Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Když jaro zaťuká... (Marie Crossette)
 
25.2.
Moje (ne)oblíbená jídla (kočka Penelopa)
22.2.
Kočičí skoky (Veronika Gybasová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Moje (ne)oblíbená jídla

Penelopa: 'Dám si kuřecí řízek...' (10 kB) Jídlo je pro kočku hrozně důležitá věc, stejně jako domov s teplým a bezpečným pelíškem. Vím, o čem mluvím, protože jsem už ve svém kočičím životě byla bezdomovkyně i útulková kočka.

Takže před již skoro rokem, po příjezdu do nového domova, jsem papala skoro všechno. Dokonce i konzervu české výroby s názvem Maso pro kočky. Ale tu opravdu jen jednou, zbytek musela moje opatrovnice vyhodit. Zkazilo se to dřív, než to stačila dát chudým potulným kočkám.
Nemám nějaké zvláštní nepřirozené chutě, jako třeba na prý oblíbené olivy. Kočka je přece dravec a proto má jíst maso, ať už v jakékoliv podobě! Nejlepší je syrové, na kousíčky pokrájené kuřecí, hovězí nebo rybí maso, ale nepohrdnu ani granulemi či kvalitní konzervou.
Například značky Whiskas (nejlepší je s treskou nebo Junior), Friskies, ale i Kitekat. Darling také není nejhorší, ale dá dost práce odložit stranou nejedlé kousky zeleniny. Cožpak jsem vegetarián?
Jednou za mnou přijel až z Prahy sám předseda PSOZ (poslala jsem po něm útulkovým kočkám náš starý mražák), a když viděl jaká jsem krásná kočka, nabídl mi jako dárek Whiskas Junior. Inu, takové dary neodmítnu. Z toho vidíte, jaká jsem důležitá kočka. Vždyť kolik koček si zřídilo vlastní stránku a publikuje v Dumce?
Ani vařené maso není špatné, toho občas kousek dostanu. Někdy má člověčice přijde večer z lovu a donese mi "myšičku", jak tomu říká. Prý to dostala k obědu a nechutnalo jí to. Ona totiž nesní žádné maso, které není zcela libové. Inu, to já si nemohu dovolit být tak vybíravá.
Hrozně dobrá je také šunka či plátek salámu. Ale v této souvislosti si musím postěžovat na to, že Dumka prý otiskla jakýsi nesmyslný článek o škodlivosti uzenářských výrobků pro kočky, a moje pečovatelka mi od té doby nechce dát takovou dobrotu ani olíznout! A sama to jí - to by tedy taky neměla, když je to škodlivé, ne?
Penelopa: '... a po obědě si zdřímnu' (13 kB)
Z bezmasých věcí je moc dobrá šlehačka a tvrdý sýr (původně jsem jedla i taveňák, než jsem poznala že existuje lepší druh sýra). Občas ochutnám i kousek něčeho sladlého, třeba buchty či nějakého keksu, nebo kousek bramborového knedlíku, ale to spíše ze zvědavosti co to ti lidé jedí. To musím vždy zkontrolovat. Jakmile člověčice zasedne za stůl k jídlu, vyskočím na svůj polštářek na okenním parapetě, abych zjistila co to jí. Chovám se ovšem nenápadně, zpočátku předstírám péči o kožíšek či zájem o ptáky za oknem, ale nakonec to nevydržím a upřeně ji u jídla pozoruji. Někdy mi dokonce něco na talíři nechá...
A nemám ráda vitamíny, ani jako pastu Calopet, ani v tabletách! Proč jen si má člověčice myslí že to musím mít, a kazí mi tím chuť Whiskasu? Ale pár stébel kočičí trávy si občas dám, i když je pak často vrátím stejnou cestou zpět...
V poslední době se mi ale nějak přejedly některé konzervy (včetně Whiskas Junioru), a tak si kromě granulí dám s chutí jen pravé maso, nejlépe syrový kuřecí řízek. A moc mi zachutnaly jako moučník plněné hořické trubičky. Když vidím, že je člověčice jí, neodolám a sáhnu po nich tlapkou, i když vím že to nepatří k dobrému chování. A vždycky si aspoň tak asi centimetr trubičky vyžebám. Víc mi nechce dát, prý to není zdravé!
A jak jsme slavily první společné vánoce? Dostala jsem na štědrovečerní večeři syrové rybí filé se šlehačkou, a druhý den k obědu kuřecí řízek. Jak vidite z obrázku, chovala jsem se u stolu jako dáma, abych nezkazila slavnostní atmosféru.
Z vyprávění jiných koček vím, že původně si kočky samy lovily myši a ptáky, a některé se prý tak živí dodnes. Ale to já nesmím, a ostatně u nás v bytě ani žádné myši nejsou. Já smím jen pozorovat přes okenní sklo sýkorky, které nám teď když už napadl sníh zase létají na krmítko, a představovat si jaké by to bylo živit se lovem jako moji předkové. Ale něco přece jen lovím: vyhubila jsem v naší kuchyni moučné moly!

kočka Penelopa          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela a sedmým Veronika Gybasová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci