Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ŽELVY: O neúspěšném páření želvího samečka Diggera I. (Marie Crossette)
 
17.5.
Kvítek - má láska I. (A.Hammerová)
16.5.
Oblíbený 'jídelníček' kočičky Hamíry (Daniela Swartová)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kvítek - má láska I.

Qvída na procházce (10 kB) V době předkvítkovské byla mou kočičkou prvořadou mezi všemi třemi, Macína (známá z povídek o Macínčiných útěcích). Ta spala v noci v nohách mé postele, ve dne sedávala na opěradle mého křesla, když jsem si chtěla číst, rozložila se mi na knize či na novinách, no však to znáte.

To se ale mělo změnit: Jednou přišla neteř s nápadem, že chce taky kočičku a naše Dominika ať jí jde při výběru poradit.
Nejprve jely do Trojského útulku (tam je vyhodili s poukazem, že jdou nevhod, kočky právě jedí a to "je nikdo vidět nesmí, neb jsou přece agresivní") - bez komentáře jen s podotknutím, že tam nepůjdem už nikdy !
Pak dorazily do Sobína - to byla jiná káva. Milá paní Mihalová a spousta kočiček k odebrání. Ke každé celá historie jejího dosavadního života.
V prvé místnosti na stolek vyskočila malá černobílá kočička. Hlavičku k pohlazení nabízela, pacičkou se dotýkala, přešly do druhé místnosti a kočička úprkem za nimi. A zas na skřínku a upřeně úpěnlivým pohledem přímo z očí do očí je fascinovala a hypnotizovala. Sotva popošly dál - už byla na zadních a objímala jim (drápkatýma pacičkama) nohy. Kam oko pohlédlo tam se usmíval drobný černobílý obličejík, snažící se všechny ostatní kočky vygumovat.
Penelopa spící na pohovce (10 kB)
"Nechtěla bys tuhle?" ptala se dcera. "Já bych ráda nějakou hezkou. A s velkýma očima" odvětila bezelstně neteř.
I dopadlo to tak jak bylo jasné, že dopadnout musí. S kočičkou se z výpravy vrátila má dcera, nikoliv neteř. "Já jsem ji tam nemohla nechat, ona byla tak úpěnlivá" !
A tak k nám přišla neústupná, úporná, neodbytná a neodolatelná láska - Kvítek.
Své skutečné jméno Qvída dostala proto, že byla několikrát přistižena jak stojí, jako by se nechumelilo, uprostřed pokoje, upřeně se na vás dívá nevinnýma, upřímnýma očima, ač těsně předtím jste právě odtud zaslechli pronikavý drsně kvílivý krátký výkřik, skoro kvílení. Takto volávala pouze když ji nikdo nepozoroval a každý by málem přísahal, že takový zvuk nemohl vydat ten křehoučký drobný a něžný tvor.
Do útulku se dostala po smrti své paní, spolu s další černobílou kočičkou, snad svou sestrou či dcerou. Tu si hned někdo vzal a Qvída zůstala sama. Sice si ji nějaká rodina vzala, ale pak ji vrátili - prý byla zalezlá ve skříni. (To přece jsou zpočátku všechny, když přijdou do nového, neznámého prostředí). Potom ji vrátili i druzí zájemci - prý za nimi všude chodila, a tak ji museli přivazovat v kuchyni k noze od stolu ! (Naštěstí jim to připadalo jako trápení).
"A tady ji všechny kočky bijou", vyprávěla pí. Mihalová. A opravdu - když Qvídu dcera přivedla, kapala jí ještě z jednoho ucha krev ! No kdo ví jak to přesně bylo, protože Qvída se stala od prvého dne jednoznačným a nezpochybnitelným vládcem (i když ne vůdcem) všech našich koček. Těch stávajících i těch, které se nastěhovaly později.
Byla ze všech našich koček výrazně nejmenší. Také nebyla mladá - bylo jí určitě hodně přes deset let. Přišla v hrozném zdravotním stavu: měla nadýmání a bolavé bříško - musela být odčervena. Měla plísňové onemocnění v uších, které se svízelně, ale přece, se dokonale vyléčilo. Měla skoro všechny zuby zkažené a po odstranění v narkóze a vyčištění laserem jí zbyly tři špičáky a jedna stolička.

Penelopa odpočívá na okně (9 kB)
Měla hnisavou rýmu a nález na plicích a nešlo nevědět, kde se právě nalézá, protože ať spala či bděla, vydávala při nádechu i výdechu chroptivé zvuky. Když jsme ji hledali na chatě v trávě či doma po bytě, stačilo jit po sluchu. I to jsme báječně zvládli antibiotickou léčbou.
Trvalo to vše nejméně rok, ale pak se z Qvídy vyklubal voňavý a něžný Kvítek, Květ někdy zvaný též Květák.
Přes svůj drobný vzrůst a bezzubost si uměla zjednat respekt. Na jejím příkladu bylo možné pochopit, že veškerý úspěch pramení z duševní síly. Kvítek se nikdy nikoho a ničeho nezalekla. Stačilo aby se podívala - pevně a nekompromisně a každý přestal polemizovat: naši velcí kocouři, mrzuté kočky, hravá koťata. Když to náhodou nestačilo, vydala se Qvída přímou cestou na provinilce - rychlým pevným krokem s pohledem upřeným - a všichni se stáhli. A když si někdo náhodou nevšiml a včas nereagoval, tak dostal ťapkou do nosu.
Nikdy se nestalo, že by se jí to někdo pokusil to vrátit. Byla při těchto akcích při své drobnosti a skutečné bezbrannosti tak roztomilá, že bych nedokázala jí její autoritu nějakým napomenutím narušit. Přes svůj věk byla plná aktivity, hrála si s koťaty, honili se po bytě, skákali na skříně a zas dolů, na chatě lezla po stromech a jednou mi dokonce přinesla svými třemi zuby ulovenou myš !

A.Hammerová          

Dokončení zítra.
P.S.: Protože paní Hammerová poslala pouze jednu fotku (první), doplnil jsem její povídání o fotky kočičky Penelopy z jednoho útulku, která nedávno našla nový domov.

Pražský spolek ochranců zvířat
Pujmanové 1219, Praha 4, (tel./fax: (02) 692 25 88, e-mail: psoz@asp.cz)
pořádá   12. UMISŤOVACÍ VÝSTAVU OPUŠTĚNÝCH KOČEK
na Pankráci, Pujmanové 1219, Praha 4 - od stanice metra "C" - Pankrác povedou šipky
v neděli 27.5. 2001 od 10.00 do 17.00 hodin
vstupné 1 kočičí konzerva
(podrobnosti vyšly v pátek)
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 4.května 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci