Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KŘEČCI: Křeččí svatba podruhé (Mikeš III. + Kikinka), část 1 (Eva Fadrná)
 
14.11.
Ještě o šáchoru a jedovatých rostlinách (Marie Crossette)
13.11.
Naše koťátka už oslavila první narozeniny - 41b (Mirka Červenková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Ještě o šáchoru a jedovatých rostlinách

Kočky před velkým květináčem šáchoru (11 kB) Když se dříve v Dumce psalo o zelené pochoutce koček - šáchoru - se zájmem jsem to četla. Musím ale přiznat, že jsem jí považovala za nějakou výhradně českou rostlinu, kterou jsem neznala a která tady zřejmě neexistuje, takže jsem se po ní ani nepídila. Pak jsem si ale přečetla příspěvěk pan Labudka s archívními odkazy a páteční příspěvky doplněné fotografiemi Dumky okusující šáchor...

Najednou mi tahle rostlina připadala velice povědomá. A aby ne, když je to přesně ta, kterou mám venku v květináči ! :-)))
Rozdíl je ale v tom, že ta naše má oproti Dumčině obří rozměry, proto jsem si té podobnosti dříve nějak nevšimla. Tak jsem už nelenila , rostlinu šla hledat ve svých různých knížkách a nakonec ji našla v české knížce "Zelený domov". Tam je o šáchoru dokonce povídání téměř na dvě strany a shoduje se s informacemi pana Kamila (Dumka '99).
Dixie ve větvích cesmíny (10 kB)
Dočetla jsem se, že šáchor dorůstá do výše 1,5 m a je to bahenní rostlina, původem z Afriky. Jako vodní kytku jsem si jí také asi před třemi lety koupila do našeho maličkého jezírka. Šáchor se ale začal velice rychle rozrůstat a jeho kořeny brzy dusily lekníny a ostatní vodní zeleň v jezírku.
Z původního malého trsu rychle vyrážely nové stonky, ty vzrostlé se ohýbaly, lámaly a hnězdice listů pak v krátké době zapustily ve vodě kořeny. Několikrát jsem celý šáchor vytáhla z vody (vážil snad tunu!) a pracně pilkou odřezala část mohutné spleti kořenů.
Šáchor se ale rozrůstal dál :-(.
Tak jsem si letos zjara koupila ohromný květináč, do kterého jsem čerstvě seříznutý šáchor vtěsnala a zalila vodou. Zdá se, že tím nijak neutrpěl, roste si dál, ale jeho růst (hlavně co do šířky) je přeci jen omezen. Jen musím tak každý třetí den do květináče dolít nejméně dvě konve vody, která se jednak vypařuje a jednak z ní šáchor žije, takže jí i hodně "vypije". Žádná hlína v květináči není, ani do ní nepřídávám žádné hnojivo, šáchor si roste jen z vody.
Šáchor v jezírku (14 kB)
Po přečtení té páteční Dumky jsem šla hned ven, ustříhla tu nejmladší korunku listů a nabídla ji kočkám. Smoky neprojevila zájem vůbec, Dixie se pokusila do lístků párkrát kousnout, ale moc jí to nešlo, tak toho nechala. Asi i tyhle mladé listy už na ní byly moc tuhé a ostré.
Ani jedna z koček ale na velké okusování jakékoli zeleně moc není. Stačí jim, když venku okusují obyčejnou tuhou trávu (takovou, co se na ní dá pískat!),což zřejmě potřebují k pročištění žaludku, jelikož ty kousky většinou zase brzy vyzvrací. S chutí se také občas "pasou" na trávníčku naklíčené kočičí trávy, myslím, že je to docela obyčejný ječmen.
Jsem tomuto jejich nezájmu o "zahradní flóru" docela ráda. Podívala jsem si totiž poctivě na všechny webové stránky, na které pan Labudek upozornil. Tam jsem zjistila, že dobře 70% jmenovaných květin a rostlin, které jsou pro kočky a psy jedovaté jsem buď kdysi měla, nebo stále mám v domě a na zahradě. Naštěstí jsem ani s naší dřívější kočkou, ani s těmi současnými zatím nemusela běžet k lékaři pro pomoc při otravě.
To ovšem neznamená, že jmenované rostliny jedovaté nejsou a vůbec to neberu na lehkou váhu. Je to také důvod, proč nechci zasadit na zahradě krásný, ale jedovatý oleandr. Velmi se mi líbí, tady se mu dobře daří a ráda bych ho na zahradě měla. Ale příliš často jsem slyšela o tom, jak je kočkám nebezpečný. Ovšem jedovaté prý jsou i bobulky cesmíny (holly tree).
Na zahradě máme dva veliké keře cesmíny, které zjara dlouze kvetou, omamně voní a jsou obsypané včelami a čmeláky. Zralé, rudé bobulky pak vydrží na větvích celou zimu (je to anglický symbol vánoc) a časně zjara pak padají na zem. Kočky jim ale vůbec nevěnují pozornost, ani jednou jsem jim nemusela bobulku páčit z pusy.
Ptákům tyto červené kuličky naopak chutnají moc a s chutí je klovou. Takže nevím, jak to, že pro kočky mají být bobulky jedovaté, ale ptákům nevadí? Určitě je ale lepší, být v tomto směru ve střehu, protože k nečekané otravě bohužel dojít může.
Irský tis (10 kB)
Osobně jsem slyšela o dvou případech. Za našeho pobytu v Anglii, přítelkyně naší paní domácí přišla o koně. Našla ho mrtvého ve výběhu a teprve pitva ukázala, že snědl několik bobulek krásného, ale vysoce jedovatého stromu Yew, který rostl kus za ohradou a kůň se k němu natáhl. Zelenec - anglicky spider plant (8 kB)
Vím, že tento keř/strom roste i v Čechách, jmenuje se tis. Říká se mu také japonský nebo irský tis, latinské jméno má Taxus cuspidata, ten evropský druh je Taxus baccata.
Druhá tragedie potkala před léty jednoho manželova kolegu, který našel v boudě na zahradě mrtvého svého basseta. Protože se krátce před tímto neštěstím nepohodl se svým sousedem, domníval se, že ten psa z pomsty otrávil a zažádal si o pitevní rozbor.
Výsledek ale ukázal, že pes měl v žaludku listy reveně (rebarbory), která jim mohutně rostla v rohu zahrady a nikoho vůbec nenapadlo, že by její listy mohly být pro psa smrtelně jedovaté. V době, kdy jsem toto smutné povídání slyšela, reveň mi také zrovna rostla na zahradě. Samozřejmě jsem pak o to bedlivěji sledovala naši tehdejší kočku, jestli jí ty velké listy nepřitahují. Zde na jihu se rebarboře naštěstí (nebo bohužel - mám jí ráda) nedaří.
Myslím si ale, že takovéhle příhody jsou spíše vyjímkou a člověk musí u svých zvířecích miláčků trochu spoléhat na jejich čich, nebo spíše pud, který je varuje, aby se té které rostliny sami vyhnuli.
Věřím, že ve volné přírodě se tak také děje.

Marie Crossette, USA          

P.S.: Sice nepíši nic o zelenci, ale přikládám jeho obrázek, kdyby ho někdo neznal :-).

Smoky okusuje naklíčené zrní (8 kB)


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilo nádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci