Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  BEZOBRATLÍ: Máte rádi medúzy? - život pod mořskou hladinou VIII.b (Lumír O.Hanuš)
 
13.7.
Jsou kočky hlučné? (Jiří Doležal)
12.7.
Tak máme koťátka (M. Šmídová)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Jsou kočky hlučné?

Koťátko z Jíloviště - kočička (12 kB) Před časem jsem poslal Dumce zprávu o "našich" venkovních kočkách. No, zřejmě jsem se dopustil chyb (údajný kocour je kočka, nebo se místo něho nastěhovala jiná podobná kočka?) a kolik zůstalo koťat? Jedno nebo dvě? Není mi to moc jasné, ale snad budu později vědět víc...

Teď bych ale chtěl napsat o něčem jiném. Moc by mě zajímalo, co by na hlučnost koček řekli čtenáři Dumky.

Ve starých knihách, veselohrách a hlavně kreslených vtipech se to vždy hemžilo kočkami, které tropí pekelný rámus a nenechají lidi spát. Vzpomínám si z mládí na ty "vtipné" obrázky, kde kočky pořádají na střeše koncert, zatímco zoufalý občan v noční čepičce po nich hází vlastní boty, případně jiné rekvizity. Změnilo se od té doby něco, nebo jsou naše ostravské kočky nenormální?
Koťátko z Jíloviště - kocourek (10 kB)

Loni jsme zachraňovali jedno ze tří koťat, bylo ještě docela malinké a vlastně jsme při té příležitosti poprvé zjistili, že máme u domu koťata :-). Do dálky bylo slyšet zoufalé mňoukání :-(. Kotě jsme našli ve sklepě sousedního domu. Sklep byl zamčený, částečně zaplavený vodou a kotě sedělo na vysokém parapetu sklepního okénka, které bylo zavřené a kromě toho ústí do zamřížovaného tzv. anglického dvorku pod úrovní terénu. Takže to kotě muselo mít opravdu silný hlas, aby se dovolalo pomoci!
(Jak se tam dostalo, to zůstane asi navždy nevysvětlitelnou záhadou.)
TO BYLO POPRVÉ A NAPOSLEDY, KDY JSEM SLYŠEL "NAŠE" KOČKY VYDÁVAT JAKÝKOLI ZVUK!!!
Vůbec nemňoukají, jsou tiché jako hrob. Přestože za našimi kočičkami docházejí cizí kocouři, i pak se odehrává všechno v naprosté tichosti. (Ta nejmenší, bílo-mourovatá, už je, jak se zdá, po druhé v tom...)
V nedaleké Ženíškově ulici se vyskytuje mimořádně vysoká koncentrace koček.
(Je to ulice, o které by stálo zato něco napsat, snad až někdy jindy.) Ale i zde jsou kočky naprosto tiché. Chodím kolem často večer a nikdy jsem neslyšel zamňoukání ani žádný jiný zvuk.
Takže co vy na to, vážení odborníci a milovníci koček?

Jiří Doležal, Ostrava          

P.S.: Měsíční koťata na dnešních obrázcích, někomu rádi věnují naši přátelé z Jíloviště u Prahy. Koťátka se narodila Čindě, otec je neznámý (je ale nepravděpodobné, že by jím byl Simba. Kočička (černá s malým bílým límečkem pod krkem) i kocourek (žíhaný s bílou náprsenkou, bříškem a tlapkami) jsou zvyklá na dům i zahradu, čistotná (doma chodí do bedýnky), přítulná a milá. Odběr je možný od konce července. Rádi je darujeme i jednotlivě.

Ozvěte se večer po 20 hod na 02/9913461 nebo na 0602/343214. Jinak vyprávět by se dalo spoustu zážitků a postřehů, ale nedokážeme to tak barvitě a zajímavě bez použití mimiky a zvukových doplňků... Lenka & Ivo.
Koťátka z Jíloviště - kočička a kocourek (18 kB)

Linda a Micka jsou tříleté britské želvovinové
Linda (6 kB) (bez PP) sestřičky, očkované, zatím nekastrované. Asi před měsícem byly odloženy do Mikroazylu pro údajnou alergii majitelky. Ta předtím opakovaně volala, že pokud je p. Klímová nepřijme, dá je utratit, protože jí je nechtěli vzít v Městském útulku, kam je odvezla a odkud jí poslali pryč s tím, že kočky, které mají majitele, nepřijímají.
Micka (6 kB)
Hned při příjmu bylo jasné, že se o alergii nejedná, ale že důvodem odložení koček je nechuť se o ně dále starat. Jejich majitelka byla totiž v azylu asi dvě a půl hodiny bez sebemenšího náznaku alergických obtíží a prohlížela si další zvířata. Přitom každý, kdo je i skrytý alergik, má nejdéle po deseti minutách značné problémy...
Kočky nesou změnu bydliště velmi špatně. Linda zalezla pod přehoz na pohovce, kde setrvala týden bez jídla, pití či vyměšování. Micka se schovala za pohovku a poprvé vyšla pátý den. Majitelka byla o jejich stavu informována, ale na to, že tato změna může pro kočky znamenat i smrt, odvětila, že to je možné, ale že si je zpátky nevezme.
Obě kočičky jsou stále v těžkém stresu, syčí i na sebe navzájem. Na setkání s jinými kočkami reaguje Linda útěkem a Micka agresí.
Je potřeba, aby se jich ujal - i každé zvlášť - citlivý člověk, který už má nějakou zkušenost s kočkami a ví, že toto nelze zlomit ze dne na den. V současné době je možné, aby šla každá do jiné rodiny, protože stresem se k sobě přestaly chovat přátelsky.
Zájemci o Lindu a Micku mohou kontaktovat p. Klímovou (Mikroazyl pro kočky Liberec) na telefonu 0604/239524 nebo na emailu kocky@ok.cz. Další obrázky Lindy a Micky najdete na adrese kocky.ok.cz, v rubrice SOS.
Speciální prázdninová nabídka
KOŤATA Lízy (tři černá a jeden čilý lotřík černobílý), mohou odejít ihned a hodná černá sestřička Šmudla a její tři černí caparti, k vidění hned, ale "k odběru" na konci července. "Lízina" rodina teď pobývá v Řevnicích (vlak ze Smíchovského nádraží asi 30 minut směr Beroun, Karlštejn...), u Jiřiny Křížové na tel. 02/57721643 nebo 0606/878171, (prosíme dát vědět předem telefonicky, ať nečekáte hodiny u vrátek) informace o ostatních na tel. 0603/363315 - Bára, nebo Email: utulek-pod-brdy@email.cz.
Kromě Líziny rodinky čeká na nový domov a laskavé páníčky ještě několik "dospělců" a "kupa" koťat. Více si můžete přečíst v úterním povídání Báry Kolmanové.
Nalezená mourovatá kočička na Kinského zahradách v Praze
V neděli 1.7.2001 jsem na Kinského zahradách v Praze našla velmi milou, asi půl roční mourovatou kočičku, moc se chtěla mazlit a plakala, že je sama a ztracená. Vzala jsem ji domů, ale u mně zůstat nemůže. Pokud se někomu ztratila, prosím ozvěte se na 0604 687745. Nebo pokud by jste zatoužili po mourovaté kočičce ozvěte se na výše uvedené číslo. Děkuji Ivana F.
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Tak zas máme koťata! - nemáte niekto zájem?
ač nemáme kočku, která by je mít mohla ... no ale ona se vždycky nejaká najde :), ale pěkne po pořátku. Zhruba dva měsíce je tomu kdy se u nás v kanceláři začala stavovat jedna číča moc podobna tobě Dumko.
A protože sama mám takové dvě doma vždycky dostala něco dobrého na zub, pak chodila častejc (i po klavesnici) tak sme ji pojmenovali NO A (?) a začla se kulatit a kulatila se a kulatila a dneska už byla širší jak delší ... kotata sme čekali samozřejme každym dnem už 14 dnu.
A dneska to prišlo. nejdřiv začala pobihat po policích co tu máme až ke stropu, pak se mínila naclat do krabice od A4 papíru... Pak dostala bedínku od ovoce, která predtím sloužila jak papírový "archiv" a na spod ručník s koupelny. A kupodivu se uklidnila. Vysvětlila sem ji že to je odteď jeji :).
Asi za dvě hodinky se narodilo prvni kotě. po nem další ....a další..... a další tak ted máme celkem 4 koťata a jednu mámu.
Bidlí prozatím v koupelně. Co s nima bude dál nevím...... budou bydlet v bedínce :). NOA už má nový dum zamluvený, i jedno kotě (všechny jsou černobílé) ale co ostatní?? nemáte niekto zájem?
Odpovědi adresujte prosím Dumce, která mi je přepošle. Děkuji Stana P.S.: Píšem z Bratislavy...
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 14.června 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci