Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VEVERKY: Ještě jednou o veverkách III. (Lumír O.Hanuš)
 
28.2.
Výroční zpráva o mé nové člověčici (kočka Penelopa)
27.2.
Šimonek (Katka B.) / Umístění Venouška & Anetky (Petra)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Výroční zpráva o mé nové člověčici

Češu se opravdu ráda (5 kB) V sobotu 2. března uplyne už rok od chvíle, kdy jsem byla odvezena svou novou člověčicí z Prahy až na Moravu. Po cestě autobusem nás myslím obě napadaly pochybovačné myšlenky typu "Do jakého dalšího kočičince mě zas veze? Kolik má doma protivných děcek, které mě budou chtít tahat za ocas? Neveze mě k veterináři, který mi zas rozpáře bříško?" - "No tahle drápající a syčící bestie že má být domácí mazlíček? Nebudu ji každý večer sundávat ze záclon? Nesežere mi kytky?"

Po příjezdu domů a provedení prvního opatrného průzkumu nového teritoria jsem usoudila, že to možná nebude tak zlé. Kočky ani děti tam nebyly. Přesto jsem pro jistotu první den strávila v úkrytu za gaučem. Taky jsem si po té hrozné cestě musela odpočinout!
Pak jsme si pomalu začaly důvěřovat. Ze začátku jsem nesměla do postele. Dnes je člověčice ráda, že mě tam ráno najde vedle sebe a můžeme se k sobě přitulit a pomazlit se! I hlazení jsem už přišla na chuť. A já už vím, že když člověčice tvrdě spí, musím se chovat v posteli tak tiše, abych ji nevzbudila. Ale poznám, když jen leží a nemůže usnout, a potom je ráda, když se přijdu pomazlit. Taky správný čas k buzení už umím odhadnout (bývá to kolem sedmé a pozná se to tak, že ona se začne v posteli víc vrtět a pomalu se probouzí). Pak ji nesmím nechat znovu usnout! Ale pryč jsou už časy, kdy jsem ji zkoušela budit před šestou (to na mě syčela!).
Ráda také pozoruji, co se děje za oknem (9 kB)
O problematice stravování jsem už psala. V poslední době jsme se dohodly, že ona zajistí, aby má miska s granulemi nebyla nikdy prázdná, a já se zato nebudu přecpávat tak, aby to pak šlo stejnou cestou zpět ... Ale někdy tomu neodolám a v případě, že mi předloží dobré papání a nevšimne si, že jsem se předtím napráskla granulemi, se stane malér. Ale už vím, že mi mou misku nikdo jiný nevyprázdní. A já zas na oplátku už nejím z jejích talířů, ani když je tam lákavé kuřecí maso a nabízí mi je! Počkám, až je dá na moje misky. Tak je to správné.
Ale loudit umím. To se jí v kuchyni otírám o nohy, a ona mi říká třecí kočka. Tomu už rozumím, takže když se pro jistotu zeptá "Mám třecí kočku?" potvrdím to důrazným "Mňau!". A tomu už ona taky rozumí, že je to žádost o jídlo, a něco mi dá.
A jaký je můj denní program? Ráno si jdu dát pár granulí, a pak jdu budit člověčici (nebo spíš se s ní mazlit). Až vstane, dá mi do misky lžíci konzervy, a pak si udělá snídani sama. To je ten pravý čas na kartáčování. Přece nebude to své kakao pít horké! Tak buď jí sama skočím na klín, nebo mě k tomu vyzve slovy "česat kočku?" To když uslyším tak přiběhnu a skočím jí na klín, a asi čtvrt hodiny se kartáčujeme. Když mě to přestane bavit, seskočím. Nebo mi řekne "Penuško, já musím jít na lov!" a já si dám domluvit, že česání končí.
Pak se usadím na radiátor u okna a pozoruji ptáky a život v parčíku. Hezky to tam hřeje, a tak mi většinou ani nevadí, že je okno pootevřené (samozřejmě s bezpečnostní pojistkou), abych nepřišla o čichové vjemy. Někdy létají ptáci na naše krmítko, a v tom případě couvnu z okna na jídelní stůl (i když to mám v podstatě zakázané), a přikrčím se do číhací pozice, aby mě neviděli. Až mě to přestane bavit, odkráčím pod radiátor v obyváku a tam se prospím. Někdy se taky dívám na svou televizi (akvárium). Mám tam ale jen 3 programy: dva sumečky Primu a Novu, a skaláru Markízu.
Velmi ráda se vyhřívám pod topením (10 kB)
Večer ale musím dávat pozor, kdy klapnou dveře od výtahu. To se člověčice vrací z lovu, a tak ji hned přivítám mňoukáním. Až odemkne dveře, třu se jí radostně o nohy. Ona už ví, co to znamená, ale pro jistotu se zeptá: "Mám třecí kočku?" A tak mi dá večeři, a potom si pohrajeme a jdeme zase spát. Já většinou zalezu pod radiátor dřív než ona do postele. Spíme blízko sebe, a tak mám přehled, kdy se přestane vrtět a tvrdě usne. To bývá kolem druhé hodiny v noci. Pak tiše, abych ji nevzbudila, vklouznu do postele za ní...
Že se ze mne v poslednim roce stala kočka - spisovatelka, to už čtenáři Dumky vědí, a také to, že mám i svou vlastní stránku. Je to i proto, že mi má člověčice dělá písařku a sekretářku, protože já počítač nemám k dispozici a tak to nemohu vyťukat vlastnotlapkově, ale musím jí to namňoukat či navrnět.
A co o mě po roce soužití říká má člověčice? "Penuška je úplý poklad. Je to jemná, krásná a chytrá kočička, i když žádný plyšák, který si dá cokoliv líbit. Ona je osobnost. A není nad to se ráno probudit a mít vedle sebe hebounký, lísající se a vrnící bílý kožíšek. Nedala bych ji nikomu za nic na světě!"
Chtěla bych poděkovat paní Petře Ondráčkové a její mamince paní Soběslavské za to, že mi opatřily mou vlastní člověčici. A pozdravit svou "lásku přes internet", kocourka Filípka z Prahy.
S pozdravem Mňaaauuu čtenářům Dumky a jejich kočkám

kočka Penelopa          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela a sedmým Veronika Gybasová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci