Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Není každý den svátek (Pavel Doktor)
 
20.3.
Naši chlupáčci - vztahy mezi nimi, skoky a chutě (Lenka Prokešová)
19.3.
Šuplík je prostě šuplík (Lída Němcová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Naši chlupáčci - vztahy mezi nimi, skoky a chutě

Šíša jako dortík v krabici (7 kB) Už je to rok a půl co se u nás, po ztrátě kocourka Mrníska, shromáždili 4 nový kočičí nalezenci. Náš nejstarší kocour Kiki z toho měl psotník, ale za ten rok pochopil, že to nezmění a vetřelce nevypudí i kdyby se usyčel a uhrčel.

Sbírka našich koček potvrzuje, že opravdu každá kočka je jiná. Kiki si hraje na velkého pána a neustále na nás hrčí a nic mu není vhod. Ale u veterináře je po hrdinství. To je malý (přes pět kilo) ustrašený kocourek a podle veterináře hodný. On si s námi taky užil svoje. Protože je nekastrovaný, jako jediný z našich chlupáčů, tak je to velký rváč a tulák.
A než se naučil rvát, tak byl samá zhnisaná rána a ošetřování se mu nelíbilo, a tak je preventivně protivný, co kdyby jsme ho zase chtěli ošetřovat. A pak dovolili jsme si dost, zamořit jeho domov naprosto cizíma kočkama. Teď už je rváč zkušený a těch ran není tolik. Otázka je, jak vypadají spolurváči. Jen nedávno přišel s přelomeným ocasem. Nedal na sebe sáhnout a pral se s námi jak drak a tak putoval hned k veterináři.
Druhá nejstarší dle domovské příslušnosti je Briketka. Briketka je hodná mazlivá kočička. Nechá se dlouho chovat a hladit, a hned tak něco ji nerozhází. Ubližovat si nenechá, ale nepere se. Příjemná změna pro mé podrápané ruce.
Satanáš s Piškotem - Synchronizované mytí (10 kB)
V časové řadě pokračuje Satanáš. Jméno dostal podle rvavé povahy a ta mu zůstala z velké části i po kastraci. Je dlouhosrstý tmavě želvovinový, ale do polštářové kočky má daleko. Je to extrémista, pokud má tulivou náladu je neuvěřitelně sladký. Lísá se, vrní, olizuje mi nos a je jak andílek. Ovšem pokud se mu něco nelíbí, tak se pere jak sedmihlavá saň. Nesnáší hřeben, což se vůbec neslučuje s jeho dlouhou srstí.
Satanáš - spící andílek - než se probudí (12 kB)
Když je hodný říkáme mu Sáťa nebo Satášek. Teď využívám jeho spánku abych vystříhala nejhorší zacuckovaná místa a někdy než se stačí probudit provedu i pár tahů hřebenem, ale pak se raději rychle klidím. Dokud byl malý a ještě nekastrovaný, tak to bylo horor. Pokud přišla návštěva, pánové vyfasovali rukavice a drželi kocoura (déle než pět minut to většinou nevydrželi). Pokud jsem jim oznámila, že budou čtyři držet půlroční kotě, bylo vidět pobavené úsměvy, ale jen do té doby, než je to půlroční kotě přepralo.
Následoval Piškot, v Dumce doposud pod označením Zrzek, protože tenkrát ještě neměl vybrané jméno. Jméno dostal podle toho, jaký je rezavý hlupáček. Toho jsme dostali už dospělého (odhad asi dva roky). Na rozdíl od našich koček, které jsou zvyklé na moření od mala, se nenechá vzít do náruče. Nepere se, ale kroutí se a snaží se utést. Jinak hlazení hrozně rád, ale musí si přijít sám.
Briketka zkoumá šňůrku od foťáku (9 kB)
Je "splachovací" a tak se, jako jediný, snese se všema ostatníma kočkama. Miluje naši fenku Vránu, a když ji vidí, tak se k ní vrhne a tulí se k ní. Vrána se nehodlá zahazovat s nějakým kocourem, a tak se mu snaží utéct. Vůbec všechny naše kočky Vránu milují. Pokud jim uši myje ona, tak vrní, ale běda, jak bych je jim chtěla čistit já.
Poslední kočku, co jsem si domů přinesla je Mašinka, našla jsem ji nemocnou ve vlaku, asi šla za teplem. Umluvila jsem známé, aby si ji vzali, ale ty mohli až na jaře, protože do té doby bydleli v podnájmu. Na jaře už jsem jim ji nedala. Z Mašinky se stala Šišinka a z Šišinky Šíša, z Šíši někdy Šíšera :-). Je to na jednu stranu milá kočička, přijde se mazlit, otírá se o nás a pusinkuje nás, ale dlouho nevydrží a zase peláší. Na druhou stranu ráda bije ostatní kočky.
Šíša přebírá fazole (14 kB)
Je strašně žárlivá. Jak se jí něco nelíbí nejde pro ránu daleko. Bohužel zánět pohrudnice se nevyléčil úplně a antibiotika zabírali jen chvilku. Zánět přešel v rozedmu plic s náběhem na astma. Teď je na homeopatikách a je to lepší. Ale nevím, jestli se mi podaří ji vyléčit úplně. Hlavně že je čilá, žere a netrápí se. Když řádí, tak jsem ráda, protože vím, že jí je dobře. Šíša miluje tekoucí vodu. Stojí u kohoutku a packou loví vodu. Také se chodí dívat na splachování záchodu. Jindy ráda vleze do bubnu pračky a nechá se v něm houpat.

Skoky našich koček nemám změřené. Nejlépe skáče asi Piškot. Toho jediného občas načapáme až vysoko na skříni. Občas prošlápl víko u terária pakobylek a ty se pak vydávali na výlet po bytě. Nejhůře skáče Satanáš i když je dost velký a nejtěžší. Naše kočky chodí ven oknem na dvůr a to má dost vysoko parapet. Satanáš byl poslední z koťat, který na něj vyskočil. Měl mě holomek naučenou, že se na mě podíval, já se sehnula, a on to na okno bral meziskokem přes má záda.
Šíša s Briketkou na okně - dovnitř nebo ven (10 kB)

Jednou jsem se vrátila potmě domů z práce a na dvoře jsem slyšela slabě mňoukání. Po dlouhém běhání jsem zjistila, že od sousedů. Po té co jsem sehnala baterku, jsem uviděla za sousedovou vysokou zdí tři z našich pěti koček. Nahnala jsem manžela na zeď, aby podal kočkám žebřík. Satanáš se nechal přemluvit a vylezl po něm. Briketa s Piškotem vyskákali jinou cestou.
Satanáš nezvládl vyskákat jinou cestou, prostě skoky mu nejdou. Docela mě překvapilo, že Briketa s Piškotem tam šli za Sáťou a asi mu ukazovali, kudy má jít nebo se mě snažili na Sáťu upozornit, protože běhali nahoru a dolů. Nevěřila bych, že kočky jsou tak solidární.
Vůbec si myslím, že většina sváru mezi kočkama je kvůli žárlivosti vůči páníčkovi/paničce. Dokud jsou spolu bez dozoru, tak jsou na sebe hodnější. Dokonalé soužití mezi našima kočkami asi nikdy nehrozí. S tím se musím smířit. Nemyslím si, že jim to vadí natolik, aby se trápili.
Kiki - to se to spinká v postýlce (10 kB)
Jejich vzájemná nesnášenlivost asi není důvod nepořídit si více koček. U Šíši jsem si to zavinila trochu sama. Jak byla nemocná, tak jsem se ji více věnovala a ona si myslela, že může ostatní odhánět a útočit na ně. Tak jsem se jí pár dnů věnovala o hodně méně a hned byla hodnější.
Proto také nehrozí, že bude překočkováno v naší posteli. Oni se vzájemně vyštvou. Jinak je ale příjemné mít kočku na peřině nebo polštáři. Pes pod peřinou a kočky na peřině (někdy i na psovi - chudák). Často je problém se vůbec pohnout.

Piškot při tulícím nájezdu na fenku Vránu (10 kB) Naši chlupáčci nemají příliš vyhraněné chutě. Satanáš rád rohlíky a buchty. Brikerka se k němu občas přidá. Snídají s manželem. Pokud manžel nedodá včas další porci rohlíku, tak si Sáťa vezme sám celý. Briketka není moc vysazená na syrové maso, raději granule. Všichni mají rádi tavený sýr, Kiki příšerně.
Do taveného sýra jim balím dost úspěšně tablety. Všichni mi na zimu hezky papali, že z toho každý přibral kilo. Roční Satanáš měl 5,3 kg. Kocouři mají všichni přes 5 kilo a kočky kolem 4.
Olivy je nenadchli. Sáťa ochutnal, ale netrhá se kvůli nim. Ostatní nejeví zájem. Nejraději samozřejmě mají to, co já strkám do pusy. Bez několika loudících čumáků se u nás neobejde žádné jídlo :-).

Lenka Prokešová          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová a osmým Lenka Prokešová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci