Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KYTIČKY: Tajemná mandragora v Israeli - 3.díl (Lumír O.Hanuš)
 
16.8.
Filípek pohledem Dumčího archivu (Vlasta)
15.8.
Kočky v posteli - kočičí povídání 40 (Mirka Červenková)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Filípek pohledem Dumčího archivu

Filípek umím poprosit jako pejsek (6 kB) To bylo ale dlouhých 14 dní bez Dumky!!!!! A ne, že bych provedla nějakou přípravu, jen jsem si trošku prolistovala archiv, na který během normálního provozu Dumky jaksi není čas.

Takže kromě povídání k zasílaným fotkám, budu i jaksi nesouvisle reagovat na to, co jsem přečetla...

Hlasitost kočiček - u nás na dvoře, resp. spíše zahrádce, mají občas plačtivý koncert. Nikdy ne tak hlasitý, abych je "proklínala". To takoví sýčkové, kteří na stromě měli hnízdo s mladými, to byl konzert. Ve chvíli, kdy jsme je kukátkem konečně objevili, odpustili jsme jim "houkání", byly to takové roztomilé kouličky.

Hrůza - ony mě zvěčňují i při intimní hygieně, nestydy (8 kB)
K hlasitosti veškerých "venkovních" zvířátek můžu dodat jedině to, že nás rozhodně nepopuzuje (na rozdíl od věčně vřískajících alarmů aut, kdyby aspoň na ta auta někdo útočil, ale ono evidentně stačí si vedle nich kýchnout).
No a jak jsem tak listovala "starou" Dumkou, zase jsem si uvědomila, že bych se měla stydět cokoliv o našem "zázrakovi" psát. Všechno, úplně všechno bylo řečeno. Každý máme takovou různě namíchanou směs kočičích vlastností.
Ovšem my, my stejně máme opravdu zázraka :-).
Oboustraně láskyplné hrátky s mojí nejstarší lidskou kočkou (8 kB)
Jak on je hodňoučký, čistotný, nezlomyslný, nic neničí, nic neshazuje, netrucuje, nezlobí se na nás... jen se nerad fotí, nerad cestuje a je lekavka. Po přečtení "Ponovic" knížky jsem si to potvrdila. Ti mají pořádné lumpíky, to ten náš je takový "Knabe" - nenapadá mě český výraz - snad vzorný hoch. Je s ním radost pobýt, legrace... a minimální starost.
Ponovic stádečko zase může cestovat, to si jeden nevybere...
Mimo jiné jsem si taky prohlédla v archivu fotky Dumky a musím konstatovat, že opravdu je MIMOŘÁDNĚ krásná. Nevyrostla z kotěcí krásy. A jak jí to sluší v bedně od pomerančů. Jí tedy opravdu focení nedělá problém.
Hrůza - nemám fotogenické bříško (10 kB)
Při čtení Ponovic knížky i archivu jsem si uvědomila, že Filípek vůbec není jedinečný se svou vášní k olivám. S ním taky dělají divy.
A když dojdou, i on se mazlí aspoň s talířkem :-).
Skoro bych dodala, že s olivami se mazlí úplně nejvášnivěji.
Na rozdíl od většiny kočourků a kočiček však nemá rád kartáček na srst. Tak možná chvilku po zádíčkách, jen docela maličkou chviličku (a ne vždy) na boku, ale bříško??!!! To si dovolit nesmíme. To pak i on, nedrápavec, se na nás drápkama pověsí a zoubkama se zakousne. A tak většinou vyčesáváme jen hlazením.
Pravda je, že když se pěkně důkladně podrbe, lítají chlupy všemi směry...
Za tu dobu, co jsem nepsala, vznikly dvě novinky:
Oboustraně láskyplné hrátky s mojí nejstarší lidskou kočkou (9 kB)
- Filípek přestal ráno vstávat v pět, spí, dokud někdo nevstane, už nemám jistotu, že nikdy nezaspím
- začal nám dávat "pusinky" - čumáčkem se téměř dotkne naší pusy a při tom nám hladí pacičkou tvář - no že je sladkej? :-)

Tak a teď už konečně k fotkám.
Podvést prázdným foťákem se nedal. On je tak chytrej, že pozná, když chceme vzít v zásuvce něco jiného než foťák nebo když je foťák bez filmu. Asi nám čte myšlenky. Je něco mezi nebem, zemí a kočkou.

Tak jsme vynesly z místnosti foťák bez filmu - nezájem - a druhý den (!) jsme vstoupily s foťákem s filmem - a už bystřil. Sáhnout ne, mazlit ne, chovat ne, jen do střehu a ve vzdálenosti co největší (od nás). A to už i já jsem byla svolná k "ukradení duše"!
Zkusila jsem poslední způsob k přilákání a skutečně, tomu odolat nešlo. Ulehla jsem na zem (proto třeba doma nemůžu cvičit, resp. můžu, ale musím se někde zavřít a to kočourka MOC urazím).
Takže následovala ztráta kontroly a pozornosti, chvilinku trval tanec a žuch... a jsou z toho dvě fotky. Fotka s "malou" lidskou kočkou je z archivu, z doby, kdy se sice nerad fotil, ale aspoň se "neškubal".
"Jak umí Filípek porosit" - vášeň převládla nad bdělostí a ostražitostí.
"Tlouštíkova siesta na balkoně" - spal a nestačil se úplně probrat (mimochodem tak tlustý opravdu není, snad je to patrné z ostatních fotek, to není sádelnaté bříško ale odložená kůže).
S mojí největší láskou - nejmladší lidskou kočkou (8 kB)
"Intimní chvilka" - činnost, při které nevidí, neslyší... jestli se ovšem vůbec hodí k publikování? Nic kočičího nám není cizí...? Filípek tuze rád sedí na balkoně, opravdu sedí zapřený o přední tlapky, samozřejmě zadní nožičky má roztažené směrem k zábradlí a monitoruje terén... po chvilce civění následuje důkladná intimní hygiena (aby naproti v domě nepřišli o to, jak je o sebe dbalý).
A na další fotce jen kouká. Ach jo. Umí tak sošné figury - krevetku, kobřičku, parníček, salámek, amoletku... v těch se zvěčnit nenechá :-(.
Bude-li nějaké další fotografování, ničím nepřekvapíme. I když na pohled tvrdě spí jako salámek nebo krevetka a můžeme kolem něj běhat a lomozit... vlastně vůbec nespí, vezme-li do ruky "zvěčňovadlo".

Vlasta (a Filípek)          

Ferdovy poznámky: Vzpomínáte si, jak paní Vlasta psala něco o tom, že je Filípek nefotogenický :-). Tyto fotky její tvrzeni zcela vyvrací!!!

O knize F.Pona: "Kočky to vědí líp"? bude Dumka psát asi příští týden... Pokud jste knihu četli, můžete Dumce poslat svoji "recenzi".
Další boustraně láskyplné hrátky s mojí nejstarší lidskou kočkou (9 kB)

Prosba o radu - po přestěhování s kocourem
Přestěhovala jsem se s kocourkem do nového bytečku. Navíc k příteli, který tvoří teď nového člena naší "rodiny". Můj kocourek se ale nedokáže vyrovnat ani s jednou změnou, ba naopak. Jindy mírumilovný a děsně plachý mazlíček na přítele vrčí, je ve stresu a přidávají se i notné zdravotní komplikace. Nejí, nepije, nechodí na písek, veterinář konstatoval poruchu ledvin, ale já vidím primární problém jinde. Lze nějak stimulovat kočku k tomu, aby si zvykla na nové? Prosím poraďte (rady směřujte Dumce, která mi je přepošle). Díky Kristýna Gellérová
Prosba o radu - stěhování s kocourem
Jak to tak chodí, vypadá to, že i našemu Heřmánkovi se blíží těžké chvíle. (Pozn. F.Š.: to je kocour, který měl problémy s kašláním - problémy se díky čtenářům Dumky zdárně vyřešily.) (Proto taky píšu.)
S největší pravděpodobností se budeme stěhovat. Adresu našeho malého "paněláku" vyměníme za adresu rodinného domku. Mám velkou starost, jak to Heřmánek přijme.
Je zvyklý chodit ven, courat se po okolí a kamarádit se s okolníma kočkama. Na noc nebyl doma už ani nepamatuju. Vždycky přijde na kontrolu jestli jsme doma, najíst se, pomazlit se a pak zase vyrazí.
Mám velkou prosbu o radu: Je nějaká snadná a účinná "léčba" na tuto změnu? Podaří se kocoura aklimatizovat v novém prostředí?
Pozn.: Heřmánkovi jsou tři roky a z útulku k nám putoval jako půl roční kocour.
Budu ráda za každou radu, kterou adresujte prosím Dumce. Díky Petra S.
Čindiny koťata hledají nový domov
Měsíční koťata na pátečních obrázcích, někomu rádi věnují naši přátelé z Jíloviště u Prahy. Koťátka se narodila Čindě, otec je neznámý (je ale nepravděpodobné, že by jím byl Simba. Kočička (černá s malým bílým límečkem pod krkem) i kocourek (žíhaný s bílou náprsenkou, bříškem a tlapkami) - viz páteční obrázky - jsou zvyklá na dům i zahradu, čistotná (doma chodí do bedýnky), přítulná a milá. Odběr je možný od konce července. Rádi je darujeme i jednotlivě.
Ozvěte se večer po 20 hod na 02/9913461 nebo na 0602/343214. Jinak vyprávět by se dalo spoustu zážitků a postřehů, ale nedokážeme to tak barvitě a zajímavě bez použití mimiky a zvukových doplňků... Lenka & Ivo
Speciální prázdninová nabídka
KOŤATA Lízy (tři černá a jeden čilý lotřík černobílý), mohou odejít ihned a hodná černá sestřička Šmudla a její tři černí caparti, k vidění hned, ale "k odběru" na konci července. "Lízina" rodina teď pobývá v Řevnicích (vlak ze Smíchovského nádraží asi 30 minut směr Beroun, Karlštejn...), u Jiřiny Křížové na tel. 02/57721643 nebo 0606/878171, (prosíme dát vědět předem telefonicky, ať nečekáte hodiny u vrátek) informace o ostatních na tel. 0603/363315 - Bára, nebo Email: utulek-pod-brdy@email.cz.
Kromě Líziny rodinky čeká na nový domov a laskavé páníčky ještě několik "dospělců" a "kupa" koťat. Více si můžete přečíst v úterním povídání Báry Kolmanové.
Nalezená mourovatá kočička na Kinského zahradách v Praze
V neděli 1.7.2001 jsem na Kinského zahradách v Praze našla velmi milou, asi půl roční mourovatou kočičku, moc se chtěla mazlit a plakala, že je sama a ztracená. Vzala jsem ji domů, ale u mně zůstat nemůže. Pokud se někomu ztratila, prosím ozvěte se na 0604 687745. Nebo pokud by jste zatoužili po mourovaté kočičce ozvěte se na výše uvedené číslo. Děkuji Ivana F.
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Tak zas máme koťata! - nemáte niekto zájem?
ač nemáme kočku, která by je mít mohla ... no ale ona se vždycky nejaká najde :), ale pěkne po pořátku. Zhruba dva měsíce je tomu kdy se u nás v kanceláři začala stavovat jedna číča moc podobna tobě Dumko.
A protože sama mám takové dvě doma vždycky dostala něco dobrého na zub, pak chodila častejc (i po klavesnici) tak sme ji pojmenovali NO A (?) a začla se kulatit a kulatila se a kulatila a dneska už byla širší jak delší ... kotata sme čekali samozřejme každym dnem už 14 dnu.
A dneska to prišlo. nejdřiv začala pobihat po policích co tu máme až ke stropu, pak se mínila naclat do krabice od A4 papíru... Pak dostala bedínku od ovoce, která predtím sloužila jak papírový "archiv" a na spod ručník s koupelny. A kupodivu se uklidnila. Vysvětlila sem ji že to je odteď jeji :).
Asi za dvě hodinky se narodilo prvni kotě. po nem další ....a další..... a další tak ted máme celkem 4 koťata a jednu mámu.
Bidlí prozatím v koupelně. Co s nima bude dál nevím...... budou bydlet v bedínce :). NOA už má nový dum zamluvený, i jedno kotě (všechny jsou černobílé) ale co ostatní?? nemáte niekto zájem?
Odpovědi adresujte prosím Dumce, která mi je přepošle. Děkuji Stana P.S.: Píšem z Bratislavy...
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 10.srpna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci