Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Poborovická odysea (Pavel Doktor)
 
22.10.
Kočky by kupovaly olivy - a ne whiskas (Dagmar Milatová)
19.10.
Zvědavý Myšák (Laďka Kudláčková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Kočky by kupovaly olivy
(a ne whiskas)

Olizující se pod dobrém lupu na stole ... (8 kB) Pro rozproudění diskuse o gurmánských návycích našich miláčků, které by mohlo před Vánocemi třeba vyústit ve vyhlášení titulu "Nejmlsnější kočka roku" :-), zasílám příspěvek plus fotky, na kterých jsou zvěčněni pomlouvaní členové rodiny...

Naší domácností prošla již řada koček a kocourů a, stejně jako u lidí, co kočka to jiné nejmilovanější jídlo. Všechny naše miciny byly z rodu "von Banhof" (tj. u některých jsme znali matku, u jiných koťat ani to ne) a snad proto nebyly až tak vybíravé.

Granule i kočičí konzervy konzumovali celkem bez problémů. Problémy jsem měla já, protože jsem cirkulovala po městě a obrážela všechny Zverimexy, aby huňáči měli sortiment krmení pestrý - obzvlášť krmení z plechu (nezáleželo na příchuti, ale na firmě) se muselo pravidelně a často obměňovat.
... a myjící se tamtéž (9 kB)
Nevím jaké zkušenosti mají ostatní "posluhovači" (v žádném případě nemohu napsat majitelé) koček, ale u nás byli daleko větší dojídači a vyžebrávači lidského jídla kocouři nežli kočky. Proto si také jeden z nich vysloužil ke svému oficiálnímu jménu Bláznivý Humoš (krom jiných, pro kočku tak typických - viz kniha pana Pratchetta Nefalšovaná kočka - Jedeš potvoro, Necháštoho, Počkejažtěchytím) přízvisko Vysavač. Ten z jídla miloval obzvlášť jídlo :-).
Jak typické - kde je jídlo je i Humoš (9 kB)
Pojídal samozřejmě i olivy, což je mimochodem pro spoustu koček neodolatelná pochoutka, ale i syrovou papriku a kyselé okurky. Nepohrdl ani kouskem koláče, jediné co si odepřel byla cibule a česnek, pokud ovšem neobjevil tuto zeleninu v nehlídaném pekáči spolu s propečeným vepřovým pleckem. Byl ochoten spořádat na posezení téměř dvě vepřová srdce, která jsme jemu a jeho setře nachystali na véču.
Piškvorka těžce pracující (8 kB)
Milovnice ryb Maxima (8 kB)
Když měl v sobě jedno a půl, vyklidil pole s bříškem jako by spolknul kopačák a tehdy mohla k miskám nastoupit Piškvorka, která uždibla pár soustíček, přikřupla několik granulek, usrkla vodu a odkráčela do pelíšku. V dobách, kdy žil Humoš u nás, její váha s bídou dosahovala 3 kil. Poté, co nás opustil, svou hmotnost více než zdvojnásobila. Piškvorka na rozdíl od svého bratra dodnes jí málo (což nás vzhledem k jejímu stále se více se kulatícímu tělíčku zaráží), hlavně pak granule, nedožaduje se lidské potravy, jediné co vynese její 6 a půl kila ze země na stůl či kuchyňskou linku jsou právě olivy.
Kdyby uměla otvírat konzervy, určitě bychom ji našli po návratu z práce sedět v křesle s párátkem (pardon, má přece své víceúčelové drápky) jak si napichuje a labužnicky pojídá olivu za olivou a obzvlášť si pomlaskává nad těmi plněnými lososem :-).
Puberťák Frňousek (9 kB)
Většina nekočičí veřejnosti si spojuje kočky s mlékem a rybami. Mléko, mimochodem pro kočku těžce stravitelné a tudíž nezdravé, naši chlupatí miláčci dost ignorovali, zato mléčné výrobky - sýry, jogurty a vůbec všechny ty vymyšlenosti, které nám náš i cizí mléčný průmysl podstrkuje - docela, samozřejmě pouze jako dezert, oblibovali. Podezírám je ovšem, že po nákupu studovali pokladní lístky, protože čím byl výrobek dražší, tím více se ho dožadovali :-).
Piškvorka: Tohle křeslo je jen moje (9 kB)
S rybami jsem u našich chlupatců příliš neuspěla. Čas od času kousek ryby bez velkého nadšení snědí, ale že by se po ní utloukli... Jedinou výjimkou byla kdysi v našem kočičím dávnověku kočička jménem Maxima. Ta by opravdu pro ryby dýchala. Tehdy se občas stávalo, že jsem neměla po ruce dost krmení a tak jsem sáhla do mrazáku po zmrazeném filé. Žádné mikrovlnky nám v té době "neulehčovaly ohřev a rozmrazování hotových jídel", proto šup s rybičkou do vřelé vody, chvilku povařit a honem s ní zas na okno vychladit... Milá Maxička neodolatelně vábena odérem pro lidský nos relativně nelibým hbitě vyskočila na parapet a horké nehorké strkala do vřelé vody čumák i packy, lovila kousky filé a blaženě je konzumovala.
Na téma těstoviny, rýže a přílohy vůbec mi postačí jedna věta - pro kočky coby potravina nepřijatelné! Na této formulaci trvala jak Piškvorka, tak náš nový kocour puberťák Frňous.

Dagmar Milatová          


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

PSOZ Vás zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
4.10.2001 od 15:00 do 19:00 v Útulku pro zvířata v krajní nouzi - Radlická 108, Praha 5.
Akce bude trvat od středy 3.10.2001 vždy v pondělí, středu a sobotu (od 17:00) do konce října. Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci