Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Nihil novi sub sole (Pavel Doktor)
 
19.6.
Kočička Soňa a její hlídání (Blanka Urbánková)
18.6.
Jak Macín k přezdívce Čunín přišel... (Luďka)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kočička Soňa a její hlídání

Dumka zalehla Báře spací kočárek (10 kB) Únorové krasné fotky Dumky mě přiměly k tomu, abych napsala - nejkrásnější mi připadá první fotka (25 kB), kde sedí kočičí bohyně na svém šplhadle. Nedávno mě navštívila kolegyně z druhého patra, která má kočku, podobnou Dumce. Přišla i s fotkami a společně jsme obě kočičí princezny porovnaly...

A došly jsme k názoru, že každá vypadá uplně jinak. Kočka Soňa Klanovická (pochází z Klánovic) má hodně dlouhé nohy a špičatý čumáček. A je nápadně drobná. Jen barevně jsou obě podobně vyvedené.
Možná proto vypadá Dumka tak krásně, že má kratší nožičky i čumáček a tím připomíná koťátko.
Soně jsou přibližně taky asi dva roky.
Kolegyně možná Dumce něco o své kočičce napíše sama.
Dumka je v kočárku spokojená, i když ostražitá (9 kB)
Vloni v září jsem ji nějakou dobu hlídala (ne kolegyni :-), ale kočku) a po asi dvoutýdenních zkušenostech jsem přesvedčena, že chápu staré Egypťany, proč pokládali kočky za bohy. Chtěla bych vidět kočce do hlavy :-) a přečíst si její myšlenky.
Například nepochopím, jestli je vyjímečně inteligentní nebo jenom na něco nebo jestli se jen tak tváří.
Kočka Soňa například skáče proti sklu (v okně nebo v knihovně, hlavně když za ním léta nedopatřením uvězněná moucha).
Naproti tomu, když jsem ji chodila opečovávat a dělat jí společnost, tak před odchodem jsem si položila batoh vedle sebe na gauč (řekla jsem si: jen ho popadnu a rychle vyběhnu z bytu), ale Soňa mi zalehla batoh a dá se říct zapletla se do popruhu, že jsem ji musela odlákat pochoutkou - v jejím případě kočičím vitamínem. A pak asi půl hodiny předstírat, že se k odchodu vůbec nechystám...
Nebylo by špatné, kdyby ti, co čtou internetovou Dumku, napsali o zvlaštních zvycích svých zvířatek. Například tahle kočka Soňa má vlastní vítací rituál (jak o nich nedávno v Dumce psalo). Po odemčení bytu vyběhne na rohožku, tam se ve zvláštním sedu protáhne (natazene přední packy připlácne k zemi), rozhlédne se a vrátí se do bytu.
Poctivě jsem se snažila pobavit ji, ale jí z hraček jedině baví živé létajici mouchy. To vrčela jako výkonný motorek - předení to nebylo, to znám :-). To spíš byl zvuk šelmy na lovu. Podobný zvuk vydávala, když jsem si k večeři jednou koupila polarkový sníh, ale to se těšila marně :-).
Ze dřímoty ji může kdykoli vytrhnout Bára - jak to udělala v zápětí (10 kB)
Jinak ráda baští (dávala jsem ji to, o čem jsem věděla, že má ráda - podle zásady: aspoň se dobře nabašti, když tu nemás svoje milované páníčky), ale ona jako správná domací kočka je mlsná a nejí druhý den to, co ji jeden den užasně chutnalo.
Je citově založena a třeba půl hodiny vydrží nechat se hladit.
Svědomitě jsem dodržovala pokyn, že na ni mám promlouvat vlídným hlasem.
Ještě ke zvláštním zvykům domácích miláčků. Rodiče kolegyně mají pejska, malého černého knírače. Ten absolutně nesnáší psy s kulatou hlavou a placatým čumákem. Při návštěvě u veterináře, kde už čekal boxer a šarpej, ho museli separovat do zvláštní místnosti. Přitom nejlepší kamaradkou jeho předchůdce, Bertika I., byl mopslik Blanka.
Chápu, že život s domácím zvířetem je mnohem bohatší. Snad si jednou, až půjdu do důchodu a budu mít víc času, pořídím nějákého miniaturního pejska nebo kočičku :-).

Blanka Urbánková          

P.S.: Když byla Dumka zase tak vychválená, musím přidat zase nějaká její fota :-), byť jsem jné její fotografie uveřejnil už včera - doufám, že je to tento týden naposled :-). Ferda

Dumka si hoví v Bářině spacím kočárku (20 kB)

Prosba o radu - značkující kočička
Mám problém s moji 2,5 letou britkou Bertou. Problém se týká jejího zlozvyku nebo trucu ohledně močení. Ona totiž v době kdy nejsme doma chodí močit mimo bobkovník. Tento problém začal asi před 1,5 rokem. V té době se začala prvně mrouskat a začala značkovat. To by nebylo zas až tak divné, ale po skončeni mrouskaní přestala značkovat a začala regulérně močit na různá místa v bytě :-(.
Pokud mi můžete a chcete poradit, dozvíte se více detailů ve čtvrteční Dumce. Napište mi prosím na tuto adresu. Děkuji Radim Viochna
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Tak zas máme koťata! - nemáte niekto zájem?
ač nemáme kočku, která by je mít mohla ... no ale ona se vždycky nejaká najde :), ale pěkne po pořátku. Zhruba dva měsíce je tomu kdy se u nás v kanceláři začala stavovat jedna číča moc podobna tobě Dumko.
A protože sama mám takové dvě doma vždycky dostala něco dobrého na zub, pak chodila častejc (i po klavesnici) tak sme ji pojmenovali NO A (?) a začla se kulatit a kulatila se a kulatila a dneska už byla širší jak delší ... kotata sme čekali samozřejme každym dnem už 14 dnu.
A dneska to prišlo. nejdřiv začala pobihat po policích co tu máme až ke stropu, pak se mínila naclat do krabice od A4 papíru... Pak dostala bedínku od ovoce, která predtím sloužila jak papírový "archiv" a na spod ručník s koupelny. A kupodivu se uklidnila. Vysvětlila sem ji že to je odteď jeji :).
Asi za dvě hodinky se narodilo prvni kotě. po nem další ....a další..... a další tak ted máme celkem 4 koťata a jednu mámu.
Bidlí prozatím v koupelně. Co s nima bude dál nevím...... budou bydlet v bedínce :). NOA už má nový dum zamluvený, i jedno kotě (všechny jsou černobílé) ale co ostatní?? nemáte niekto zájem?
Odpovědi adresujte prosím Dumce, která mi je přepošle. Děkuji Stana P.S.: Píšem z Bratislavy...
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 14.června 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci