Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ŽELVY: Veřejná pochvala mému muži (Marie Crossette)
 
20.8.
Minda IV. po roce (Alena Hanusová)
17.8.
Internetové Dumce jsou 3 roky ! (Ferda)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999 a 2000


Minda IV. po roce

Moura odpočívá mezi koberci (6 kB) S radostí musím konstatovat, že z Mindy se stala po 11 měsících boubelatá, hruškovitá, spokojená, hodná, přítulná, milá, mazlivá, důvěřivá, skoro nelekavá, zvědavá, hravá, klidná kočička. Z toho plyne, že i z divoké kočičky se může vlivem nenásilné a mazlivé výchovy stát normální kočička, jakou by byla, kdyby vyrůstala od narození mezi lidi, a mám z toho velkou radost, že se mi to podařilo. Myslím si, že si uvědomuje, že je jí u mě dobře.

Máme vytvořeno několik rituálů:
Moura coby kotě si hraje u skříně (7 kB) První přichází na řadu při krmení. Když dostane misku s masem, nezačne jíst hned. Napřed se musí řádně vymazlit, několikrát mně obejde a já musím hladit, a až potom je možné se napapat. Totéž se opakuje, když dostane misku s mlékem.
Druhý rituál nastupuje v případě, že leží na gauči. Já sedávám na pravé straně a Minda má vlevo ode mě svůj ručník. Pokud nespí tvrdě a já se zvednu ze svého místa (třeba se jdu napít vody), Minda se okamžitě přesouvá na moje míst a tam si lehne. Já se vrátím, jakoby ji zasednu, Minda přejde na svůj ručník. Jakmile za nějakou chvíli zase odejdu, situace se opakuje - Minda okupuje moje místo.

Už několikrát, když tvrdě spala vedle mě, se mi podařilo ostříhat jí drápky na zadních packách. Ty prostřední dva jí přerůstají, takže mi nezbývá nic jiného, než jí je čas od času odštípnout kleštičkami. Vůbec jí to nevadí, jen se podívá, co jí to dělám a zase usne. Spává ve všech polohách klidné kočičky i na zádech (kdy vystavuje bříško potenciálnímu nebezpečí), už necítí žádné ohrožení.
Mourinka - začíná boj s klubíčkem (9 kB)

Jen když někdo zazvoní, zpozorní, a když jdu otevřít, raději se odebere pod stůl. Pak se ale s návštěvou přijde přivítat a někdy se nechá i pohladit. Nesmírně miluje kartáčování gumovým kartáčem, co se navleče na ruku. Drží a drží, pak se začne kroutit a vyžaduje nekonečné hlazení.
Párkrát jsem ji přistihla, jak zvláštním způsobem pije vodu. Někdy si sedne k misce, namočí tlapku a pak ji olíže. Tohle několikrát opakuje. Proč tohle dělá, jsem zatím nepochopila, protože miska je široká a jindy z ní pije zcela normálně..
Mourinka - dobojováno - nepřítel zmizel... (9 kB)
11. srpna jsme oslavily naše první setkaniny (nalezeniny ne, narozeniny taky ne, takže naše setkání v útulku). Taky by to mohly být potkaniny 8-))). Dostala šlehačku a tak jí chutnala, že ji měla skoro až za ušima. Jiné lidské jídlo nejí (když jím nějaký voňavý salám nebo sýr, sice jeví zájem, ale nesežere ho, jen olízá trošku sýra).
Ještě jsem nenapsala její míry - délka těla asi 50 cm, ocásek 26 cm, váha odhadem asi 3 kg.
Jak konstatovali všichni kočičáři, měření je pro kočku wwwelká zábava 8-))). Protože krejčovský metr je moc krásná hračka, přiřadil se i on k Mindiným hračkám - 2 cinkavé míčky, jeden excentrický, chrastivá myš, drátěný míček s ořechem vevnitř, klubíčka, borová šiška, zvoneček zavěšený pod stolem.
Nejlepší doba pro hraní jsou čtyři hodiny ráno - všechny hračky na linu krásně cinkají, chrastí... Ale stejně nejlepší hračkou pro Mindu je její tělo - to se obtočí kolem nohy stolu a předními packami loví zadní a ocásek :-).

Alena a Minda Hanusovy          

P.S.: Protože nejsou k dispozici žádné fotky Mindy, doplnila dnešní Dumku svými obrázky zase Mourinka Jany Müllerové.

Prosba o radu - po přestěhování s kocourem
Přestěhovala jsem se s kocourkem do nového bytečku. Navíc k příteli, který tvoří teď nového člena naší "rodiny". Můj kocourek se ale nedokáže vyrovnat ani s jednou změnou, ba naopak. Jindy mírumilovný a děsně plachý mazlíček na přítele vrčí, je ve stresu a přidávají se i notné zdravotní komplikace. Nejí, nepije, nechodí na písek, veterinář konstatoval poruchu ledvin, ale já vidím primární problém jinde. Lze nějak stimulovat kočku k tomu, aby si zvykla na nové? Prosím poraďte (rady směřujte Dumce, která mi je přepošle). Díky Kristýna Gellérová
Prosba o radu - stěhování s kocourem
Jak to tak chodí, vypadá to, že i našemu Heřmánkovi se blíží těžké chvíle - proto taky píšu. (Pozn. F.Š.: to je kocour, který měl problémy s kašláním - problémy se díky čtenářům Dumky zdárně vyřešily.)
S největší pravděpodobností se budeme stěhovat. Adresu našeho malého "paněláku" vyměníme za adresu rodinného domku. Mám velkou starost, jak to Heřmánek přijme.
Je zvyklý chodit ven, courat se po okolí a kamarádit se s okolníma kočkama. Na noc nebyl doma už ani nepamatuju. Vždycky přijde na kontrolu jestli jsme doma, najíst se, pomazlit se a pak zase vyrazí.
Mám velkou prosbu o radu: Je nějaká snadná a účinná "léčba" na tuto změnu? Podaří se kocoura aklimatizovat v novém prostředí?
Pozn.: Heřmánkovi jsou tři roky a z útulku k nám putoval jako půl roční kocour.
Budu ráda za každou radu, kterou adresujte prosím Dumce. Díky Petra S.
Speciální prázdninová nabídka
KOŤATA Lízy (tři černá a jeden čilý lotřík černobílý), mohou odejít ihned a hodná černá sestřička Šmudla a její tři černí caparti, k vidění hned, ale "k odběru" na konci července. "Lízina" rodina teď pobývá v Řevnicích (vlak ze Smíchovského nádraží asi 30 minut směr Beroun, Karlštejn...), u Jiřiny Křížové na tel. 02/57721643 nebo 0606/878171, (prosíme dát vědět předem telefonicky, ať nečekáte hodiny u vrátek) informace o ostatních na tel. 0603/363315 - Bára, nebo Email: utulek-pod-brdy@email.cz.
Kromě Líziny rodinky čeká na nový domov a laskavé páníčky ještě několik "dospělců" a "kupa" koťat. Více si můžete přečíst v úterním povídání Báry Kolmanové.
Nalezená mourovatá kočička na Kinského zahradách v Praze
V neděli 1.7.2001 jsem na Kinského zahradách v Praze našla velmi milou, asi půl roční mourovatou kočičku, moc se chtěla mazlit a plakala, že je sama a ztracená. Vzala jsem ji domů, ale u mně zůstat nemůže. Pokud se někomu ztratila, prosím ozvěte se na 0604 687745. Nebo pokud by jste zatoužili po mourovaté kočičce ozvěte se na výše uvedené číslo. Děkuji Ivana F.
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Tak zas máme koťata! - nemáte niekto zájem?
ač nemáme kočku, která by je mít mohla ... no ale ona se vždycky nejaká najde :), ale pěkne po pořátku. Zhruba dva měsíce je tomu kdy se u nás v kanceláři začala stavovat jedna číča moc podobna tobě Dumko.
A protože sama mám takové dvě doma vždycky dostala něco dobrého na zub, pak chodila častejc (i po klavesnici) tak sme ji pojmenovali NO A (?) a začla se kulatit a kulatila se a kulatila a dneska už byla širší jak delší ... kotata sme čekali samozřejme každym dnem už 14 dnu.
A dneska to prišlo. nejdřiv začala pobihat po policích co tu máme až ke stropu, pak se mínila naclat do krabice od A4 papíru... Pak dostala bedínku od ovoce, která predtím sloužila jak papírový "archiv" a na spod ručník s koupelny. A kupodivu se uklidnila. Vysvětlila sem ji že to je odteď jeji :).
Asi za dvě hodinky se narodilo prvni kotě. po nem další ....a další..... a další tak ted máme celkem 4 koťata a jednu mámu.
Bidlí prozatím v koupelně. Co s nima bude dál nevím...... budou bydlet v bedínce :). NOA už má nový dum zamluvený, i jedno kotě (všechny jsou černobílé) ale co ostatní?? nemáte niekto zájem?
Odpovědi adresujte prosím Dumce, která mi je přepošle. Děkuji Stana P.S.: Píšem z Bratislavy...
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 20.srpna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci