Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Zakázané ovoce... (Pavel Doktor)
 
30.1.
Mafie skokan (Apolena) / Čiko má kamaráda (Bebitka) / Čurání po kastraci kočiček (Irena)
29.1.
Měření Olinky a Elišky (Jitka Horváthová) / Česká televize našla kočkám nový domov! (Kateřina Kašparová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Mafie skokan

Dumka skáče za šplhadla... (9 kB) Nedá mi to, abych se taky nepřipojila k dalšímu porovnávání koček, tentokrát ve skoku dalekém a vysokém.

Mafie má takový srandovní zvyk - vždycky přiběhne ke zdi, několikrát za sebou (celkem hlučně :-) vyskočí do výšky (asi si chce zblízka prohlédnout dirku po hřebíku) a potom krátce umňoukne a uteče.
Říkáme tomu, že dělá Jojo.
...ale před tím pozorovala dobroty na kuchyňském pultu (9 kB)
Poslední dobou vypilovala techniku, takže budeme muset asi o něco výš pověsit obrazy, kterým začíná z její strany hrozit vážné nebezpečí... Nemám tušení, jak vysoko obrazy visí, ale jsou ve výšce očí průměrného dvojnožce, takže skok do výšky bude dělat minimálně metr a půl.
Skok do dálky taky nejde přesně změřit, ale Mafie s oblibou chodí po stole a když jí při tom někdo nachytá (a to pokaždé, když jsme doma), tak se zachraňuje skokem na lednici, která je docela daleko a ještě je vysoká. No dost přes metr určitě, možná i ke dvěma... Z lednice už to nemá tak daleko na patro, které používáme spíš jako skladiště a odkladiště, takže je plné krabic a haraburdí a prostě je to ten pravý ráj pro kočku. Když jí nemůžeme dlouho najít, zaručeně spí v jedné z největších krabic na patře a neví o světě :-). No, je pravda, že se občas stane, že ten těžkotonážní zadeček nedonese a zůstane viset. Když jsem doma, tak přemůžu smích a jdu zachraňovat, ale Mafie to ocení tím, že se urazí a půl dne z ní vidím jen uraženě nahrbená kulatá zádíčka.
Pak se takhle rozvalila... (9 kB)
Vůbec se umí urážet - tuhle mi spadla do vany (určitě znáte to obcházení kolem po okraji) a tak jsem volala na manžela, aby jí chytil a utřel. Vzal ručník a šel za ní, ale když jí viděl pod stolem mokrou a vychrtlou, začal se strašně smát a ona s ním potom nejmíň dva dny nemluvila.

Apolena          


Čiko má kamaráda

Nejdřív ze všeho se chci s Dumkou a jejími čtenáři podělit o radostnou novinku. Ke svému kocourovi jsem si po poradě s Petrou přibrala ještě útulkového Gabriela, o kterém se Petra zmiňovala na stránkách útulku (je tam i jeho fotka).

Nevydržela jsem záplavu smutných článků o kočičích osudech a v pátek 18.1.2002 jsem si ho přivezla domů. Střízlivě uvažováno: na sponzorování kočičích operací finančně nemám, ale když uživím jednoho kocoura, dva přece určitě taky :-).
...a pak ještě takhle (9 kB)
V autě se tak strašně bál, až jsem měla strach, aby to s ním nešvihlo: oči vykulené a dýchal jako astmatik...
Přes víkend jsem mu ustlala pelíšek v koupelně, aby měl klid a aby si na něj Čiko moc nedovoloval. První hodiny a dny byl vyděšený a bojácný, ale dneska už se nechá hladit a mazlit, nosit po bytě a drbat na bříšku.
Obvykle se v noci vydává na průzkum, ale jinak se ještě úplně neaklimatizoval a pořád zůstává lekavý. Hodně si s ním povídám: jak se nemusí ničeho bát, jak ho máme s Čikoušem rádi a jak je šikovnej chlapínek.
Doufám, že z něj jednou bude sebevědomý, veselý a hravý kocourek. Tak oprsklý jako naši ostatní mazánci asi nebude nikdy, ale když se přestane bát a bude mi opravdu důvěřovat, bude to skvělý výsledek.
Ve spolupráci s Petrou, které tímto wellmi děkuji, protože jí pravidelně zásobuju mejly s prosbou o rady, ho opečovávám jak nejlépe umím. Jen jsem ho překřtila na Mášu; kočky prý mají rády šišlavé hlásky "š" a "č" :-).

Bebitka          

Nakonec zapózovala taky pro fotografa... (9 kB)

Čurání po kastraci kočiček

Možná někomu z Vás těchto pár řádků pomůže vyřešit problém s čuráním po kastraci kočiček.
...a udělala ještě i lépší foto-pózu (9 kB)

Mám dobrou zkušenost s dětskými plínami se suchým zipem. Před "osudným dnem" jsem si připravila dětskou plínku a to tak, že jsem si kočičku položila na záda a přesně vyměřila místo kde je ocásek, tam jsem vystřihla kulatý otvor. Pozor! plínka musí být větší, aby končila těsně pod předními tlapkami a mohla tak být pořádně ztažena suchým zipem.
Takto (v mém případě kočičky dvě) se z narkózy dostávaly celé odpoledne aniž by něco ušpinily. Přes plínky měly nataženy košilky (od lékaře) a takto vybavené vydržely až do rána, kdy už si došly na písek samy.

Irena          

P.S. Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala ve čtvrtek nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji Ferda
P.P.S. Protože mám na pár dní půjčený starý digitál, hned jsem Vám párkrát vyfotil naši Dumku, ať nesahám pořád do archivu :-).

Až jí pózování unavilo a šla spát... (8 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková a třetí Apolena. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 29.ledna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci