Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Opožděný kolibřík (Marie Crossette)
 
3.5.
Filípkovy zážitky s ptáčky (Vlasta)
2.5.
O kastraci amerických koček (Marie Crossette)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Filípkovy zážitky s ptáčky

Mohla bych "časopis pro kočičkáře" používat jako svoji hlavní četbu a konce (překvapení, zajímavostí..) bych se zřejmě nedobrala.

Taky mám pořád ostatním paničkám(-ům) co "závidět". Třeba ty nádherné nápady se jmény - Kník, Micánka, Pťa ...a samozřejmě i Dumka (možná, že by se původ dal najít někde (zde) v archivu, ještě jsem nepátrala, předpokládám, že je to od slova dumat).
Ovšem Ferda je jak ta kukačka, co lákala šakala, snad mě i "ukecá", abych znásilnila sebe i kočourka ke společné fotografii... někdy, možná :-).
Taky jsem objevila, že kromě "staré" Dumky má Ferda i "novou"(?) holčičku a nevím, kdy k Šedivákům "přišla", takže možná s velkým zpožděním přeju, ať z té lidské kočičky mají pořád jen radost.
Dobrouzdala jsem se i ke článku o rezavosti kocourků a v něm k údaji, že želvovinoví kocourci jsou neživotaschopní. Teda náš je želvovinový hodně a je VELMI životaschopný!!!
Příspěvek Aleny a Mindy Hanusových mě inspiroval k popsání našeho zážitku s ptáčkem:
Jako všichni příslušníci kočičího rodu i ten náš zbožňuje VŠECHNY ptáčky. Do střehu ho uvedou ti za sklem okna i ti televizní. Ke skutečnému lovu mu však zbývají mouchy, pavouci a jiná drobná létavá havěť, kterou zaměří i tam, kde my lidi vidíme nic. Rád by si s tou havětí pohrál, většinou je ale havěť rychlejší než on a role se trapně obrátí.
Zato když někdy zvítězí!
To pak hrdě chodí bytem s bzučící mouchou v tlamičce (než si z ní udělá dezert).
A přece byl jednou LOVEC - na balkoně si odlapl neopatrnou sýkorku...
Poslední obrázek Filípka, který Dumka má (12 kB)
Tichošlápsky si ji přenesl do nejméně frekventované místnosti, do ložnice. Během transportu se chuděrka sýkorka ozývala, takže jsme mohly celou akci sledovat. Tedy žádná radost to nebyla, šelmí hry s kořistí jsou kruté. Kořist nevydal (stejně jako kdysi pes našich přátel, který našel opravdu velmi hnusnou rybí kostru a byl ochoten pro ni třeba i zemřít), musel si "pohrát"... no pominu-li úklid vzniklých jatek, ještě po půl roce jsem si podle vynořivších se peříček připomínala, co se dělo.
Šelma je šelma, ale jsme rády, že když se mu zadaří, úlovkem je protivná moucha.
Ne, že by si ten náš mrňous netroufl i na holuba... Bydlíme ve starším domě, kde jsou z koupelen a WC okýnka do světlíků. Do světlíkové šachty se občas dostane holub, plácá se tam, dolů mu to jde dobře, nahoru hůř a tak si dělá zastávky u okýnek a někdy i do okýnka vlítne. Dokud jsme ještě nebydleli s kočourkem, byl to sice boj holuba vyštouchat, ale s kočourkem je to veleboj...
Jediný způsob, jak holuba vystrnadit a nepřijít k úrazu je, že se škvírkou ve dveřích prostrčí koště a tímto omezeným prostorem se s ním manévruje kolem holuba až tento zase zmizí ve světlíku. Kočourek okamžitě vytuší šanci k lovu a zapojí se - začne se dobývat škvírkou dovnitř. A tak já bojuju koštětem nahoře s holubem (mimochodem v tom malém prostoru má velikost orla) a dole se peru nohama s lovcem. Když nad holubem zvítězím, musím dopřát Filípkovi vstup na bojiště aby si mohl oňufat aspoň zbylá peříčka a jiné holubí pozůstatky...
S kupovanými hračkami, jako mnozí jiní, také neslavíme úspěchy. Tak se tak v duchu ptám, pro které kočičky se asi vyrábějí. Jediná hračka, která u nás zabrala, byla myška z králičí kůže. S tou si hrál a mazlil se celý jeden večer. Občas si také vypůjčil k bleskové devastaci nějakou malou plyšovou hračku. Ale třeba taková chrastivá myška, na které si zřejmě měl i brousit drápky... ta v něm vyvolává přímo hrůzu :-(.
Broušení drápků, to taky bylo... Samozřejmě bylo nainstalováno k tomu účelu zakoupené drápátko. Ignorace, za nejlepší uznal koberec, ale s ním narazil poprvé a naposled na mou absolutní neústupnost. Hodná šelmička toho ihned po mém prvním výkřiku nechal a našla si práh u dveří na balkon a ten se pěkně tenčí... Časem jsme zjistily, že si rád brousí (s protažením) na štafličkách-schůdkách. Určitě mi budete věřit, že dnes zmíněné štafličky stojí jako dekorace v ložnici, protože docházet za nimi na původní stanoviště v komoře kočourek nechtěl :-).
Tak jsem se zase trochu "vymluvila". Fakt je, že můj monolog by nemusel nikdy skončit. Jen ta neproniknutelná kočičí nátura... klid tibetského dalajlámy z ničeho nic vystřídá šílený úprk celým bytem zakončený surfováním na kobercích a zpět tryskem do výchozího bodu a polohy. Co ho k tomu inspirovalo? Že by jen chuť se proběhnout? A co ho pudí rozvalit se zrovna na tom papíru, dokumentu, úřední listině, na které se zrovna píše a nenechat se vyhnat.
Proč v momentě, kdy zvedneme zvonící telefon, má potřebu se nejvíc lísat, ačkoliv do té doby dělal, že pro něj neexistujeme? Je to naše malá hřejivá heboučká záhada. A to už vůbec nemluvím o tom, že přes všechny vzruchy, které nám přinesl, přinesl i takovou zvláštní pohodu a klid. Jestli on to není nějaký převtělený psychotronik...

Filípkova Vlasta ze Strašnic          

P.S.: On má náš láska (Filípek) i svoji www stránku - je to http://mujweb.cz/www/kocour-Filipek.

Poděkování
Dumka i paní Semeráková děkují všem, kteří odpověděli na pondělní prosbu. Paní Semeráková slíbila, že bude o dalších osudech kocourka informovat Dumku i její čtenáře. Jěště jednou děkujeme za odpovědi.
Pražský spolek ochranců zvířat
Pujmanové 1219, Praha 4, (tel./fax: (02) 692 25 88, e-mail: psoz@asp.cz)
pořádá   12. UMISŤOVACÍ VÝSTAVU OPUŠTĚNÝCH KOČEK
na Pankráci, Pujmanové 1219, Praha 4 - od stanice metra "C" - Pankrác povedou šipky
v neděli 27.5. 2001 od 10.00 do 17.00 hodin
vstupné 1 kočičí konzerva
(podrobnosti vyšly v pondělí)
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 4.dubna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci