Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: Rock Creek Park - ráj zvířat, I. (Lumír O.Hanuš)
 
28.11.
O mlsných jazýčcích našich kočičáků (M.Šmídová)
27.11.
Chutě našich miláčků Filipa a Čerta (Hana Molhancová) / Kocour Noe a jeho (ne)chutě (Jan Grill)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


O mlsných jazýčcích našich kočičáků

Kissinka ještě jako malé kotě (6 kB) V paměti jsem se snažila zalovit a vzpomínala jsem co naše kočky, které jsem kdy vlastnila, rády jedly. První kočka se kterou jsem se jako úplně malá setkala, byl tlustý bílomourovatý Honza mojí tety. Můj strejda byl řezník a vlastnil řeznický obchod a tak kocourek miloval masíčko :-).

Další naše kočička Mindička č.1, kterou jsme měli když jsem byla malá, milovala ryby. V té době bylo filé docela laciné a tak ho dostávala dost často. Další její docela zvláštní libůstkou byly syrové brambory. Vždy když maminka loupala brambory, Mindička loudila a musela pokaždé aspoň kousek dostat.
Mindička č.2 byla dobrý strávník a jedla skoro vše.
Zoráčák byl jako mladý velký jedlík. Jednou se mi stalo, že se mu podařilo dostat do koše na odpadky, kam jsem vyhodila kosti z opečeného kuřete. Než jsem to zjistila, zmizelo vše do poslední kostičky :-/.
Od té doby koš s odpadky schovávám do míst, kam kočky nemohou.
Jak jsem na toto vzpomínala v době jeho nemoci, kdy jsem vařila hovězí polívky, které jsem mu mixovala a krmila ho injekční stříkačkou.
Odpočívající Amádka (9 kB)
Tomíček měl rád syrové masíčko a vždy když dostal kousky na talířek pomlaskával u toho a vydával zvuky, které vypadaly jako by říkal mňam, mňam. Byla to prostě mňamka :-).
Jeho další libůstkou byly karamely. Na to přišla dcera. Když sama jedla karamely, zkusila jednou nabídnout Tomíkovi. Ten si karamelu vzal a od té doby je vždy, když viděl, že někdo z nás cucá karamely, chtěl také. Lepily se mu sice na zoubky ale žvýkal a žvýkal až karamelku zbaštil. Vypadal při tom ohromě spokojeně.
Damián na fotografii od profesionála (10 kB)
Z našich současných koček je největší jedlík Damián. Ten jí vše, nejraději však z misek ostatních kočičáků a ještě raději z našich talířů :-). Nevadí mu ani česnek, zvláště když je na něm dělané nějaké masíčko. Já s ním neustále o svoje jídlo bojuji, manžel se s ním rád dělí. Obzvláště miluje šunčičku, kterou je schopen nám ukrást z talíře pacičkou a rychle zbaštit. Jako malý měl moc rád žloutky z vajíčka. Ty jsem mu často dávala. Možná proto je z něj tak mohutný kocour...
Naše Amádka miluje syrové masíčko. To si stoupne k talířku a je jak vysavač :-). Než se ostatní kočky skloní nad svoje talířky, tak Amádka má svůj prázdný.
Ráno, když se krájí maso pro kočky je už tak nervózní, že běhá zmateně po bytě a z rozčílení se drbe až chlupy lítají. S jiným jídlem to u ní není žádná sláva.
Kissinka je jedlík průměrný, žádné zvláštní choutky nemá.
Pepíček jí poměrně málo ale hrozně rád vyskočí na linku, kde je otevřená kočičí konzerva a sám se krmí. Strká pacičku do konzervy, vyndá si kousky a strká si je do tlamičky. Pacičku si důkladně olíže a pokračuje dál. Tak mu konzerva nejlépe chutná.
Amíček miluje čokoládu a čokoládové bonbóny. Vždy když je u nás vidí, loudí, začne slintat a musí aspoň kousek dostat.
Z venkovních koček je daleko větší jedlík Ajdička. Sní vše, vylíže do posledního drobku svůj talířek a většinou zažene Aninku a sní i její porci. Když chci aby se Aninka najedla, musím její talířek hlídat a Ajdičku odhánět :-/.
Ostřihaný Damiánek - krátký sestřih mu docela sluší (12 kB)
Aninka jí mnohem méně, někdy dobrovolně část své porce přenechá Ajdičce a jde si na sušené granule. Ty má opravdu ráda a dávám jí je tedy na misku do jejich domečku, kam si na ně může podle chuti jít. Z letních koťátek Ajdičky je největší jedlík kocourek, kterému jeho noví páníčci říkají Šuplík. Vzala si ho moje kolegyně a tak každý den mám nové a nové zprávy o jeho lumpárnách, které u nich doma provádí :-).
Je prý hrozný žroutík, to už byl ostatně i u nás, bříško bude pomalu tahat prý po zemi a je už docela velký kocour. Půjdu se na něho brzy podívat. Ovládl celou rodinu včetně jejich velkého dobrmana, psa z útulku, se kterým si prý hraje a honí se spolu po bytě k malé radosti jejich paničky :-/.
Tříbarevnou kočičku si vzali již v srpnu sousedi z vedlejšího domu a mourovatou kočičku také v srpnu sousedi od nás z domu pro svoje rodiče, kteří žijí u Kutné Hory. Obě kočičky se mají zatím dobře.
Chtěla jsem aspoň v krátkosti připsat něco o osudech našich letních koťátek.
Málem jsem zapomněla ještě na jednu oblíbenou pochoutku našich kočičáků Damiána a Amíčka. Oba dva mají rádi kousky rohlíků namazané silnou vrstvou másla.
Damisce prý moc chutná patizon a také miluje šlehačku.

M.Šmídová          

Amádka s Amíčkem jako malá koťata (10 kB)


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 20.listopadu 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledáme nový domov
pro dva siamské kocourky seal point (hnědé odznaky, modré oči) 4 měsíce staré, přítulné, čistotné, dále pro bílou, krémovou a želvovinovou perskou (dlouhosrstou) kočku, čistokrevné, bez PP kastrované a staršího modrého perského kocoura. Tel.: 0603/22 59 48 nebo e-mail psoz@kocici-utulek.cz, www.kocici-utulek.cz.
Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilo nádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci