Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Velká vánoční loupež (Pavel Doktor)
 
24.1.
Společnost pro záchranu Lízy s.r.o. (Ivana Jirková)
23.1.
Šimon je hrací / Skok vysoký a daleký mých koček (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Společnost pro záchranu Lízy s.r.o.

Micka - zkuste to taky :-) (6 kB)

14.1.2002
Myslím, že bych si měla založit Společnost pro záchranu Lízy s.r.o. A zas neuvěřitelná náhoda. Lízinka přišla ke krmení naposled na Tři krále. Další den jsem volala, číčala, obcházela místa, kde byla Líza někdy polapená, a nic.

Tak uplynuly čtyři dny, já pobíhala kolem obvyklých Líziných míst. Marně.
Jen ve čtvrtek, jak jsem dorazila s večeří, šel kolem jakýsi muž, který se zastavil opodál a upřeně mě sledoval. Bylo to dost pozdě v noci, nikde nikdo, tak jsem si řekla, že nejlepší obrana je útok, namířila jsem si k němu a zeptala se ho, co je na mně tak zajímavého, že mě tak dloudo pozoruje.
Z něho vylezlo, že má doma dva psy, kteří - nebo spíš které - už několikrát snědli něco otráveného, tak chtěl vědět, co to tam dávám. Dali jsme se do řeči, já jsem mu pověděla, jak se mi ztratila Líza.
V těch místech je teď staveniště. Opravuje se tam komplex budov, který je prázdný, kdysi patřil nemicnici. No a ten muž říkal, že když jsem volala Lízu, zdálo se mu, že odtud zaslechl slabé mňouknutí. A s tím se odporoučel.
Ještě chvilku jsem tam volala Lízu a taky se mi zdálo, že něco slyším, jen jsem si nebyla jistá, není-li přání otcem myšlenky.
Další den jsem zavolala Báře, která navrhla, že, pokud Lízu uslyším, přijede třeba pozdě v noci, pokusí se tam nějak vniknout a podívat se po ní. Jenže hledejte v noci kočku na staveništi, kde to neznáte...
Tak jsem cestou z práce na to staveniště vnikla. Jen jsem tam pronikla, podařila se mi narazit na mistra, kterému jsem vysvětlila, o co mi jde, on ale tvrdil, že tam žádná kočka určitě není :-/.
Lízinin už umístěný kluk (8 kB)
Do toho přišli dva polští dělníci, kteří tvrdili něco podobného, ale byli všichni tři ochotní se tam se mnou vydat. Což se také stalo.
Ten komplex budov je postavený do písmene U, uprostřed dvůr, volná strana ukončená plotem nebo spíš ohradou z vlnitého plechu, která je nad tou ministráňkou porostlou břečťanem, co jsem o ní nedávno psala. Ten dvůr byl pokrytý hromadami cihel, kamení, prken a podobně. Prostě zbořeniště, které vypadalo jako po náletu. A přes tohle jsme se prodírali na druhou stranu.
Mistr mě honil co nejvíc do středu, protože prý z horních pater vyhazují cihly a prkna, tak aby na mně něco nespadlo.
Nespadlo, jen jsem tam spadla já. Pak jsem se napíchla na hřebík, hned po mně onen mistr. Když jsme se konečně probili přes ty hromady, přidal se k nám ještě jeden Ukrajinec. Byli jsme tedy společnost, více než různorodá :-). Ale všichni čtyři byli velice ochotní, jen byl problém se domluvit...
Začala jsem volat Lízu.
Najednou vydal ten Ukrajinec válečný pokřik, že jí slyší, ale nevidí. V té chvíli jsem jí už ale já zahlédla. Seděla uvnitř na sklepním okénku jedné z těch budov, pochopitelně zavřených. Okénka také, jen v jednom byla vražená velká dlažební kostka. A na tom Líza seděla a plakala.
Ten Ukrajinec tu kostku vyndal, pak ti Poláci otevřeli budovu a všichni tři se pustili po strašlivě točitém schodišti a ve tmě dolů do sklepa s tím, že se jí pokusí chytit a vynést ven. To se sice nepodařilo, ale nechali jí tedy otevřené dveře do budovy a odkryté to okénko, aby mohla ven.
Bez dalších úrazů a pádů jsme přelezli ty hromady zpátky, já jsem jim během toho asi tak stokrát poděkovala a šli jsme všichni po svých. (Myslím, že si všichni oddechli, když se té ženské bláznivé zbavili.)
Večer mi pak Líza hladová, ale v pořádku, přiběhla naproti a nejdříve chtěla hladit, pak teprve se pustila do jídla, po kterém se jen zaprášilo... Celá ta věc mě ale utvrdila v pocitu, že by Lízinka opravdu potřebovala mít někde svůj domov, nejlépe někde na vesnici.

A ještě něco. Psala mi Bára, že dostala svého člověka - starou paní s domkem - Šmudlinka. Bára také dostala fotku (viz fotka výše ) jednoho z Líziných kluků, který se, jak se zdá, má dobře. Byl to jeden z těch dvou kouřových, kteří prý oba změnili barvu, takže jsou hnědí!
Šimon se připravuje k akci... (8 kB)

Takže už je umístěn Cvrček, Beruška, Šmudla, její dvě koťata a čtyři z pěti Líziných koťat. Zůstala jen Líza a jedna její holčička, černá Jaruška, která je ještě u Báry v útulku.
Docela úspěch.

17.1.2002
Jinak ještě k Lízince. Už je zas v tom zbořeništi :-(, takže budu muset zahájit další akci. Už to začíná být poněkud jednotvárné a mám obavy, že - bude-li tahle zima ještě trvat dlouho - Líza to nepřežije...

Jednou vleze někam, kde jí nenajdu nebo se tam nedostanu. Říkala mi Bára, že mne Líza nemít, už je nejmíň 3x mrtvá. To je sice poněkud přehnané, ale je fakt, že ta kočička je opravdu v ohrožení.
Tak ale uvažuju o něčem jiném.
Líza má mne, ale co ty čičky, které nemají nikoho. Kolik jich už asi na tu zimu doplatilo...
Je mi jich moc líto.

Ivana Jirková          

P.S. Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji Ferda

... a tady už Šimon dělá 'mašinku' - i zvukově :-) (14 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 11.prosince 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztratil se kocourek
V pátek 28.12. se v ranních hodinách ztratil 8mi měsíční kocourek, slyšící na jméno Felix. Je černobílý, na bílém bříšku má černou skvrnu, na hlavě má černou skvrnu přes levé oko, další černé zbarvení je nad pravým okem. Ztratil se v okolí proseckého gymnázia v Českolipské ulici v Praze.
Pokud můžete pomoci, volejte prosím kdykoliv na pevnou linku 02/86880045 Nebo na mobil paegas: 0604/264412, eurotel: 0607/958706. Děkujeme.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci