Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  Do hor i do města II. (Lumír O.Hanuš)
 
16.1.
Matýsek, Viktor a Sesilka - a jejich mlsný jazýček (Giulia Pasini)
15.1.
Kočičí Vánoce (Jana Oščádalová) / Add Heřánek má kamarádku (Jan Halva) / Prosba o pomoc - kočičí rýma (Růžena Vaništová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Matýsek, Viktor a Sesilka - a jejich mlsný jazýček

Matýsek se zajímá a myš (6 kB)

Matýsek se dívá, co tomu říkáme (8 kB) Ráda bych čtenáře Dumky seznámila s příběhem našich kočiček. Jmenují se Matýsek, Viktor a nejmenší je Sesilka, řečená taktéž Cecílie.

Všechny 3 měl čekat jiný osud než být v klidu a teple doma. Jsou to totiž nalezenci. Matýsek byl ještě kotě sající mléko, když jsme ho před 12 lety našli opuštěného. Viktorovi je teď 9 let. Našli jsme ho jako ročního kocoura se svrabem v uších a na kůži, 20-ti klíšťaty na těle a zánětem žaludku a střev... Sesilka je naše nejmladší měla nafouklé bříško plné parazitů a nemohla chodit. Teď už jsou jí 3 roky a až na to, že zůstala poměrně malá, je úplně v pořádku.
Sesilka se bojí blesku (8 kB) Matýsek leze na křeslo (9 kB)
Takže v naší domácnosti jsou momentálně 3 ex-nalezenci. Matýsek nejstarší a nejrozvážnější 12-ti letý mourovatý kocour. 9-ti letý Viktor hamoun, který "kdyby se nestyděl, tak nás všechny doma sní" :-) a taky podle toho vypadá. A nakonec naše nejmenší - Sesilka (3 roky).

A co rádi papají?
Sesilka a Viktor (5 kB)

No, samozřejmě jen speciality kupované i vyráběné doma.
Matýsek miluje sladké. Nejraději ze všeho má vánoční cukroví (vanilkové rohlíčky) pečené doma. Nepohrdne ani vařenou zeleninou a smaženými lupínky (pokud možno paprikové). Od doktora má neřízeno i trochu toho syrového masa na zesílení plic Bohužel má chronické astma a kterákoliv změna počasí, zvýšený fyzická aktivita či trocha prachu mu způsobují kašel až sýpot.
Mates a Sesilka odpočívají na dece (8 kB)
Viktor, jak už jsem psala je všežravec a také podle toho tak vypadá. Je pravda, že sladké mu moc nejede, ale to ostatní? Když dostane syrové maso, tak je schopný na nás vrčet a syčet, jakmile se přiblížíme. A to nemluvím o tom, když se k němu přiblíží potencionální čtyřnohý zloděj.
Viktor má i zvláštní vlastnost - v hlavě má zabudované hodiny. Okolo 7 ráno a 8 večer to prostě nevydrží a musí všechny v bytě otravovat a vzbudit. Nejhorší je, když se mění čas. Nevysvětlíte mu, že jídlo bude až za hodinu a tak prostě to jeho příšerné a loudící mňoukání musíte vydržet...
Sesilka odpočívá (12 kB)
Sesilka, ta zase pro jistotu nejí skoro nic. Je hubená a malá. Konzervy nejí, syrové maso už vůbec ne, šunku ani "lidské jídlo" jí prostě nevnutíte. Jen vzácně si dá půlku sáčku od Whiskas nebo kousek z konzervy. Docela ráda má granule všech chutí, ty ale mají naše kočičky pořád v misce, takže naše Sesilka se neobtěžuje, aby přišla na snídani nebo na večeři jako "kluci".
Zapoměla bych na olivy, po těch se může zbláznit. Nejí je, jen je olizuje a otírá se o ně. Je to opravdu kuriózní, když vidíte kočku, která pro jednu olivu neví o světě :-).
Pro všechny společně ale platí, že konzervy musí být pokud možno dražší (při nákupu pro chlupáče se musíme řídit příslovím: "Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci"). Také jim chutná (mimo Sesilky) sladká šlehačka a "lidské jídlo", ale né z jejich misek, ale pěkně z našich talířů.

Giulia Pasini          

Viktor zalezlý a schovaný v peřině (11 kB)
Viktor v peřinách... (7 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 11.prosince 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztratil se kocourek
V pátek 28.12. se v ranních hodinách ztratil 8mi měsíční kocourek, slyšící na jméno Felix. Je černobílý, na bílém bříšku má černou skvrnu, na hlavě má černou skvrnu přes levé oko, další černé zbarvení je nad pravým okem. Ztratil se v okolí proseckého gymnázia v Českolipské ulici v Praze.
Pokud můžete pomoci, volejte prosím kdykoliv na pevnou linku 02/86880045 Nebo na mobil paegas: 0604/264412, eurotel: 0607/958706. Děkujeme.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci