Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Velká vánoční loupež (Pavel Doktor)
 
23.1.
Šimon je hrací / Skok vysoký a daleký mých koček (Ivana Jirková)
22.1.
Honza, Mindička I, Mindička II. - příběhy z kočičí minulosti (M.Šmídová) / Sárymára se tlačí do ložnice (PiKíS)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Šimon je hrací

Šimon je zvědavý, co mám v ruce (8 kB)

Šimon je "hrací". Pravda ovšem je, že bych občas uvítala, kdyby byl méně hrací :-/. Krade všechno, co se dá ke hře využít, takže občas hledám předměty, o kterých by člověk neřekl, že mohou kočku zajímat...

Třeba nůžky a příbory. Jeho láska ke hře se projevila i v pondělí. Dívali jsme se na televizi. Na sedačce jsme byli všichni tři, takže moje kočičky v tom - pro tentokrát - byly nevinně.
Šimon zkoumá vanu (8 kB)
Najednou rachot a stromek se poroučel k zemi. Prostě doslova vyskočil ze stojánku. Při tom pádu se ale nerozbila ani jedna ozdoba. No, cpěte ozdobený stromek do stojánku, který je na šroubování ze tří stran. Tak jsem ho prostě opřela vedle do rohu.
V té chvíli byl na zemi zas, jenže na druhé straně.
Opět beze škod. I přinesla jsem kbelík a zcela nepůvabně jej postavila do něj, což ho zpacifikovalo a přestal padat. Jak jsem tak bojovala se stromkem, využil náš drobeček Šimůnek (mimochodem, on bude mít 6 až 6,5 kg - je to kus kocoura) vzniklé situace a pokusil se ukrást foťák, který ležel na stolku.
On má takové hezké poutko!
Jenže ho vzal moc prudce, foťák obloukem vyletěl do poloviny pokoje, baterky až ke dveřím...
Takže mám po foťáku, nefotí :-(.
Šimon 'objevuje' domovní schodiště (9 kB)
Snad to půjde opravit, jen si myslím, že by to měl Šimon zaplatit, což, obávám se, neučiní, zbyde to tedy zas na mne :-/.
A tak mi nakonec nezbylo, než stromek odstrojit.
Šimon intenzivně pomáhal přebírat koule a jiné náročné práce, ale kočičí tlapky jsou jemné a citlivé, takže bez nehod - žádné střepy.
Dala jsem si na zem balicí papír, abych moc nenadělala.
To ovšem byl popud k pomáhání pro Micinku. Přece nezůstane stranou. A tak mi pomáhala přemisťovat ten papír. Pěkně se rozběhla, zajela pod papír a už byl jinde. Spadané jehličí ovšem hezky vylétlo a zapíchalo se do koberce :-(.
Snaha ale byla.
Micinka je také hrací kočička. Ve svých téměř třinácti letech si ale už vybírá hry méně náročné. Ale taková zapomenutá mašlička, míček nebo větší papír na podlaze, to je legrace :-).
Taky se dobře jezdí po koberci na igelitové tašce :-).
A docela legrační hra je otvírání jakýchkoli dveří, nebo sundavání pokliček z hrnců a kastrolů tak, aby to nebylo slyšet. To je ovšem spojeno i s ochutnávkou.
Ani vytahování kytek z vázy není k zahození. Micinka si prostě poradí.
Chameleon má schopnost sledovat každým okem jiný děj. Proti mně je ubohý břídil. Já jsem se naučila sledovat televizi, Micku v kuchyni a Šimona kdekoli, mám na sledování tedy děje tři, takže jsem lepší :-).
Ale zas se s mými miláčky doma nenudím. A to je, oč tu běží.


Skok vysoký a daleký mých koček

A ještě k tomu skoku vysokému a dalekému. Micka běžně skáče z místa na botník, tak metr vysoký, na stůl apod. Jinak linka, která je 180 cm, je pro ní zcela snadný cíl, stejně jako stěna, která je asi o deset cm vyšší. Tam jsou na to ale skoky dva, dolů to bere najednou.

Šimon na výšky moc není. Pravda, na stůl skáče také z místa a vyskočí kamkoli, ale nevidí důvod, proč by to dělal, alespoň většinou.
Nejdelší Micčin skok byl z nižší skřínky stěny na židli. Tedy asi dva metry. To, když ožírala kytky ve váze a viděla, že jdu do pokoje :-(.
Micka na skříni (4 kB)
U Šimona to nemám zjištěné.
Ale měli jsme kocoura Čerta - před Micinkou - který skákal ze země na zídku dva a půl metru, a Astarte mi občas skočila naproti, když jsem šla domů. BEZ NÁSLEDKŮ. Pravda, bylo to na trávu (beton se jí pak stal osudný), ale z druhého patra...
Chtěla bych jěště doplnit (nebo vysvětlit), jak je to s tím kočičím skákáním. Na linku Micka skáče tak, že si skočí na pracovní plochu, a z ní na horní skřínku, na stěnu to bere podobně, nebo takovým dost zajímavým způsobem (stejným stylem skákal Čert bez zjevné námahy ty své dva, dva a půl metru).Prostě skočí asi tak do poloviny výšky, tam se odrazí zadníma nohama a doskočí v klidu nahoru. Prostě takový dvojskok.
Stejným stylem skákala kočička Princezna, když měla koťata ve sklepě, a tam ta výška byla snad ještě víc, než ty dva a půl metru. Tím byla koťata v naprostém bezpečí. Jak to pak ale dokázala vyskočit i s nimi v tlamičce, když byla už větší a přemístila je jinam, to nepochopím :o).
Šimon zkoumá domovní schodiště (10 kB)
Kočka dokáže neuvěřitelné věci. Když jsme bydleli ještě nahoře na Vinohradech, byl u domu ze dvora světlík. Široký tak metr a půl v přibližně stejné výšce bylo přízemní okno paní Lederrerové. A do toho okna z toho dvora skákal náš Onyx často a zcela bez problémů, aby jí mohl sníst polévku, které by se ve své misce doma ani nedotkl :-/. Tak si spočítejte, co musel překonat :-).
Když jsme s mým tehdejším přítelem jezdili k jeho mamince do Chrášťan, jezdili jsme kolem stanice "Na Beránku". Je to za Motolem, směrem ke Zličínu. Hned u stanice byla zahrádka, v níž byl sloupek, tak metr a půl vysoký. Na něm se pravidelně slastně rozvalovala veliká kočka a dávala znát svou nadřazenost malému psíkovi, který bezmocně štěkal dole :-).
Ta kočka se tam taky musela nějak dostat. Byl to takový sloupek ve stylu starého Řecka, dole a nahoře širší, tělo sloupku štíhlé. Nemohla se tam dostat jinak, než jedním skokem.
A ještě k tomu dvojskoku. Ty kočky skočí do poloviny skříně nebo zdi, odrazí se zadníma nohama od ní a doskočí bezpečně, kam chtějí. Je to zajímavý způsob. V podstatě něco, jako když se odrazí míč, jenže přesně vypočítané.

Ivana Jirková          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 11.prosince 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztratil se kocourek
V pátek 28.12. se v ranních hodinách ztratil 8mi měsíční kocourek, slyšící na jméno Felix. Je černobílý, na bílém bříšku má černou skvrnu, na hlavě má černou skvrnu přes levé oko, další černé zbarvení je nad pravým okem. Ztratil se v okolí proseckého gymnázia v Českolipské ulici v Praze.
Pokud můžete pomoci, volejte prosím kdykoliv na pevnou linku 02/86880045 Nebo na mobil paegas: 0604/264412, eurotel: 0607/958706. Děkujeme.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci