala").


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se specielně vážení a měření najdete 21.září, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci