Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KŘEČCI: Vzpomínka na křečici Bobinu (Renata Žaludová)
 
4.2.
Anička už není smutná / Anička a Sára (Pavla) / Bobeš a Mikeš - prosba o domov (Zuzana S. Fenclová)
31.1.
Kočka umělecká (Jana Oščádalová) / Zamyšlení nad skoky koček (Jiří Doležal) / Zlobivá Mourinka - prosba o pomoc a radu (Renata M. - Veverka)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Anička už není smutná

Anička - nebylo by něco na zub (9 kB) Dumčiny stránky jsem našla náhodou a dnes už si neumím představit ráno v práci bez jejího deníčku (dá se říci, že jde o závislost :-)).

Článek s fotkami z umisťovací výstavy mě moc potěšil, protože na poslední fotce je černobílá kočička, která za těmi mřížemi vypadá hrozně smutně (jako všechny). Tak Dumce musím napsat, že tahle kočičí slečna se jmenuje Anička, bydlí u nás doma a už většinou není vůbec smutná (s výjimkou včerejška, to žebrala uzený od fleků a pak byla strašlivě ukrutánsky smutná, že se na ni nedostalo víc).
Sára (7 kB)
Jinak chutě ještě tolik vypozorovaný nemáme a váhu a míry Ti pošleme až Anička úplně vyroste (je jí teprve sedm měsíců). Taky bych ráda touto cestou pochválila vedení útulku v Radlické za vzornou péči kterou kočičkám věnují.

Pavla, 30.11.2001          


Anička a Sára

Konečně se dostávám k tomu, napsat o našich kočičkách. Jak je vidět z první věty, Anička dlouho nezůstala sama a už má kamarádku. Ale postupně...

Na podzim jsme se rozhodli pořídit si domů koťátko. Jak už to tak bývá, zrovna žádné v okolí nebylo k mání a tak jsme se obrátili na pražský útulek v Radlické a zanedlouho si přivezli domů černobílou pětiměsíční Aničku.
Anička pózuje u knih (6 kB)
Naše obavy, že další měsíc stráví zakřiknutá v pokojíčku pod postelí se nepotvrdily a Anička přijala nás i naši domácnost velmi rychle za své. Hned první den se nechala hladit a chovat a bylo vidět, že je moc spokojená :-).
Asi po měsíci, zrovna na Mikuláše večer, mi zavolala teta, spolubydlící dvou krásných kocourů. "Našli jsme malou kočičku, přijď se na ni podívat..." Tušíc jak to dopadne, vzala jsem tašku na kočky a šla jsem.
Od té doby máme druhou kočičku Sáru.
Zpočátku se kočky moc nekamarádily, Anička byla uražená a nepokrytě nám dávala najevo, kdyže už tu druhou kočku odvezeme pryč, když tady přece bydlí ona. Sára byla proti Aničce drobounká a při každé půtce se okamžitě podřizovala.
Anička a stín (7 kB) Anička a stín (6 kB)
Teď už se situace změnila - ne že by spaly v jednom pelíšku (tak daleko ještě vývoj jejich vztahu nepokročil), ale už si spolu hrají. Jejich nejoblíbenější hrou je honička po bytě, kdy se střídavě honí a dupou jako stádo slonů...
Taky pořádná rvačka není k zahození - malá Sára zjistila, že to je vlastně báječná zábava a tak si často začíná (třeba loví Aniččin ocásek). Obě dvě si rády hrají s myšičkama ze Zverimexu, s oříšky nebo zátkami od PET lahví (výborně se kutálí a báječně chrastí na podlaze - nejlépe v noci).
Sára na kobeci (8 kB)
Jejich hlavním koníčkem je samozřejmě jídlo a loudění. Naštěstí nejsou příliš vybíravé - z konzerv mají nejraději Kitekat a Felixe a z granulí Friskies. Občas dostanou vařené kuřecí masíčko nebo rybu, ale jen mimořádně, aby si na to nezvykly.
Silný kafe (8 kB)
Jako správné kočky obě milují mléčné výrobky a když si u nás doma člověk načne jogurt, okamžitě mu u nohy stojí kočičí fronta. Vědí, že prázdný kelímek na vylízání je pro ně (úplně nejlepší je lískooříškový Florián).
Další specifické chutě projevila nedávno Anička, když s chutí snědla kousek slunečnicového chleba s medem (asi ví, co je zdravá strava). A to je zatím od nás z domova asi všechno.

Pavla, 30.1.2002          


Bobeš a Mikeš
(prosba o domov)

Povídání "Čiko má kamaráda", který vyšel minulý týden v Dumce, mi udělalo velikou radost. A to hned z několika důvodů:
Anna (6 kB)

Zdá se totiž, že umísťování koček přes Internet má budoucnost, z čehož mohou mít všechny opuštěné kočky jenom radost. Pravda, hodně záleží na přístupu - Petřin kočičí útulek je totiž pravidelně aktualizovaný (přičemž tohle "pravidelně" není dvakrát do roka jako na stránkách PSOZ, ale tak dvakrát týdně), takže se tam návštěvníci rádi vracejí pro nové informace a pro nové kočky. Na druhé straně stránky PSOZ asi moc koček neumístí - v "aktuálním seznamu koček k umístění" tam totiž najdete stále kočky z dubna 2000, již dávno umístěné, stejně tak Alenku se zlomenou tlapičkou (listopad 2001), která již také bydlí. O Gabrielovi tam na druhou stranu není ani slovo...
Dalším důvodem, proč mám z Gabrielova umístění radost, je fakt, že vím, že to byl bojácný kocourek, tedy adept na útulkového "ležáka" - plaché zvíře si vezme z útulku jen málokdo, všichni chtějí koťata, a když už náhodou dospěláky, tak mazlivé. Bojácné zvíře je prakticky odsouzené k tomu pobýt si v útulku opravdu dlouho. Je to začarovaný kruh: kočičáka nikdo nechce, protože je plachý, a plachý bude do té doby, než si ho někdo nevezme domů, nebude se mu intenzivně věnovat a rozmazlovat ho...
Anna na křesle (7 kB)
Něco podobného jsem si zažila se svým kocourem Azraelem, kterého jsem si brala z libereckého magistrátního útulku jako divokého a neumístitelného. Po pár měsících klidu a domácí péče se z něj stal normální kocour a dnes už je to hotová "vtěrka", která mi spí pod peřinou a má svůj početný fanklub. Dokonce se mne už pár lidí ptalo, jestli jim Azraela nedám, že je to takový milý, mazlivý a inteligentní kocourek :)
Pokud by se tu našel někdo, kdo by byl ochotný jít tou delší cestou a vychovat si svého mazla a zároveň pomoci dvoum "útulkovým ležákům", kteří by moc potřebovali najít nový domov (podobnými zařízeními se protloukají už od mala), obraťte se na Báru Kolmanovou, telefon 0603/363315, email utulek-pod-brdy@email.cz. Už nějaký ten pátek hledá laskavé a trpělivé majitele a nový domov pro:
    BOBEŠE a MIKEŠE, dva černé kocoury ze školního dvora, sourozence asi čtyřleté. Jsou plašší, nechají se pohladit, ale lidskou společnost nevyhledávají, raději se "druží" spolu. Oba jsou kastrovaní, odčervení a očkovaní (včetně protiplísňových vakcín). Mohou odejít i každý zvlášť, ale raději se postěhují spolu. Mazlení s lidmi ještě nestihli přijít "na chuť", ale chování v bytě zvládají, na "nočník" chodí vzorně a rádi sledují z bezpečného místa televizi či "cvrkot" okolo, pokud se jich osobně netýká.
Pomůžete jim?

Zuzana S. Fenclová          

P.S. Na dnešních fotkách od Pavly jsou Anička a Sára.

Anna a Sára (13 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 29.ledna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci