Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Nový 'nepřítel' (Pavel Doktor)
 
1.10.
Měření kocourů (Hana Molhancová)
27.9.
'Invalidní' kočky - příběh o lidské bezcitnosti (Veronika Gybasová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Měření kocourů

Myšák pozoruje vlevo nahoře na ibišku sedícího hýla (14 kB) Kocoury jsem zatím neměřila. Tedy spíš nepovedlo se mi je změřit. Je to dáno tím, že jsem nevytrvala v boji :-/. Ani jeden z těch rošťáků si něco takového nechtěl nechat líbit a mnou připravený krejčovský metr považoval Filip za nepřítele, před kterým je potřeba se pořádně schovat (nejlíp do kouta pod postel), a Čert zase za báječnou hračku, kterou lze vzít do zubů a tahat po celém bytě, případně se o ni přetahovat s dvounohými obyvateli :o).

S vážením je to trochu lepší, ale jen pokud nebudeme trvat na přesné váze, vlastně hmotnosti :-). Jedinou metodou už mockrát popisovanou je totiž opravdu vzít kocoura do náruče a nepozorovaně si stoupnout na osobní váhu. Jinak nechtějí na něco tak vratkého ani zdálky pohlédnout :-(.
Šmejda se chce dívat jak pracujou (11 kB)
Když byl Čert malé kotě, několikrát se mi podařilo ho zvážit na kuchyňských váhách. Ale jak dorůstal tak nám jednak váha přestala stačit (váží jen do 2 kg) a jednak bylo stále těžší ho udržet v klidu i na tu chvilku. Snad ještě mincíř by se dal použít, kdyby ho ovšem člověk měl. Nicméně jsem si dala závazek, že minulý víkend se opět pokusím naše miláčky změřit.
A povedlo se! O zábavu jsme měli postaráno hned na dva večery :-))).
V pátek večer jsem si nachystala metr a opatrně přikládala. Kupodivu Filip si ničeho téměř nevšiml, zato Čert tu báječnou hračku objevil okamžitě. K tomu manžel vyslovil pochybnost, zda jsem Filipa změřila přesně a mě nenapadlo nic lepšího, než ho přeměřit :-).
Jenomže to už si i on všiml, že Čert má nějakou zajímavou věc na hraní a okamžitě se přidal. Asi jsme byli k popukání - na každé straně metru jeden kocour, uprostřed já a manžel chvíli na jedné straně a chvíli na druhé, podle toho kterého rošťáka se snažil měřit...
To už bylo jasné, že vážení se odkládá, protože kocouři byli natolik rozdovádění, že chtít po nich aby byli chvilku v klidu (i když v náručí) nepadalo v úvahu...
S vážením jsme pokračovali v sobotu. Váhu jsem si rafinovaně připravila už odpoledne a po večeři jsem nejdřív vzala na ruku Čerta a za stálého hlazení a lichocení na ní pomalu vkročila. Jedním okem jsem odečetla co bylo potřeba a druhým kontrolovala, kam kocour skáče, protože samozřejmě ihned vycítil, že se to není jenom tak :-).
Šmejdě je tady na papírech dobře (15 kB)
Jako druhý přišel na řadu Filip. Ten je normálně mazel se vším všudy a tak jsem si myslela, že s ním nebude problém. Ale ouha! Celou dobu pečlivě pozoroval, co provádíme s Čertem a když jsem se k němu přiblížila, zmizel jako duch :-(.
Nicméně dlouho schovaný nevydržel :-) a za chvíli byl zpátky. Stejným způsobem se mi povedlo ho dostat na váhu pouze s tím rozdílem, že se ještě pěkně dlouho chtěl chovat, což jsem mu bohatě splnila.
A ani to ještě nebyl konec. Manžel, když viděl jak je Filip hodný, se rozhodl, že ho ještě jednou přeměří (pořád se mu páteční míry nezdály). Sotva se ke kocourovi přiblížil s metrem, ten zmizel nejdřív pod stůl a potom pod postel. A tam vydržel, dokud neusoudil, že nás tahle zábava přestala bavit.
A na závěr míry a váhy, které jsou už i v tabulce měr a vah:
          tělo   ocas    váha
     Filip  54 cm   31 cm   cca 6 kg
     Čert   36 cm   29 cm   cca 4,5 kg

Hana Molhancová          

P.S.: Povídání doplnily fotky Myšáka a Šmejdy, které poslala už v lednu Laďka Reková.

Myšákovi se to to spinká ... a žehlí... (19 kB)

Nechybí někomu z Prahy kocour?
Z Prahy 3 - Jarova, odvezen 12.9.2001. Černobílý, velký, kastrovaný, mladý, s čeníškem obzvláště špičatým a ocáskem obzvláště dlouhým, mohutný, ale s drobnou hlavičkou, jako "líznutý" orientálkou nebo hodně brzy kastrovaný, nemá "kocouří tváře".
Je přítulný, mazlivý, vypadá, že žil v bytě, ale teď už chvíli chodil venku (podle pacek atd.) Nastěhoval se známé na balkon a tvářil se, že nutně musí bydlet v bytě, spal tam několik dnů (venku) a žral hladově i máčené sušenky. Ona má vlastní kočky, ale kocour je kastrovaný, na námluvy nepřišel. Je smutný a poněkud "ukecaný". Nevyskočil někomu z okna?
P.S. Bydlí u mě, ale ze spousty koťat okolo je poněkud "nenaložený". Dle původní teorie měl být Šárka, nyní tedy čeká pod pseudonymem Šaryk.
Bára, tel. 0603/363315, email: utulek-pod-brdy@email.cz
Hledám hodné lidi,
kteří poskytnou nový domov několika kocourkům a kočičkám (i jednotlivě). Vzhledem ke svému věku se nemohu o všechny dále starat. Bližší informace na tel. 02/81-97-23-57.
PSOZ Vás zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
4.10.2001 od 15:00 do 19:00 v Útulku pro zvířata v krajní nouzi - Radlická 108, Praha 5.
Akce bude trvat od středy 3.10.2001 vždy v pondělí, středu a sobotu (od 17:00) do konce října. Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
PSOZ Váz také zve na
13. umisťovací výstavu opuštěných koček
,
která se koná v neděli 14.10.2001 od 10:00 do 17:00 na Pankráci, Pujmanové 1219, Praha 4. Vstupné: 1 kočičí konzerva.
Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 1.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci