Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Australské psí zpravodajství I. (George Švehla)
 
5.2.
Dinoušek (M.Šmídová)
4.2.
Anička už není smutná / Anička a Sára (Pavla) / Bobeš a Mikeš - prosba o domov (Zuzana S. Fenclová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002


Dinoušek

Naše Amádka je takový malý drobeček. Když dospěla v kočičku zachtělo se jí koťátek. Chtěla jsem jí vyhovět a tak jsem jí pustila ke kocourovi...

Podle pana doktora napoprvé čekala čtyři koťátka ale narodilo se pouze jedno mrtvé. Ostatní koťátka asi potratila. Zkusili jsme to ještě pak dvakrát ale vždy se narodila koťátka nějakým způsobem postižená, takže je pan doktor ani neoživoval. Protože jsem pokaždé Amádku vezla k jinému kocourovi důvod byl asi v ní.
Amádka s malým Dinouškem (10 kB)
Amádku jsem nechala proto raději kastrovat. Na to proč se rodila koťátka postižená jsem vlastně přišla náhodou asi tak před dvěma lety v době její nemoci.
S Amádkou to bylo moc špatné a musela dostávat kapačku do žil a pan doktor jí vzal vzorek krve, kterou poslal do laboratoře. Zjistilo se, že Amádce špatně fungují ledviny a štítná žláza. Při špatné funkci štítné žlázy se rodí i u lidí postižené děti a proto ta její špatná koťátka.
S ledvinami se nedá nic dělat a tak musím Amádku pouze hýčkat. Teď už jí bude 10 let.
Jediné koťátko, které se narodilo živé a v pořádku je právě Dinoušek. Protože velký podíl na tom, že Amádku máme, měla moje dcera, která ji po jejím narození vypiplala a já jí nechtěla už Amádku dát, vzala si alespoň Amádky koťátko, které je jí hodně podobné.
Je to modrý kocour Dinoušek. Po narození měl takové divně dlouhé a jako pokroucené zadní nožičky. V první chvíli jsem myslela, že také není úplně v pořádku, ale pan doktor řekl, že to s ním máme zkusit. Do druhého dne bylo všechno dobré.
Jediné co nebylo dobré bylo to, že naše Amádka neměla žádné mlíčko a ani nevypadala, že by chtěla koťátko kojit i když o něj měla velký zájem. Štěstí jsem měla v tom, že naše Kissinka měla v té době dvě koťátka jen o týden starší než Amádka a tak bez problému začala kojit i kocourka své dcery Amádky.
Jediné co jí možná bylo trochu divné bylo to, že její koťátka byla jednou tak velká jak malý modrý kocourek Amádky. Když byl rozdíl po týdnu stále stejný, přistihla jsem Kissinku jak nesla kocourka v tlamičce a odhodila ho na záchodě na dlaždičky. Asi usoudila, že je příliš neduživý a že se proto o něj nebude starat...
Dinoušek v kuchyni (8 kB)
Kissince jsem vyhubovala, kocourka jsem jí znovu dala do jejího košíku a už se to neopakovalo.
Kocourek pomalu rostl a bylo dojemné ho pozorovat. Větší koťátka si mezi sebou hrála a malý Dinoušek si stačil sám. Hrál si s pacičkami, s ocáskem a sám s hračkami, které jsem koťátkům dávala. Byl z něho mazlivý a milý kocourek. Vyrostl v docela slušně velkého kocoura i když žádný obr to není.
Měří 47 cm, ocásek má 25 cm dlouhý a váží 5 kg. Dcera ho hodně rozmazlila a tak někdy i trochu zlobí. Moc ji ale miluje a všude za ní chodí jako ocásek :-).
Žehlí s ní, pere a uklízí. U všeho co dělá musí prostě být. Má rád i jejího muže, ale ji asi mnohem více.
Zajímavé je, že mu zůstaly dost dlouhé zadní nožičky a tak je na perskou kočku velmi pohyblivý. Naše kočky vyskočí stěží na stůl, Amádka tak maximálně na židli a Dinoušek, s mezipřistáním na nizoučkém toaletním stolku, až na 2 m vysokou skříň.
Jediný, kdo ho ve skoku do výšky předčí je náš Pepíček, který si vysloužil přezdívku létající Pepa :-), protože skákat po výškách mu nedělá potíže.
Hodně času tráví na palandě v předsíni, a to vždy když chce mít klid na spaní, nebo uteče před nově příchozím, kterého ještě nezná. Nahoru se dostává dvojskokem přes škrabadlo umístěné uprostřed dveří.
Každá návštěva se diví proč máme škrabadlo tak vysoko od země. Zachránila jsem zeď, protože dřív to Pepíček dělal tak, že skočil na zeď, kde se odrazil a pak na palandu do výše asi dva a půl metrů. Zeď byla pak značně podrápaná.
Takže jsem v tomto příspěvku vlastně napsala nejen o Dinouškovi a uvedla jeho míry aby se i on dostal do tabulky měr a vah koček a kocourů ale i o skoku vysokém0 našich koček.
Ve skoku do dálky určitě také vede náš Pepíček, ale to jsem nikdy neměřila. Nejdále určitě doskočí vždy, když ho pronásleduje Damián, který je dost nesnášenlivý a občas ho prožene.
S našimi kočičkami se nikdy nenudíme.

M. Šmídová          

Dinoušek na posteli (10 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 5.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci