Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Jak utržená ze řetězu / PSI: Pudlíci jsou prý vodní psi (Pavel Doktor)
 
18.2.
Malé povídání hlavně o Micánkovi (Gabriela)
7.2.
Příkladem se kočka učí (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Malé povídání hlavně o Micánkovi

Na rozdíl od některých pravidelných pisatelů se ozývám jen občas, i když se o několik kočičích příběhů mohu s ostatními čtenáři podělit :-).

Velmi mě pobavily příběhy o kočičích skocích, a tak bych také ráda přispěla se svou troškou do mlýna. Možná, že vím i o rekordním kočičím skoku, budu to ale muset proměřit. Když jsou naše kočičky Micinka a Micánek na venku, mají pro sebe přirozeně celý dům, zahradu i široké okolí. Menší potíže někdy nastávají, když jedou rodiče pryč a nemohou micinky vzít s sebou. Krátkodobé absence řešíme většinou tak, že se celý dům zamkne a kočkám se nechá pootevřené zamřížované okénko, ke kterému stavíme trámek, aby se bez problémů mohly dostat do domu.
Otvory mezi mřížemi naprosto přesně odpovídají rozměrům jedné kočky. Pak už stačí jen dobře naložené misky s kočičím papáním a jeden až dva dny to micinky v pohodě vydrží a na okénko jsou perfektně naučené, takže jím často přicházejí domů, i když jsou všichni doma. Teď to důležité - okénko se nachází v dnešní koupelně (kdysi staré spíži), uvnitř proti oknu pračka a záchod.
Micánek kouká z okna... (11 kB)
Před několika lety v době, kdy Micánek byl ještě správný kocour v plné síle a honil se za kočkama, byl trámek na nějakou dobu odstraněn. Dnes už si nepamatuji proč, ale kočky si musely navyknout na jiné vchody (dveře, jiná okna, možností je dost). Já jednou takhle po ránu trůním na záchodě a najednou rána jak z děla a v okénku byl najednou Micánek a tvářil se tak, že je to přece takto samozřejmé. Jen tak lehce seskočil na pračku, pak na zem a u dveří se hned dožadoval, abych mu ihned otevřela, a že mám sebou mrsknout.
Vrtalo mi to pěkně v hlavě, tak jsem se šla podívat, odkud mohl skákat. Jediné místo, které mi přišlo schůdné je sloupek od plotu naproti, to jsou ale téměř tři metry !! Těžký dopad by takové délce i nasvědčoval, i když úplně na vlastní oči jsem to neviděla, jen ten konec. Takže až tam příště pojedu, za domácí úkol to proměřím a věřím, že to bude rekord v kočičím skoku dalekém. Dnes už by to Micánek nebyl schopen zopakovat, po kastraci zlenivěl a přibral, takže by ho nabytá kila asi srazila k zemi. Micinka se o tento skok nikdy nepokusila, i když si také ráda zaskáče.
Přiložená fotka je z jiného okna a není zdaleka tak dramatická, jak by se mohlo zdát. Pod oknem je stůl, a tak stačí dva pohodlné skoky a Micánek je v pohodě dole. Zajímavé je, že zatímco na venkově ze zvýšeného přízemí kočky naprosto běžně skáčou (cca 2,5 m bez stolu - skok hluboký) a okno považují za jeden z přirozených východů, v Praze je to jiné. Bydlíme ve třetím patře a Micánek se ani k otevřenému oknu nepřiblíží blíže než na cca 30 cm. Jen si před ním lehne a kouká z bezpečné vzdálenosti ven. Dokonce, když jsem ho párkrát vzala do náručí, aby se podíval, jak je to hluboko, dral se zoufale pryč, myslím, že cítil nebezpečí. Já přes to ale raději moc neotvírám a případně bedlivě hlídám.
Došla jsem ale k závěru, že Micánek má přesně vyzkoušeno, na co si může troufnout, právě tím, že jinde může skákat volně, jak chce, přičemž musí umět naprosto přesně odhadnout, na co si může troufnout. Má to prostě v paži - tedy pardon - v pacce :-). Takže, když ví, že by to nezvládl, raději se ani nepřibližuje. Jen doufám, že mu to takto také vydrží...
Být to jiná kočka, tak asi síťujeme okna.

Gabriela          

Upozorňuji čtenáře Dumky, že v týdnu od 11. do 14. února 2002 Dumka z důvodů Ferdovy dovolené nevycházela - byli jsme (bez Dumky)  na horách. O Dumku se staral zase MiLi.
Pro čtenáře (hlavně ty novější) mám útěchu v podobě archivů z let 1998, 1999, 2000, 2001 a letošní - 2002. Pro Vás, kteří archivy už znáte mám návrh, ať Dumce pošlete nějaké vyprávění o Vašich koťatech, kočkách či kocourech:-). Můžete posílat i obrázky, ale Ty raději na dumka@seznam.cz - je tam schránka 20 MB, tak doufám, že se mi behěm týdne nepřeplní :-), jako by se to mohlo stát na Volným :-/. Na Vaše povídání se těší Ferda


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová a šestým Gabriela. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 5.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci