Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  GEKONČÍK: Zábava, radosti i starosti s Matyášem I. (Ivana Jirková)
 
5.11.
Dvě docela obyčejné kočky (Marie Crossette)
2.11.
Alenka hledá nový domov (Ferda, Ivana, Petra)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Dvě docela obyčejné kočky

Ráda bych se pochlubila nezvyklými chutěmi našich dvou koček - kdyby ovšem ony nějaké měly! Mohu pouze žasnout nad tím, co všechno některým jiným kočkám chutná, a ty naše bych do žádné soutěže o "Nejmlsnější kočku roku" (jak navrhuje paní Milatová ani nemohla přihlásit :-(.

Naše dřívější kočka Kotě jedla převážně kupovanou kočičí stravu, ale navíc milovala i veškeré domácí úpravy masa a ryb. Vůbec jí nevadila jejich kořeněná chuť, naopak takovým jídlům dávala přednost, obzvláště těm omáčkovým. Dokázala během momentu vypucovat plnou misku hovězího nebo slepičího kari, masa s mexickým kořením do kukuřičných placek (tacos), masovou omáčku na špagety a samozřejmě jakoukoli českou úpravu masa.
Smoky čeká v umyvadle až ji pustím vodu (9 kB)
Jakmile ale byl do omáčky propašován třeba kus bramboru nebo knedlíku, zůstal osiřelý, ale čistě olízaný :-), ležet v prázdné misce. Mléčné výrobky jedla Kotě podle nálady, syrové maso vůbec ne. Kočičí konzervy a suché granule jedla bez problémů - některé více, některé méně. Těch druhů, kterými vysloveně opovrhovala a odmítala jíst bylo velice málo.
Nudle a rýži jedla jen ze žárlivosti. To když mně bylo líto jejich případné zbytky vyhodit a vysypala jsem je na zahradě pod krmítkem. Kotě by se nudlí a rýže doma ani nedotkla, ale to neznamenalo, že je já smím nabídnout jinde :-).
V takových případech pak kočka došla ke krmítku a tam se s chutí (nebo spíše ze vzteku) do zbytků pustila, protože to těm ptákům nepřála. Když už zbytky nemohla sníst, alespoň je na chvíli zalehla, případně se v nich celá vyválela, snad aby na nich zanechala svoji vůni, která měla ptáky odradit od hostiny...
Přestože byla Kotě jinak vdečný strávník, o žádnou zeleninu nebo ovoce nikdy ani čumáčkem nezavadila.
Obě naše současné kočky, Dixie a Smoky, jedí výhradně jen kočičí stravu a to převážně suchou. Tu jim nekupuji podle chuti, ale spíše podle tvaru, protože kočky dávají přednost těm kulatým, šišatým nebo různě zaobleným tvarům...
Granule hvězdicového tvaru nebo s ostrými hranami nemají moc rády, asi je to při kousání píchá. Dokud Smoky žila celé dny v garáži, kam jsem jí i chodila krmit, s chutí slupla vše, co dostala - tedy granule, maso z konzervy, nebo jakékoli jiné kousky masa. Teď už žere pouze suché granule, z "mokré" konzervy si jen tak uďobne a ani Dixie jí moc nedá :-/.
Smoky miluje tekoucí vodu (11 kB)
Jedna malá otevřená konzerva oběma kočkám vydrží tři dny, protože ty dvě lžíce, které jim z ní oddělím nakonec snědí téměř z povinnosti. Asi bych měla být ráda tomu, že s dietou obou koček nejsou žádné problémy - nasypou se jim granule a hotovo.
Jenže já si myslím, že příliš suchá strava není tak docela správná a uvítala bych její občasnou obměnu. Protože kočky mají dovoleno přihlížet mému vaření, možností různých "ochutnávek" mají hojně. Ony ale o rozšíření jídelníčku nejeví zájem, ať jim to nabízím sebevíce a sebelákavěji.
Ani jedna z nich nežebrá, (což je velká výhoda, Kotě naopak žebrala stále a o všechno), ale to asi proto, že vůbec nestojí o žádné maso a ryby, ať už vařené, pečené či smažené. Pokrájený zbytek smaženého řízku obě očichají a nechají ležet na misce několik hodin, než se ho uráčí sníst.
Smoky se sprchuje (9 kB)
Nejedí žádné mléčné produkty a vejci v jakékoli úpravě také opovrhnou. Dokáží si těchto jídel v miskách tak dokonale nevšímat, že úplně okorají a seschnou, takže je nakonec musím vyhodit. Jediné, co jim chutná jsou kupované dětské masové kašičky nebo vařené maso, které pak sama rozmixuji. Někdy tak musím "vylepšit" i kupovanou kočičí konzervu, když chci, aby jí kočky vůbec snědly :-/.
Dixie má stále ráda syrové maso, ale ani toho už nesní tolik, jako dříve.
Přesto, jakmile začnu klepat řízky, Dixie přiběhne a čeká, až jí kousek toho syrového masa odříznu. Je zajímavé, že tohle klepání rozezná od zatloukání hřebíků nebo jiného "bezmasého" mlácení, které jí naopak vyleká.
Oběma kočkám jsem nabídla olivy, když se dočítám, jakou jsou u jiných koček pochoutkou, ale obě se nad nimi vofrňely! Možná je to tím, že kupuji jen olivy černé, protože ty zelené jsou nám moc kyselé. Ale až někdy budu mít doma i ty zelené, uvidím, jestli se jimi kočkám zavděčím :-).
Jediné, co bych považovala u Dixie za zvláštní chuť, je její záliba v syrovém těstě všeho druhu. Nejvíce jí ale chutná těsto na žitný chléb a těsto na české perníčky. Nemohu říci, že se těsty láduje a ani bych jí to nedovolila. V chlebovém těstě je např. zkysaný kvas i droždí a představa Dixina zablemtaného žaludku nevykynutým těstem není nijak úsměvná.
Ale radost z této zvláštní chutí jí neupírám a vždycky jí pár kousků těsta dám. Ona je nejprve celé dokonale olíže a teprve potom sní. Legračně při tom kroutí celou pusou a tvářemi, protože se jí to těsto musí lepit na zuby i dásně, ale jí to zřejmě nevadí.
Smoky ulizuje vodu přímo z kohoutku (5 kB)
Smoky se v této chuti kupodivu po Dixie neopičí, sice si kousek těsta také očichá, párkrát olízne, ale nikdy nesní. Smoky je ale zase velký "vodoholik" - opravdu se vodou napájí v takovém množství, že jsem se musela u veterináře ujistit, že je s ní vše v pořádku...
Možná má žízeň po těch suchých (a asi dost slaných) granulých, ale rozdíl mezi její a Dixinou konzumací vody je ohromný. Smoky sice běžně pije vodu z jejich velké společné nádoby, ale raději jí má přímo z kohoutku - buď v koupelnách nebo v kuchyni. Kdykoli a v kteroukoli dobu jde jeden z nás do koupelny, Smoky se tam doslova vřítí za ním. O zaklapnuté dveře se opře, rozrazí je a pak vyskočí na umyvadlo s takovým spěchem, jakoby žízní doslova umírala...
Strčí čumáček pod kohoutek a čeká, až jí pustíme vodu. Když se tak hned nestane, do umyvadla se prostě stočí, protože ví, že se dočká. Když voda jen trochu hustěji kape, Smoky si pod kohoutek strčí buď přímo jazýček, nebo jen svoji packu, kterou pak navlhčenou olizuje. Když teče voda mírným proudem, Smoky se nakloní, bleskově vodu odlizuje a vůbec jí nevadí, že jí při tom často voda stéká po celé hlavičce a vypadá to, jakoby se sprchovala :-).
Když už se dostatečně napila, vyskočí z umyvadla, hupsne na zem a jde pryč, aby se při příští příležitosti znovu celá žíznivá přihnala do koupelny a vrhala se pod kohoutek. Nám po jejím odchodu z koupelny pak zbyde utřít mokré ťápoty na umyvadle i podlaze, které tam vždycky za sebou zanechá...
Marie Crossette, USA          


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci