Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Ferdovy všední dny (George Švehla)
 
27.3.
Zimní koťátka (M.Šmídová)
26.3.
Mikeš - Špaček v komíně / Mlsný jazýček Mikeše - Kasičky (Eva) / Umisťovací expozice kočiček na ZOOexpu (Petra Ondráčková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Zimní koťátka

Ajdička s koťátkama na sněhu (10 kB) Druhá koťátka Ajdičky se narodila 12.11.2001. Zima se blížila a obávala jsem se zda se je podaří Ajdičce odchovat. V domečku, kde má svoje pelíšky se netopí a tak jsem zateplovala molitanem, kožešinou a polystyrénem. Přes klícku, ve které byl pelíšek s kožešinkou, jsem přehodila ještě teplou deku.

Ajdička se od koťátek nehnula a zahřívala je vlastním tělíčkem. Stále je dost plachá a určitě by byla příliš stresovaná, kdybych ji i s koťátkama přenesla domu ke svým pěti kočkám a tak jsem se spoléhala na to, že se o koťátka vzorně postará, protože je opravdu dobrá matka.
Koťátek bylo pět a byla moc krásná. Byli to tři kocourci a dvě kočičky. Zimu přežila všechna a vyrostla v krásná a milá zvířátka. Bylo hezké je pozorovat jak se proháněla po čerstvě napadaném sněhu a hrála si s padajícími vločkami. Nejhorší ale na tom všem je doba, kdy koťátka začínají být samostatná a blíží se čas, kdy je potřeba aby šla k novým páníčkům...
Dvě koťátka měla zamluvena moje kamarádka, jedno pro sebe a druhé pro známého své dcery. Oba chtěli kočičky. A tak jsem měla k umístění tři kocourky. V lednu jsem dala inzerát, že daruji krásná koťátka. Ozvalo se dost zájemců a koťátka jsem bez problému rozdala.
Těší mě, že je o kočičky takový zájem, a že se staly velice vyhledávanými společníky lidí. Já ale každý odchod koťátka z domova vždy obrečím. Nejhorší je odchod posledního.
Stále se utěšuji, že třeba toho si právě nechám.
Tentokrát byli poslední dva kocourci opravdu rozmilí. Ty už dostali i jméno. Ta koťátka, která šla z domova jako první jsem ještě nepojmenovala a výběr jména jsem nechala na jejich nových páníčcích. Zůstal mi doma František a Benedikt - 12.11. má svátek právě Benedikt. Protože už nebyli takový plašani jako jejich maminka, brala jsem si je domů.
František byl chytrý a nejodvážnější, Beníček byl nejklidnější a nejmazlivější. Františka si vzala jedna mladá slečna, která chtěla domu kočičího společníka, aby jí nebylo smutno. Občas si spolu zatelefonujeme a František je prý moc milý.
Koťátka Ajdičky, narozená 12-11-2001 (13 kB)
Benedikta bych si byla s chutí nechala doma. Ale na inzerát se ozvala jedna paní a tak jsem jí kocourka slíbila. Řekla, že než přijede tak ještě zavolá. Protože říkala, že kocourka chce hlavně její syn a manžel prohlásil, že kočky nepatří do bytu, rozhodla jsem se, že až zavolá, tak jí řeknu, že jí kocourka už nedám, protože nechci, aby byl jenom venku na zahradě.
Den předtím, než měla volat jsem byla pozvána na návštěvu ke své známé. Když jsem u ní byla, volala mi na mobil sestra a říkala, že před domem stojí nějaký muž se ženou a mají přepravku a prý si jdou ke mně pro kotě. Protože jsem o ničem nevěděla, zjišťovala jsem přes telefon co jsou zač. Sestra říkala, že vypadají slušně a tak jsem se s paní domlouvala přes telefon.
Říkala, že jde vyzvednout kotě pro svou švagrovou a že je to ta paní, se kterou jsem začátkem týdne mluvila. Nakonec jsem tedy sestře dovolila s těžkým srdcem kotě předat s tím, že mi musí paní nechat telefon, na který budu moci volat jak se kotěti daří.
Koťátko si odnesli a já jsem po návratu domů našla všechny plačící. Plakala moje sestra, moje matka a aby toho nebylo málo brečela jsem i já. S koťátkem jsem se vlastně ani nerozloučila.
Pěkná zimní koťátka Ajdičky (15 kB)
Druhý den ráno jsem hned telefonovala paní, která si kotě odnesla. Když jsem se na kocourka zeptala, tak se do telefonu také rozplakala. Hrozně jsem se polekala, že se mu něco stalo ale koťátko bylo v pořádku, jen si ho odnesla jeho právoplatná majitelka a její švagrová jí ho nechtěla už dát a tak musela zakročit maminka jejího manžela, babička chlapce, který si koťátko moc přál...
Dostala jsem telefonní číslo na novou paničku našeho Beníčka a tak jsem hned volala jí. Koťátko se jim moc líbilo a i manžel se prý obměkčil a kotě zůstalo doma a může všude.
Vyprávěla mi jak jí kotě nechtěla švagrová dát a jak hodně plakala, když si ho odváželi. Od té doby mi volala i sama a zvala mě, abych se na koťátko přijela k nim někdy podívat. I manžel prý má koťátko rád.
Původně si prý mysleli, že kocourek bude hlavně na zahradě a že bude chytat myši a teď je Beníček domácí mazel a na myši nakoupili pastičky :-).
Jsem ráda, že se všechna koťátka dobře umístila.

M.Šmídová          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová a osmým Lenka Prokešová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Umisťovací expozice kočiček na ZOOexpu
V pátek a v sobotu 29. a 30.3.2002 se koná prodejní výstava chovatelský potřeb ZOOexpo ve výstavním areálu v Praze - Letňanech, kde si budete moci nejen prohlédnout a nakoupit pro svou číču dobrůtky za velkoobchodní ceny, ale hlavně si budete moci vybrat kočičku z umísťovací expozice Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi - tam bude také umístěná zapečetěná finanční sbírka povolená Magistrátem, určená na pomoc kočkám v útulcích. Pokud si nebudete moci žádnou kočičku odnést, můžete jí přinést nebo na místě koupit konzervičku, hračku, vitamíny... zkrátka pomoci podle svým možností.
Více informací najdete na stránkách Sdružení, kde je o výstavě víc, včetně odkliku na mapku, jak se do Letňan dostat.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci