Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: Kisufim - XVIII. (Lumír O.Hanuš)
 
28.3.
Kočička Smoky - část první (Marie Crossette)
27.3.
Kočičí hraní v naší smečce (Jitka Molnárová)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kočička Smoky - část první

Jakoby nám ta tři Jasmínina koťata v garáži nestačila !!!!

Když jsem se loni koncem listopadu dopoledne podívala okýnkem dveří, která vedou z chodby do garáže, všimla jsem si, že mezi "našimi" třemi koťaty sedícími vedle auta, je vidět ještě jedna malá šedivá hlavička. Když se za ní po chvilce ukázalo i tělíčko, v úžasu jsem koukala na maličké, vyzáblé a podvýživou téměř znetvořené koťátko. Když ho manžel ten večer zahlédl mihnout se garáží prohlásil, že vypadá spíše jako krysa než kočka. Tělíčko koťátka bylo vyhublé s nafouknutým bříškem a krátkými nožkami, které jakoby se tou podvýživou ani pořádně nevyvinuly, takže kotě vypadalo paťaté. A protože bylo celé úplně šedé, opravdu se dost podobalo myši.
4-měsíční Wendy a malá Smoky - foceno skrz sklo dveří (7 kB)
To ráno kotě sedělo se všemi koťaty, ale bylo velice nervózní, sedělo stále spíše v podřepu, připravené kdykoli prchnout. Neměla jsem ponětí, odkud přiběhlo, pokud vím, v našem blízkém okolí jsou jen samí kocouři. Také jsem, pro jeho ubohé vzezření, nedokázala odhadnout věk. Vedle vykrmených 4-měsíčních koťat vypadalo poloviční. Podle výrazu tváře jsem hádala na kočičku, ale až o dost později, když koťátko při hře s kouskem kožešinky "poodhalilo" ocásek, mohla jsem se přesvědčit, že je to opravdu holčička.
Pro její šedivou kouřovou barvu jsem jí začala říkat Smoky.
Jakmile jsem tehdy otevřela dveře do garáže, "naše" tři koťata ke mně okamžitě přiběhla, ale Smoky bleskově zmizela za krabicemi pod dlouhým pracovním stolem v garáži. Veškeré volání a lákání bylo marné, malá nevylezla. Tak jsme nasypala do misky granule, odešla dovnitř a okýnkem dveří pozorovala, co se bude dít. Všechna větší koťata se samožřejmě vrhla na žrádlo, jakoby ani sotva před hodinou nejedla. Po chvilkce vylezla i Smoky a opatrně se začala k misce blížit. Bylo vidět, že má hlad, ale zároveň se i hrozně bojí. Nakonec se vtlačila k ostatním koťatům, která kupodivu ani neprotestovala.
Teprve po malé chvilce, jakoby šedobílé kočičce Wendy došlo, že je u misky vetřelkyně, ohnala se po Smoky, vlepila jí pohlavek a odehnala jí. Smoky ale poodběhla jen o kousek vedle a za chvíli se k misce přiblížila znovu. Situace se opakovala asi 2x, ale nakonec už malá u misky zůstala. Potom seděla všechna 4 koťata v garáži na sluníčku, myla se a Smoky vypadala šťastná, že je "mezi svými" i když se držela přeci jen kousek stranou.
Jakmile jsem ale vešla do garáže, Smoky jako blesk mizela za krabicemi. Druhý den ráno se jako vždy už naše tři koťata nedočkavě tlačila u dveří, Smoky ale vidět nebyla. Přesto jsem věděla, že za krabicemi je, protože když konečně našla místo, kde se nažere, tak přeci neuteče! Opravdu vylezla, až teprve tehdy, když se ujistila, že jsem pryč.
Kočička Smoky a 4-měsíční kocourek Tiger (12 kB)
Ostatní koťata jí zase pustila mezi sebe k misce, ale protože to byli velcí žrouti, jedla a pila rychlostí, na kterou malý jazýček a zoubky Smoky zdaleka nestačily. Začala jsem malé dávat stranou extra misku, aby měla větší šanci pořádně se nažrat. Ovšem ti krkouni často stačili sežrat nejen svoji dávku, ale pak vyprázdnit porci i malé Smoky, která vždy raději utekla, aby zase nedostala pohlavek.
Dělaly to především kočičky Tammy a Wendy, jakoby té malé ten její kus žvance nepřály. Často bylo ještě dost žrádla v jejich vlastní misce, ale jakmile ony zaslechly chroupání té malé, běžely jí to sníst. Odehnaná Smoky je někdy šikovně obloukem oběhla a pustila se do granulí v jejich misce. Tam se přidala ke kocourkovi, kterému její přítomnost vůbec nevadila.
Nakonec jsem to řešila tak, že jsem koťatům nakládala tak plnou misku, že i při svém obžérství nedokázala všechno sníst. Na malou Smoky tak vždycky dost zbylo, i když se s chutí a v klidu pustila do jídla až když se ostatní koťata doslova odvalila od misky. Však také podle toho vypadala!!!

Marie Crossette, USA          

Pokračování zítra.

Tiger, Smoky a Wendy společně snídají (10 kB)

Seznamování psů a koček
Prosím má-li někdo zkušenosti se seznamováním psů a koček, dejte mi vědět. Máme 3-letého kastrovaného kocoura, je z útulku ale již od srpna se stal členem naší domácnosti. Do toho však přišlo hravé a velmi živé štěně arabského chrta a zatím se ty uplynulé dva týdny obešly bez krve a zranění ale ozývá se syčení, prskání a sem tam sekání packami...
Fenka by si chtěla hrát, ale kocour chce mít svůj klid..., takže... co máme/nemáme dělat? Prý si na sebe zvyknou časem a kocour se vyrovná s tím že už není jediným miláčkem v domácnosti, ale taková ta idylka že by se spolu tulili dohromady v jednom pelíšku se zatím nekoná... Vašek Hájek
Prosba o radu
Nevite jaká značka steliva hrudkuje moč, ale neobsahuje vápenaté sloučeniny (jsem na ně alergická), zatím mám jakýsi Sonnenland z kukuřičných vřeten, je dobrý, ale z kočičí moče hrudku neudělá... :-(. Děkuji za radu Renata
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Prosím o radu,
máme skoro čtyřletého kocoura a kočičku. Jako koťata se brzy naučila dělat potřebu venku. Je to asi čtrnáct dní, když se začaly objevovat loužičky ve sklepě, kde kočky spí. Loužičky jsou vždy za dveřmi, které vedou do horního patra a obytných místností. Musím ještě dodat, že kočky jsou zvyklé zvláště v zimě být s námi v bytě a skoro celý den tam prospat.
Zkoušeli jsme i místo posypat pepřem. Možná, že se jim nechce ven do zimy. Nevíme už co s nimi. Děkuji za radu A.Smahová
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 12.března 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci