Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Zelináři a ti druzí (Pavel Doktor)
 
11.12.
Praktický příklad, jak zabránit pádům z oken / Míry Mindy a Báry (Heda Petzoldová)
10.12.
Smutný příběh Mourka (Renata Veverka M.)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Praktický příklad, jak zabránit
pádům z oken

Lodžie - detail (8 kB) Pořád se chystám, že se přihlásíme do "Dumčiny rodiny" - ale raději (ostatně jako asi většina :-)) čteme příběhy a poznatky a tak dál (mnohé jsou nám od našich dvou miláčků důvěrně známé), než abychom napsali...

Jenom bleskem - máme bílomourovanou Mindulku, už sedmiletou, původně z útulku z Měcholup, a čtyřletou mourovanou Barunku, původně Šámalku z Radlic. A místo aby Barča napravila Mindu, co se mlsnosti a rozmazlenosti týká, náramně se přizpůsobila. Ani nemůžu přiznat, že Mindulka má 6,5 kg, a Barunka se taky snaží - zatím asi 4,5 kg, ale dělá co může, aby nezaostávala :-).
Lodžie - skoro celá (6 kB)
Omezování se mi nedaří, a to nejen v porcích jídla :-/.
Ale hlavně píšu, jako hlavní domácí kočičí pečovatelka. Než jsme se rozhodli (to je já a dvě dcery, a mocně přemluvili manžela mít kočku - kočky v bytě), hodně nás od toho odrazovalo, že bydlíme v pátém patře paneláku, v bytě s lodžií...
Nakonec po velkém přemýšlení vymysleli a také uskutečnili naši mužští opatření proti pádům z okna apod. Hodný známý nám to vyfotil, takže k následnému popisu připojuji i fotky.
V oknech, která otvíráme dokořán kvůli větrání, jsou totiž na protistranách okenního rámu našroubované zvenčí kovové lišty s dírkami, kterými je protažený cikcak rybářský vlasec, pevný, ale téměř neviditelný, takže neruší výhled ani z bytu, natož aby byl vidět z ulice. Lišty jsou asi 40 cm vysoké, rozestupy dírek 4-5 cm podle úvahy, a taky velikosti kočky. Neumím to moc technicky popsat, ale lišta může být buď do účka, nebo třeba 2 cm široká a pak asi polovina pevně našroubovaná a část s dírkami přesahuje rám.
Na venkovním parapetu na lodžii je to řešené na stejném principu, parapet je dlouhý 6 m, takže vždy asi po 1,5 m je na něm našroubovaná ocelová lišta ve tvaru mírně rozevřeného V, pevná část k parapetu a do venkovního prostoru vykloněná část s dírkami, těmi je po celé délce parapetu provlečená v šesti řadách pevnější bužírka.
Okno - detail (9 kB)
Rybářský vlasec je tedy navlečený mezi rámy oken a pevnější na parapetu balkonu. Obzvlášť Minda na tento parapet ráda skáče a prochází se po něm a pozoruje drzé psy a ošklivé holuby - nebo obráceně :-). Skáče na svou vyhlídkovou trasu léta a myslím, že proti sklouznutí je to dostačující.
Obě mají samozřejmě ve zvyku prostrkovat mezi bužírkou hlavu, aby viděly lépe a radostněji, ale to si již samy dokážou korigovat (ale stejně jim to zakazuju - aby náhodou...). Z pokojů mají dveře na lodžii otevřené přes celé léto, i když není nikdo doma (dveře jsou zajištěny háčkem).
Tohle opatření prakticky nic nestojí, nepřekáží a přitom ušetří spoustu strachu (nás pečovatelů) a bolestí - ať už koček, nebo jiných zvířat, a jistě je to ochrana i pro malé zvědavé děti.
Nevím, třeba už tohle nebo něco podobného někdo v Dumce radil, ale třeba to někomu pomůže udělat "neviditelný zátaras".
Jen nás mrzelo, že naše princezny, jakmile přišel neznámý pán s velkou taškou, okamžitě zajely do svých úkrytů a objevily se (samozřejmě na odškodněnou) u svých mističek, až když klaply dveře od bytu - takže neposíláme žádné foto těch "nejkrásnějších z nejkrásnějších" :-).

Nakonec prosíme o i zařazení do tabulky měr a vah, kde (jak už jsem pasala) jistě Mindulka zaujme jednu z předních pozic :-))).
Minda = váha 6,5 kg, délka těla 46 cm, ocásek 30 cm.
Bára = váha 4,5 kg, délka těla 41 cm, ocásek 27 cm.

Heda Petzoldová          


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 11.prosince 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Šest koťat ve sklepě...
Náš sklep v panelovém domě si vybrala jedna polodivoká kočička jako místo vhodné pro výchovu koťátek a má jich tu hned šest. Tohle nadělení jsme objevili čirou náhodou a koťátka tu dost strádají. Přestože se snažíme jim zajistit přísun vody i krmení, potřebovala by najít svého člověka.
Máme doma už dva kocoury a právě ten, který je nalezenec je tím nejvděčnějším mazlem. Asi před dvěma roky jsem o sžívání Matesa a Didouška psala i do Dumky. Další kotě si ale už opravdu vzít nemůžeme.
Je jim asi kolem dvou měsíců, jsou buď úplně černá, bíločerná a mourované. Jestli chcete těmhle drobečkům pomoct nebo víte o někom, kdo by chtěl kotě v Brně a nebo blízkém okolí, ozvěte se na email: didous@atlas.cz  nebo na telefon 0604/266766. Děkuji Jitka
Prosím o pomoc při hledání
V úterý 27.11.2001 se v Olomouci - Chválkovicích ztratil velký zrzavý kocour. Je kastrovaný, důvěřivý, zvyklý na lidi a pobyt v bytě.
Protože je to už pár dnů co se ztratil, může se pohybovat i ve vzdálenější lokalitě. Za jakoukoliv informaci o našem kocourkovi Kubovi budu moc vděčná. Telefon: 068/5315450 nebo 0607/519351, e-mail: marta@sasprg.cz. Děkuji Marta Holpuchová
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci