Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Reportáž o velkém cestování (Pavel Doktor)
 
23.10.
Macínka na chatě - slavné útěky II (A.Hammerová)
20.10.
Jak jsme zachraňovali kočku (Míša) / Prosba - kašlající kocour (Petra Sovová)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Macínka na chatě - slavné útěky II

Protože nemáme auto, jezdíme na naši chatu jen jednou ročně na dovolenou. Kočky bereme s sebou. Tak jak jich přibývá, jezdí jich s námi čím dál víc. V době Macínina útěku jsme měli jen ji a Růrinku (našeho původního kocoura). Macínka už u nás žila rok a půl, vychovala svá koťátka, podařilo se nám je umístit, a těsně před dovolenou jsme Macínku nechali vykastrovat, aby na chatě nebyly potíže. Ještě stehy měla a už jsme vyrazili. Věřili jsme, že jsme zkušení chovatelé koček (viz první Macínčin útěk). První varování přišlo hned po příjezdu. Macínka cestovala v uzavřené tašce, já, syn a taška v rozpáleném autobusu.

Kočičku, cestou umořenou, jsme chtěli po příjezdu trochu osvěžit a proto, s obojkem a na řemínku, jsme ji opatrně vynesli na zahrádku. Sotva se její tlapky dotkly země, proměnila se v neřízenou střelu. Černá koule vyrvala vodítko z našich rukou a tryskem si to bezhlavě namířila vpřed. Zastavil ji náš drátěný plot, do kterého plnou parou hlavou narazila. Ten ji odpéroval asi o dva metry zpět a my, dobíhajíce, jsme stihli chňapnout vodítko. Byla to jen další ukázka naší nepoučenosti. Růrinka s námi jezdil od útlého věku a nikdy se takto nesplašil. Ovšem Macína, která má úplně jiné životní zkušenosti také zcela jinak reaguje.
Zvědavá koťata Macínky na pohovce (9 kB)
Pak se zklidnila, začala se aklimatizovat nejprve v temném koutku pod palandou, pak na palandě, na okně a konečně začala pomalu vycházet ven, na zahrádku, na lavičku a dál. Po týdnu již měla prozkoumaný celý náš pozemek a šťastně se v trávě na slunci opalovala. Lezla po stromech a ztrácela se ve vysoké trávě naší louky. Stačilo jedinkrát zavolat a po chvíli se vysoká tráva zavlnila a mohli jste sledovat rychle se blížící čáru, kterou rozhrnující se tráva tvořila a pak se jak tygr z buše, vynořil z vysokých travin náš želvovinový pardál. Skutečně ať byla jakkoliv daleko pokaždé se na zavolání vynořila. Byli jsme nadšeni. Veterinářka jí vyndala stehy a nemohla si vynachválit tak lidnou a rozumnou kočičku. Sklízeli jsme sladké plody své láskyplné péče.
Týden před odjezdem, jednoho teplého podvečera, jsem s Macínkou seděla na zahrádce a četla. Macínka mi najednou vyskočila na klín, párkrát se zatočila, odběhla k plotu sousedního pozemku, znovu se ke mně vrátila a tak to udělala několikrát za sebou. "Co to s tou kočkou je?" Vstala jsem, šla s ní k plotu a ona, když viděla že ji sleduji, prošla dírou v plotě, několikrát se ještě na mě otočila a pak pomalým, spokojeným krokem odešla. Ještě jsem ji zahlédla jak skočila pod korbu velikého náklaďáku, který stál na sousedově pozemku, a tam na těch obrovských pneumatikách zadních kol mi zmizela. A už se nevrátila. Ani v noci, ani další den, ani když se dalo do deště a pak zuřila bouřka. Náklaďák u sousedů už ráno nebyl - bála jsem se že snad odjel i s ní. Z posledního prázdninového týdne nebylo nic. Starost mě nenechala chvíli v klidu. Starousedlíci mě uklidňovali, že kočka se vždycky vrátí a že šla za kocourem...
"Ale vždyť byla vykastrovaná!" No s tím na venkově moc zkušeností nemají, jen mě kárali, že to není dobré, neb prý kastrované zvíře je ostatními kočkami často utýráno. Též dost dobře nechápali mou starost a nabízeli mi náhradu. "Asi byla nějaká vzácná, ne? Kolik stála?"
Když jsem jim řekla že to byla stará kočka z útulku, neříkali už nic. "Bláznivá ženská z Prahy - co od ní můžete čekat." Bála jsem se, že někde leží s poraněnou páteří, že je zavřená v nepoužívané garáži a pomalu umírá hlady - no užívala jsem si.
Macínka s koťaty v krabici od banánů (9 kB)
Vyrobili jsme cedulky s popisem, adresou a nabídkou odměny a prosbou o upozornění a lepili je, kde to šlo. Zajímavé je, že když jsme se stejnou cestou vraceli zpět, byla většina těch cedulek stržena. Totéž se nám bohužel stávalo i v Praze při hledání Mauglího. A když jsem se jednoho odstraňovače mé cedulky šla zeptat proč to dělá, vysmál se mi s tím že, mu do mých problémů nic není.
Zbytek prázdnin jsme proběhali uličkami města, volali v okolních polích i na krajích lesa, ale marně. Dovolená mi skončila, musela jsem vše pozavírat a vrátit se zpět do Prahy. Poslední den jsem na zahradu, před dům i dovnitř umístila misky se sušeným jídlem. Pak jsem otevřela okno v přízemí a zajistila je proti přibouchnutí. (Zloději mi mohli být ukradeni.)
Na parapet a skřínku, pod oknem nasypala jemný písek a uhrabala do vzorku. Poprosila jsem sousedy, aby se chodili dívat, zda se v písku neobjeví stopy. Pak ať okno zavřou a zavolají mi. Klíče od chaty pro případné krmení nalezence jsem jim nechala.
A třetí den po mém odjezdu mi volali. Při kontrole písku uviděli otisky ťapek. Hned zabouchli okno a hledali uvnitř. A v jedné z polic se svetry uviděli v koutku kožešinovou čepici. Když čepice otevřela oči-bylo vyhráno.
Macína se vrátila na poslední chvíli. Sousedi pak odjížděli na mnoho týdnů a já, jak jsem psala, tam jezdím jen jedou v roce. Když jsem pro ni v pátek přijela, byla jako posedlá - vyhublá, kulhající, předla jak o závod, ve dne v noci se mě držela, nejedla nepila ba ani pořádně nespala, jen pořád po mě ťapala sem a tam, abych se jí snad zase neztratila.
Pak jsem si to vše dala dohromady. Byla sice vykastrovaná, ale natolik čerstvě, že hladina hormonů ještě stačila na to, aby se skutečně vydala za kocourem. Co s ní bylo pak, proč se nevrátila tak dlouho a proč kulhala mi bohužel říct neumí. Poučení to ale pro ni bylo veliké.
Od té doby nejde ani ke dveřím bytu, pokud jsou otevřené a na chatě se nevzdaluje z dohledu. Celé dny vyspává pod chatou a na zavolání vždy vyleze, zamžourá do slunce a když vidí, že je vše v pořádku, zase jde spát. Na rozdíl od všech ostatních, které musíme na noc komplikovaně svolávat, je Macínka vždy na svém místě. Má už svou zkušenost a doufám, že je to její poslední...

A. Hammerová          

Prosba - kašlající kocour
Paní Petra Sovová prosí o rady, co má dělat s kašlajícím kocourem: V poslední době jsem si všimla, ze Heřmánek čas od času jakoby "pokašlává". Uděla ze sebe "myš", natáhne hlavu dopředu a kašle. Dokonce se mi zdá, že mu v krku i něco "přeskakuje". Ze začátku se to dělo tak jednou za 1-2 dny. Teď se mu to podaří i dvakrát denně. Nepokašlává dlouho, jen pár vteřin.
Více informací se dozvíte v jejim pátečním dotazu. Rady zasilejte pošlete prosím Dumce, která je pošle paní Sovové a také uveřejní.
Našel se Mourovatý kocourek
Se zpožděním cca 3 měsíců, kdy byl kocourek před našim domem (Vajdova ul. v Praze) nalezen, resp. se tam nastěhoval, oznamujeme, že by se mohlo jednat o kocourka, kterého hledali formou létáčku na zastávce tramvaje č. 11 ve Strašnicích. Mourovatý je a na jméno "Honzíku" se dívá dost vykuleně!
Kocour je pěkný, má neobvykle silný hlas, a je i hezky zbarvený (žihaný mourek, asi kolem 1-1,5 roční), i když naše "péče" co se týče stravy je dostatečná, (krmí ho několik nájemníků), bohužel mu nemůžeme poskytnout klidnější místo, všichni máme již nějaké to zvěřstvo doma (já např. kočičí tým 2 holky + 1 kocoura).
Kontakt pro dotaz na nalezenečka je tel. 02/24412027
nebo mail irena.vitaskova@cnb.cz
Ztratila se černá kočička
(umístěná z jarní výstavy PSOZ) slyšící na jméno TERINKA, a to z adresy: Tryskovická 5, Praha 9, majitelka pí Pavla Motyčková, tel. 0602 54 72 64.
Kočka je dle informace kastrovaná, má v boltci levého ucha cvik (vykrojení) - označení kastrovaných koček, je velmi plachá.
Ztratila se cca před 15.9.2000 - po přestěhování majitelky na uvedenou adresu. Prvních deset dní se na novém místě chovala dobře, dokonce odháněla ze zahrady cizí kočky.
Prosíme každého, kdo by mohl podat nějakou informaci, aby se přihlásil, už s ohledem na nekonečnou práci pracovnic Pražského spolku ochránců zvířat.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
v Útulku pro zvířata v krajní nouzi pořádá pod heslem "Soucit je k ničemu, je třeba pomáhat" Pražský spolek ochránců zvířat. Více informací najdete v přiloženém obrázku (25 kB). Akce je pořádána k Mezinárodnímu dni zvířat - 4.10.2000 (středa) a bude probíhat po celý říjen - vždy v pondělí, středu a sobotu.
Mourovatá koťátka
Jsme dvě krásná mourovatá koťátka. Hledáme hodného člověka, který by se s láskou o nás postaral (i jednotlivě). K odběru ihned.
Kontakt   Tara: 0603-993-074,
Pavel: 0608-909-089
Ztratil se bílošedý perský kocourek
Na sloupu u zastávky před našim ústavem (Brno - Žabovresky - sídliště u Královopolské ulice) se objevil následující inzerát:
V Brně se ztratil bílošedý perský kocourek. Nalezci odměna! Kainarova 72, tel. Brno 757131.
Jiste o něho pláčí, a jestli chcete udělat dobrý skutek a dát to do Dumky, bylo by to fajn, i kdyz ty lidi vubec neznam...
Renata
Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M. Marysko.
Matýsek sedící (3 kB) Matýsek ležící (3 kB)
Ztratil se zrzavý kocourek
Ve stredu 21.6. se v lokalite Prahy 8 - Kobylis (konkretne bydlime Brezineveska 12) ztratil zrzavy kocourek. Matýsek je tri roky stary (23.6. jsme slavili treti narozeniny nasich kocicek, buhuzel uz bez Matyska) zrzavy mourek, zeleno zlute oci, kastrovany, velice dobre ziveny - mel skoro 8 kg.
Jelikoz mame baracek, byl zvykly chodit ven, ale skoro tyden se neukazat to nikdy neudelal! Se svou sestrou Anickou meli sve teritorium na nasi a sousedovic zahradce a dal se jit neodvazili. Byl moc hodny az hloupy a tak mame podezreni, ze ho asi nekdo odnesl.
Kontaktovala jsem vsechny veterinrni stanice, utulky, atd. nic platne. Moc dekuji za pomoc a prosim o zaslani jakekoli informace o Matyskovi.
Marcela, e-mail: marcela.matouskova@mccann.cz
telefon: 0604/51 51 01

Hledá se kocourek !!!
Dne 8.června se v Brně na Kraví hoře (Masarykova čtvrť, Žabovřesky) ztratil roční hnědomourovaný, velmi přítulný kastrovaný kocourek. Případnou zprávu o něm prosím podejte na telefonní číslo 05/43249953, nebo e-mail renatazal@atlas.cz
Prosba
Ráda bych našla hodné lidi kteří by si vzali dvě dvouměsíční zdravá koťata nebo asi desetiměsíčního černobílého kocourka s delší srstí - více viz čtvrteční Dumka.
Pokud by se někdo hodný našel, zatelefonujte mi kdykoliv domů na tel. číslo (02) 363561 a já vám zařídím ostatní.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se specielně vážení a měření najdete 21.září, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci