Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KYTIČKY: Tajemná mandragora v Israeli - 2.díl (Lumír O.Hanuš)
 
15.8.
Kočky v posteli - kočičí povídání 40 (Mirka Červenková)
14.8.
Azíška a její rod (M.Šmídová)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kočky v posteli
Kočičí povídání 40

Jůlinka se schovává za vánoční stromek (6 kB) K dnešnímu povídání mě vyprovokovala paní Crossette svým pondělním vyprávěním o tom, jak s nimi jejich kočky spí či nespí v posteli. Taky máme bohužel takové žárlivé kočky, ale řekla bych, že podstatně víc. Tedy koček.

Asi půl roku jsme měli první dvě kočky samotné.
To byla doba, kdy jsme neměli tušení, že ještě budeme mít nějakou další. Andulka a Rozárka jsou sestřičky a byly určitě hrozně šťastné, že se jim po dost dlouhé době povedlo nás ochočit tak, že jsme si je vzali domů. Samozřejmě se jim taky povedlo zabydlet se v celém bytě přesto, že jsme se pokoušeli je zpočátku omezovat :-).
Trvalo jim jen chvíli než jim bylo dovoleno být s námi v noci v ložnici, čehož dosáhly tak dokonalým škrábáním na její dveře, že jsme to samozřejmě vydrželi asi tak 5 minut. Okamžitě se nastěhovaly k nám do postele, jakoby tam byly zvyklé spát odjakživa a spaly přitisknuté jednak k sobě, ale současně taky k někomu z nás, nejraději pak k manželovi.
Když k nám asi po půl roce přišla malinká Líza, na celý týden jsem je vysídlila z ložnice i s manželem, aby si Lízinka zvykla na byt a na nás, protože tu jsem chytila ne na její nátlak, ale trošku proti její vůli.
Zpočátku jsme taky měli strach, aby služebně starší kočky Líze neublížily, protože první jejich představení nevypadalo pro Lízu nejlíp. Spala jsem tehdy týden s Lízou v ložnici sama a manžel s Andulkou a Rozárkou v pokoji. Po týdnu jsme usoudili, že už si na své pachy vzájemně zvykly natolik, že můžou být pohromadě.
Přes den to vypadalo, že to bude v pohodě, Andulka sice Lízu pořád minimálně ignorovala, jen občas jí dala pohlavek, když se jí zdálo, že už je moc vlezlá, ale v noci si hlídaly dokonale naši postel, aby jim tam Líza nevlezla. Běda, když si to přece jen dovolila. Obvykle Andulka vystartovala a Lízu zahnala. Bylo nám Lízinky líto, ale nechtěli jsme do toho moc zasahovat, protože jsme byli přesvědčeni, že se musí nějak srovnat samy mezi sebou a vzájemně se naučit respektovat.
Madlenka a Honzík odpočívají na šplhadle (10 kB)
Přicházely k nám pak další kočky, některé si místo s námi v posteli vynutily, jiné ne, ale žádné velké boje se neodehrávaly. Andulka s námi po nějaké době stejně přestala spát, asi jsme ji občas ve spánku kopli nebo jinak rušili ve spaní. Taky jsme zjistili, že kočky své spací pelíšky dost často mění, buď že objeví nějaký lepší a klidnější, nebo možná k tomu mají jiný důvod. A my jsme, upřímně řečeno, byli taky rádi, že nás v posteli nikdo moc neutlačuje, i když asi nikdy jsme neměli postel úplně jenom pro sebe.
Kritická situace vznikla když k nám přišla Madlenka. Byla chudinka od malička hrozně nemocná a já bych si tehdy moc přála, abych ji měla i v noci blízko a taky aby byla v teploučku. Andulka, Rozárka, dokonce i Líza jí ale nikdy nedovolily vlézt si za námi do postele. Madlenka se mockrát pokusila k nám vplížit, ale kočky ji vždycky velkým tempem vyhnaly. A až dodnes s námi Madlenka ani jednou v posteli nespala, ale dnes už nevím, jestli o to ona sama ještě vůbec stojí...
Sisinka ani koťata naopak nikdy žádnou velkou snahu spát s námi v posteli neměla, ale párkrát si koťata přece jen do postele vlezla. Nevím, čím to je, ale velké kočky se nikdy ani nepokusily je vyhánět. Snad se bály Sisinky, možná taky už zcela rezignovaly.
Madlenka se natahuje pro jídlo (8 kB)
Dnes je už u nás situace skoro rok docela ustálená. V posteli s námi, lépe řečeno u mé hlavy, pravidelně spí Líza a vedle ní Kačenka. Rozárka se nacpe mezi mne a manžela nebo úplně nejraději mezi spící Lízu a Kačku. Ještě předtím, než se holky v posteli uloží, vleze si na jejich místa Jonáš, vyžaduje dlouhé mazlení a hlazení, ale nakonec odkráčí do pokoje a uvolní místo holkám. Podle nálady, nebo možná podle stavu ospalosti ale někdy dojde jen k našim nohám, tam sebou plácne a spí s námi taky. Takže v posteli máme pravidelně 3 až 4 kočky, ale už jsme si natolik zvykli, že nám to ani moc nevadí :-).
V ložnici jsme kočkám udělali na skříních, na parapetu a na stolcích mnoho dalších pelíšků, kterých některé využívají, jiné spí raději v pokoji na gauči. Každopádně je pro nás nádherné, když se v noci probudíme a kolem nás tvrdě spí spousta zvířátek.
Je to i takový pocit bezpečí a dnes už moc nechápu lidi, kteří žijí bez zvířat...

Mirka Červenková          

Madlenka a Líza si stelou postel (12 kB)

Prosba o radu - po přestěhování s kocourem
Přestěhovala jsem se s kocourkem do nového bytečku. Navíc k příteli, který tvoří teď nového člena naší "rodiny". Můj kocourek se ale nedokáže vyrovnat ani s jednou změnou, ba naopak. Jindy mírumilovný a děsně plachý mazlíček na přítele vrčí, je ve stresu a přidávají se i notné zdravotní komplikace. Nejí, nepije, nechodí na písek, veterinář konstatoval poruchu ledvin, ale já vidím primární problém jinde. Lze nějak stimulovat kočku k tomu, aby si zvykla na nové? Prosím poraďte (rady směřujte Dumce, která mi je přepošle). Díky Kristýna Gellérová
Prosba o radu - stěhování s kocourem
Jak to tak chodí, vypadá to, že i našemu Heřmánkovi se blíží těžké chvíle. (Pozn. F.Š.: to je kocour, který měl problémy s kašláním - problémy se díky čtenářům Dumky zdárně vyřešily.) (Proto taky píšu.)
S největší pravděpodobností se budeme stěhovat. Adresu našeho malého "paněláku" vyměníme za adresu rodinného domku. Mám velkou starost, jak to Heřmánek přijme.
Je zvyklý chodit ven, courat se po okolí a kamarádit se s okolníma kočkama. Na noc nebyl doma už ani nepamatuju. Vždycky přijde na kontrolu jestli jsme doma, najíst se, pomazlit se a pak zase vyrazí.
Mám velkou prosbu o radu: Je nějaká snadná a účinná "léčba" na tuto změnu? Podaří se kocoura aklimatizovat v novém prostředí?
Pozn.: Heřmánkovi jsou tři roky a z útulku k nám putoval jako půl roční kocour.
Budu ráda za každou radu, kterou adresujte prosím Dumce. Díky Petra S.
Čindiny koťata hledají nový domov
Měsíční koťata na pátečních obrázcích, někomu rádi věnují naši přátelé z Jíloviště u Prahy. Koťátka se narodila Čindě, otec je neznámý (je ale nepravděpodobné, že by jím byl Simba. Kočička (černá s malým bílým límečkem pod krkem) i kocourek (žíhaný s bílou náprsenkou, bříškem a tlapkami) - viz páteční obrázky - jsou zvyklá na dům i zahradu, čistotná (doma chodí do bedýnky), přítulná a milá. Odběr je možný od konce července. Rádi je darujeme i jednotlivě.
Ozvěte se večer po 20 hod na 02/9913461 nebo na 0602/343214. Jinak vyprávět by se dalo spoustu zážitků a postřehů, ale nedokážeme to tak barvitě a zajímavě bez použití mimiky a zvukových doplňků... Lenka & Ivo
Speciální prázdninová nabídka
KOŤATA Lízy (tři černá a jeden čilý lotřík černobílý), mohou odejít ihned a hodná černá sestřička Šmudla a její tři černí caparti, k vidění hned, ale "k odběru" na konci července. "Lízina" rodina teď pobývá v Řevnicích (vlak ze Smíchovského nádraží asi 30 minut směr Beroun, Karlštejn...), u Jiřiny Křížové na tel. 02/57721643 nebo 0606/878171, (prosíme dát vědět předem telefonicky, ať nečekáte hodiny u vrátek) informace o ostatních na tel. 0603/363315 - Bára, nebo Email: utulek-pod-brdy@email.cz.
Kromě Líziny rodinky čeká na nový domov a laskavé páníčky ještě několik "dospělců" a "kupa" koťat. Více si můžete přečíst v úterním povídání Báry Kolmanové.
Nalezená mourovatá kočička na Kinského zahradách v Praze
V neděli 1.7.2001 jsem na Kinského zahradách v Praze našla velmi milou, asi půl roční mourovatou kočičku, moc se chtěla mazlit a plakala, že je sama a ztracená. Vzala jsem ji domů, ale u mně zůstat nemůže. Pokud se někomu ztratila, prosím ozvěte se na 0604 687745. Nebo pokud by jste zatoužili po mourovaté kočičce ozvěte se na výše uvedené číslo. Děkuji Ivana F.
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Tak zas máme koťata! - nemáte niekto zájem?
ač nemáme kočku, která by je mít mohla ... no ale ona se vždycky nejaká najde :), ale pěkne po pořátku. Zhruba dva měsíce je tomu kdy se u nás v kanceláři začala stavovat jedna číča moc podobna tobě Dumko.
A protože sama mám takové dvě doma vždycky dostala něco dobrého na zub, pak chodila častejc (i po klavesnici) tak sme ji pojmenovali NO A (?) a začla se kulatit a kulatila se a kulatila a dneska už byla širší jak delší ... kotata sme čekali samozřejme každym dnem už 14 dnu.
A dneska to prišlo. nejdřiv začala pobihat po policích co tu máme až ke stropu, pak se mínila naclat do krabice od A4 papíru... Pak dostala bedínku od ovoce, která predtím sloužila jak papírový "archiv" a na spod ručník s koupelny. A kupodivu se uklidnila. Vysvětlila sem ji že to je odteď jeji :).
Asi za dvě hodinky se narodilo prvni kotě. po nem další ....a další..... a další tak ted máme celkem 4 koťata a jednu mámu.
Bidlí prozatím v koupelně. Co s nima bude dál nevím...... budou bydlet v bedínce :). NOA už má nový dum zamluvený, i jedno kotě (všechny jsou černobílé) ale co ostatní?? nemáte niekto zájem?
Odpovědi adresujte prosím Dumce, která mi je přepošle. Děkuji Stana P.S.: Píšem z Bratislavy...
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 10.srpna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci