Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Betynka má novou kadařnici (Pavel Doktor)
 
11.9.
Jezinka a Čertík v posteli (Veronika Gybasová)
10.9.
Tomík (M. Šmídová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Jezinka a Čertík v posteli

Jezinka a Pavlík (9 kB) Povídaní paní Crossette o kočičím spaní ve mně vyvolalo vzpomínku na naši, bohužel už zesnulou kočku Jezinku. Ta s námi spávala v posteli již od první noci trávené u nás, kdy jsme ji přinesli společně s jejím bratrem Čertíkem.

Byli jsme sice rozhodnutí, že koťata do postele nesmí a udělali jsme jim proto v kuchyni pelíšek. Koťata se do něj ani nenamáhala vlézt a na noc se nastěhovala do teplých peřin :-))).
Jezinka a koťata (5 kB)
Snažili jsme se být neústupní a zavřeli jsme dveře do ložnice. Dvojhlasné zoufalé mňoukání by však utrhlo srdce i mrtvému a tak začalo naše společné nocování s kočkama.
Z počátku spávala obě koťata v sourozeneckém propletenci mezi námi, zhruba ve výši ramen, ale později zjistili, že místo u mých nohou je nejpříjemnější. Tam (dnes už bohužel pouze Čert) nocuje dodneška. Pouze pokud se ochladí, stěhuje se pod peřinu, kde se mi stočí do klína a dokáže tak strávit podstatnou část noci.
Kulička a Pavlík (5 kB)
Pouze v současnosti se o toto místo perou s kočičím nalezencem Kuličkou. Ta se k nám přitoula letos v červnu a prohlásila: "Tady se mi líbí, tady budu bydlet". A jak řekla, tak i s kočičí grácií udělala :-)).
To že postel je nejoblíbenějším kočičím místem se mi snažila Jezinka dokázat i loni v létě, kdy v neděli asi ve čtyři hodiny ráno, začala rodit pod mojí peřinou. Odnesla jsem ji tedy do kuchyně, kde už měla nachystaný pelíšek. Protože jsem už měla zkušenosti s několika kočičími porody, šla jsem si uvařit čaj, protože mi bylo jasné, že dneska už toho moc nenaspím...
Jezinka se svou jednonou dcerou (6 kB)
Když jsem se ovšem pokusila poodejít ty dva metry ke kuchyňské lince, zoufale mňoukající kočka mne následovala. Byla chudinka tak vystrašená ze svého prvního porodu, že nechtěla být ani na okamžik sama. Čaj jsem tedy vzdala a během další hodiny jsem se intenzivním hlazením a povídáním snažila co nejvíce uklidnit naši prvorodičku.
Ani když už byla všechny čtyři koťata na světě, Jezinka nechtěla zůstat sama a tak jsem nedělní ráno dospala v kuchyni na podlaze :-).
Samozřejmě že i tato koťata, sotva se naučila vyšplhat se dostatečně vysoko, spávala v naší posteli. Měli jsme je sice moc rádi, ale když jsme je všechna rozdali, byli jsme rádi, že se konečně pořádně vyspíme :-/.
Spaní s kočkama má jeden krásný aspekt a tím je kočičí buzení. Čertík přicházívá si 15 minut před zvoněním budíku, přijde k mé hlavě, lehce mňoukne a čumáček mi něžně zaryje do tváře. Říkáme tomu kočičí pusinkování, nebo též "berany, berany, koc" :-).
Jezinka a Čertík s Pavlíkem v posteli (7 kB)
Poté, co mne takto probudí, vyvalí se vedle mě a nechá se drbat celých těch 15 minut, které mi ukradl ze spánku. Tímto krásným "čumáčkováním" nás také zdraví, kdykoliv se vracíme domů: Sedí na zahradě a žalostně mňouká. Člověk k němu musí přijít, dřepnout si, nechat si dat pusinku a pak kocoura dlouho drbat na jeho vyvaleném bříšku.
Rituál tímto ovšem nekončí.
Když koucoura dostatečně podrbeme, musíme jej vzít do náruče a odnést až domů. Pokud tak neučiníme, zůstane ležet vyvalený na zádech a opět žalostně naříká :-). Takže vždycky se najdou nějaké ochotné ruce, které ho odnesou :-))).
Vždycky jsem byla vychovávána v tom, že kočky do postele nesmějí. Dneska jsem ochotna častěji převlékat a podobně, hlavně když můžu spát s těmi milými chlupatými kožíšky.

Veronika Gybasová          

Hledám hodné lidi,
kteří poskytnou nový domov několika kocourkům a kočičkám (i jednotlivě). Vzhledem ke svému věku se nemohu o všechny dále starat. Bližší informace na tel. 02/81-97-23-57.
Speciální prázdninová nabídka
KOŤATA Lízy (tři černá a jeden čilý lotřík černobílý), mohou odejít ihned a hodná černá sestřička Šmudla a její tři černí caparti, k vidění hned, ale "k odběru" na konci července. "Lízina" rodina teď pobývá v Řevnicích (vlak ze Smíchovského nádraží asi 30 minut směr Beroun, Karlštejn...), u Jiřiny Křížové na tel. 02/57721643 nebo 0606/878171, (prosíme dát vědět předem telefonicky, ať nečekáte hodiny u vrátek) informace o ostatních na tel. 0603/363315 - Bára, nebo Email: utulek-pod-brdy@email.cz.
Kromě Líziny rodinky čeká na nový domov a laskavé páníčky ještě několik "dospělců" a "kupa" koťat. Více si můžete přečíst v úterním povídání Báry Kolmanové.
Útulek na Mělníku nabízí chlupaté kamarády
Maminka naší Felinky, která byla v útulku na Mělníku získala nové páníčky. Pokud by měl někdo zájem o kočičku nebo kocourka kontakt je: pí. Lukášová 0602/935744.
Nové přírůstky teď útulek nepřijímá, jde opravdu pouze jen o prozatímní prostory.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 24.srpna 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci