Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Háčkovaný pudl (Marie Crossette)
 
21.11.
Nemocné ledviny naší Kačenky [42] (Mirka Červenková)
20.11.
Měření kocourka Damiána (Eva Fadrná)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Nemocné ledviny naší Kačenky (42)

Kačenka si hraje (10 kB) 4. listopadu 2001 večer nám umřela kočička Kačenka - Bílá tlapička na selhání ledvin. Nechci nikoho rozlítostnit ani rozplakat, dost na tom, jak těžce jsme se s tím vyrovnávali my. Nevím sice, proč musím novou zkušenost získat oplátkou za takový žal, ale doufám, že ho vykoupím tím, že se z toho poučím a předám všechny poznatky i Vám, abyste si, jako já, nemuseli někdy vyčítat smrt svého mazlíčka...

Vždycky slyším, že nemocné ledviny jsou nejčastější příčina smrti koček, dokonce kočky prý mají genetické vlohy k onemocnění ledvin, ale myslím, že hodně jim k takovému onemocnění pomůžeme my.
O naší Kačence jsem kdysi docela podrobně psala. Odchytili jsme ji už asi tříletou, ale byli jsme si jisti, že se nenarodila venku, nebo alespoň nějakou dobu u někoho žila. Od našeho prvního setkání byla mazlivá, vždycky, když jsem jí nesla ven jídlo, čekala na mně a měly jsme takový rituál, že jsem si k ní dřepla a ona se mi předními tlapkami opřela o kolena a mocně se mazlila. Doma se potom taky chovala docela přirozeně. Byla mazlivá, nikam se neschovávala a vůbec nebyla přestrašená jako ostatní kočky, které jsme venku odchytili. Potvrzením toho, že musela žít u nějakých lidí byly její stravovací návyky.
Kačenka nikdy nejedla žádné kočičí konzervy a sušenky se naučila jíst až po nějaké době. Měla ráda syrové i vařené maso všeho druhu, ryby, a největší pochoutka byla kuřecí játra. Překvapením pro nás bylo, že byla posedlá jídlem, které jsem vařila manželovi...
Já sama jsem vegetarián, takže o moje jídlo nijak zvlášť nestála. Vrhala se na různé omáčky, dokonce ji lákalo i vepřové se zelím, ale zcela pravidelně, když manžel jedl jakoukoliv uzeninu, žebrala tak srdceryvně, že jsme jí vždycky oddělili kousek na její talířek. Samozřejmě jsme jí tím k její pozdější nemoci řádně pomohli. Ale vždycky se tak krásně napucla a po jídle se spokojeně dlouho myla a ještě déle se pak s námi mazlila. Trošku černé svědomí jsem měla, ale její spokojenost mi odháněla černé myšlenky.
Zdravotní problémy Kačenky začaly letos na jaře, ale byly tak nezřetelné, tak různorodé, že jejich sled jsem si dala dohromady teprve po její smrti. Vůbec jsem netušila jak spolu všechno souviselo.
Jednou v sobotu, začátkem jara začala Kačka obcházet záchodky a nemohla se vyčůrat. Vždycky udělala pár kapek a za chvilku už to zkoušela znovu. Volala jsem hned pana doktora Herčíka, ale on měl volno, tak jsme Kačenku odnesli k panu doktorovi Šimkovi, který má ordinaci jen přes silnici. Nasadil jí antibiotika a současně jí vzal vzorek moči a poslal do laboratoře. Do pondělka jsme chodili na injekce, ale výsledek v laboratoři podezření na zánět močového měchýře nepotvrdil. Přesto antibiotika dobrala, ale už tu stejnou sobotu odpoledne nebylo po jejích potížích ani stopy. Pár týdnů nato jsme jí nechali ze zubů sundat kámen a přitom jí dva zuby vytrhli, protože je měla špatné.
Začátkem září přišly další obtíže. Kačence se udělala veliká boule u zadečku, a protože to bylo opět o víkendu, kdy má náš veterinář volno, jeli jsme s ní k jednomu nejmenovanému veterináři nedaleko. Vymačkal Kačence zhnisané mazové žlázky a nasadil antibiotika. Chodili jsme tam nějaký čas na injekce na opětovné vymačkávání a proplachování žlázek.
Asi za týden po tom, co se Kačence všechno zhojilo, našli jsme jí v kožíšku na lopatce jakousi odřeninu, kulatou a velkou asi jako pětikoruna. Znovu jsme Kačenku naložili a odvezli ji nejdřív do Labvetu, kde jí vzali vzorek z rány a pak k panu doktorovi Herčíkovi s podezřením, že u zmíněného veterináře chytila plíseň.
Kačenka přísně pozoruje (12 kB)
Museli jsme čekat 14 dní, kdy se v laboratoři nechává plíseň růst, aby ji mohli určit, ale na ráně se brzy začal dělat strup a zdálo se, že se hojí. Nakonec laboratoř plíseň vyloučila a pan doktor Herčík se domníval, že to byla reakce na poslední injekce antibiotik.
V tomto období už ale Kačenka míň jedla a začala viditelně hubnout. Přičítali jsme to častým jízdám k veterinářům a útrapám, které musela podstupovat a které sice trpělivě, ale těžce snášela. Obávali jsme se taky toho, že má nějaké parazity, tak jsme jí ještě dali Stronghold.
Čekali jsme, že se všechno vylepší a hodně jsme Kačence podstrojovali. Častěji jsem kupovala králičí maso a kuřecí játra, nejlepší rybí filé. Střídala jsem syrové maso s vařeným, aby měla změnu. Kačenka ale snědla pár kousíčků a dost. Zřetelně víc pila a často chodila čůrat. Žádné viditelné problémy však neměla.
Protože mně už její odmítání jídla začalo dělat starost, zavolala jsem do laboratoře, kde jí dělali testy na plíseň a zeptala se, jestli se přece jen nevyskytlo v nálezu něco, co by toho mohlo být příčinou. Paní doktorka mě řekla, že je možnost v případě takových nevysvětlených kožních projevů, že jsou známkou nějaké skryté vnitřní choroby, například cukrovky nebo ledvinového onemocnění, které se ve věku 8-9 let u koček začínají projevovat. Nemoc se dá zjistit pouze ze vzorku krve.
Nebylo na co čekat, hned druhý den manžel Kačenku znovu odvezl do Labvetu, kde jí vzali krev a další den jsme už jeli k panu doktorovi s výsledkem velmi špatné funkce ledvin.
To byla středa, Kačenka ten den dostala 10 velkých injekčních stříkaček glukózy pod kůži, ve čtvrtek dalších a v pátek dalších 10, což jí mělo pročistit organismus, který se otráví dusíkatými zplodinami, které, pokud je nemocné ledviny nemohou vyloučit, jdou do krve.
Lidé s nemocnými ledvinami chodí pravidelně do nemocnice, kde jim umělou ledvinou krev čistí. Docela si myslím, že tohle trápení byl pro Kačenku tak velký šok, že její smrt urychlil. Nejen že se nezlepšovala, ale od té středy už nejedla vůbec nic, jen pila. Před námi se schovávala a začala se nás bát. V neděli ráno už neměla ani sílu dojít k vodě. Volala jsme už zmíněného nejmenovaného veterináře, který, přestože má na vizitce napsáno, že návštěvy v bytě lze telefonicky objednat, mi řekl, že na návštěvy nejezdí a jediné, co mi může říct, že její stav je vážný.
Mluvil se mnou velmi nepříjemně a zřetelně ho záchrana nebo alespoň ošetření zvířete vůbec nezajímalo. Nakonec manžel přivezl jednoho veterináře, který dal Kačence nějaké povzbuzující injekce, ale upozornil nás, že už pravděpodobně pomoc není.
Večer Kačenka umřela.
Od této doby už opravdu přísně dodržujeme stravovací režim. Žádného tuňáka, kterým jsem jim vylepšovala vařené filé, žádné rybičky v tomatě, žádné ochutnávání pomazánek. Kočky protestují, protože jsou rozmlsané, ale nedá se nic dělat. Samozřejmě žádnou jistotu nemám, že tahle omezení pomohou odbourat jejich případné nemoci, ale doufám, že už alespoň ledviny jim neonemocní.

Mirka Červenková          

Kačenka spí v oblíbené krabici (15 kB)


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 20.listopadu 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledáme nový domov
pro dva siamské kocourky seal point (hnědé odznaky, modré oči) 4 měsíce staré, přítulné, čistotné, dále pro bílou, krémovou a želvovinovou perskou (dlouhosrstou) kočku, čistokrevné, bez PP kastrované a staršího modrého perského kocoura. Tel.: 0603/22 9 48 nebo e-mail psoz@kocici-utulek.cz, www.kocici-utulek.cz.
Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilo nádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci