Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Labutě na Svratce (Renata Žaludová)
 
15.10.
Není kočka jako kočka - podruhé (Marie Crossette)
12.10.
Líza se vrátila (Ivana Jirková) / Pocta paní Jirkové (Eva A.) / Odpověď na dotaz čtenářky (M.S., Ferda)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Není kočka jako kočka - podruhé

Předloni jsem pod stejným názvem popisovala v čem se lišily naše bývalá kočka Kotě a současná Dixie. Teď mám poprvé v životě doma kočky dvě a jejich vzájemné rozdíly mohu denně "za tepla" sledovat, protože i Smoky je jiná a v mnohém se od Dixie liší.

 1. Tak třeba hned svojí velikostí. Když u nás Smoky zdomácněla ukázalo se, že se snažila nejen dohánět svůj zaražený růst, ale navíc v sobě ještě živila dlouhou tasemnici... Jakmile se toho ohyzdného příživníka zbavila, začala nabírat jak na váze, tak i na velikosti. V krátké době Smoky pak Dixie nejen dohnala, ale i předehnala! Teď měří 51 cm, ocásek jí zesílel a prodloužil se na 31 cm a kočka váží 5,3 kg (to pro doplnění do tabulky měr a vah koček).
Smoky (vpravo) je už větší než Dixie (12 kB)
  Dixie si převážně udržuje svoji váhu, občas nějaká ta deka shodí, ale pak je zase nabere. Když chvilku chovám pětikilovou Smoky a pak zvednu do náruče Dixie, připadá mi drobná a lehoučká jako pírko :-).
  S tím ožvýkaným centimetrem při pokuse o měření má paní Jirková velkou pravdu a musela jsem se tomu zasmát. Já mám totiž doma takové exempláře dva. U obou jsou ukousnuté koncové plíšky a jeden centimetr má navíc na jednom konci zcela odžvejkaných prvních 6 cm :-))).
  Při konečném měření Smoky jsem nakonec také použila stejné lsti, jako paní Jirková u svého Šimíčka. Rozdíl byl v tom, že jsem místo centimetru na to vzala delší kus provázku. Na něm jsem pak v patřičném místě udělala uzel a teprve potom provázek přesně změřila podle centimetru.
Krasavice Smoky (17 kB)

 1. Stavbou těla mají obě kočky určitě asijské předky, přesto i zde je každá trochu jiná. Dixie má krásně lesklý, hustý a jemný kožíšek a elegantní štíhlé tělo. Smoky je takový festovní kočičí pořízek s pěkně baculatým bříškem, díky jemuž je ale velká část kočičí elegance fuč. Její srst je na dotek jako tulení kůže - hladká, krátká a vyzařuje z ní úžasné živočišné teplo. Není zdaleka tak hustá jako ta Dixina a přestože je to již 8 měsíců, co byla Smoky kastrovaná, její bříško ještě není zcela zarostlé.
  Když jsem s ní byla naposledy u doktora (s vyrážkou), sám se nad tím podivil. Řekl, že to asi bude nějakým nedostatkem hormónů po kastraci a že jsou na to případně prášky. Jestli ale to bělavé bříško nevadí Smoky, nám tedy určitě ne a nemám zrovna chuť cpát kočku náhradními hormóny jen proto, aby jí zhoustla srst.
  Ta je barvou taková myší šeď, ale stačí, aby na kočku dopadlo světlo v určitém úhlu a její kožíšek dostane nádhernou, břidlicově šedou nebo modravou barvu a konce jejích pacek, uší a čumáček při tom hází stříbřitý lesk. Je z ní pak najednou opravdu krásná kočka.
  Nejhezčí jsou ale na Smoky její oči. Jsou jantarově žluté až hořčicové barvy a jako u všech koček se v nich za šera roztáhnou černé panenky. Ovšem její oči se rozšíří také tehdy, když něco s velkým zájmem pozoruje a v tu chvíli panenky dokonale zaplní celé oko. Smoky pak má ohromná lesklá kukadla, která vypadají jako skleněné oči plyšových zvířátek. Něco takového jsem u Dixie neviděla, její rozšířené oči mají vždycky trochu světlé okraje.
Smoky si v garáži na zemi chladí bříško (11 kB)
  Při napjatém sledování nějakého bodu Smoky nejen roztáhne oči, ale také sklopí uši do stran. Tedy ne dopředu, kdy se "dívá i ušima", nebo dozadu (znak zloby), ale rovně do stran. Jakoby jí někdo uši shora zplacatěl přiloženou dlaní a její hlava se špičatým čumáčkem pak tvoří velký trojúhelník.
  A třetí zvláštností je její poloha vleže. Smoky si totiž hrozně ráda lehá jako pes. Kdybych jí nechtěla urazit, řekla bych o ní, že leží rozplácnutá jako žába a to její, jinak festovní bříško, se na zemi "rozteče" jako pohozený pytel zrní :-).
  Dixie si lehá na zem se všemi čtyřmi packami decentně na jednu stranu, Smoky tak na zemi leží zcela vyjímečně. Nevím, jestli je to proto, že s tím svým bžuchem je jí tahle rozvalená poloha milejší, nebo proto, že z ní sálá více tepla než z Dixie a takhle se na zemi chladí.

Marie Crossette, USA          

Dokončení srovnávání Dixie a Smoky si přečtete ve středu.

Na moc pohodlný spánek to nevypadá... (15 kB)


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

PSOZ Vás zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
4.10.2001 od 15:00 do 19:00 v Útulku pro zvířata v krajní nouzi - Radlická 108, Praha 5.
Akce bude trvat od středy 3.10.2001 vždy v pondělí, středu a sobotu (od 17:00) do konce října. Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci