Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Ach, to korupční prostředí (Pavel Doktor)
 
4.4.
Mikeš - seznámení a pochoutky (Michal)
3.4.
Noční můra (kočka Penelopa)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Mikeš - seznámení a pochoutky

Kocour Mikeš se k nám dostal 4. ledna 2001. Kočky jsem miloval odjakživa, ale teprve návštěvy přátel a jejich soužití s Kubou mi dokázaly, že je možné s nimi sdílet i byt (ačkoliv někdy to leze pěkně na nervy). Zmínění přátelé se ujali třech opuštěných odrostlých koťat a hledali pro ně domov, takže jsem byl snadnou obětí :-).

První - "poznávací" návštěva na sklonku roku 2000 dopadla dobře. V šeru kuchyně, tu na židli, tu na křesle, polehávaly tři černé šelmy a tvářily se nadmíru spokojeně samy se sebou. Trochu zájmu projevila jen jedna z nich, a jak se ukázalo, bylo to cca osmiměsíční zvíře, které po příchodu do této mezistanice dostalo jméno Mikeš a které nám bylo určeno do opatrování. Po seznámení, které ze strany Mikeše naplnila ještě teď, po téměř čtrnácti měsících, velmi oblíbená hra s lovením mých tkaniček od bot :-), bylo rozhodnuto.
Za týden si pro něj přijedu.
To jsem já, v plné kráse (12 kB)
Auto naplňuje tiché kníkání. To mizí, až když Mikeš objevuje připravené jídlo, misku a písek a začíná se seznamovat s novým bytem. Zdálo se to dobré, ale když jsme zhasli a šli spát, zalezl za sporák a naříkal. Zavření dveří nepomáhalo, museli jsme vstát a jít ho utěšovat. Od té doby se na noc nezavíráme, jediné dveře, které v bytě zavíráme jsou ty do předsíně a na chodbu (i když i ty teď už někdy zapomeneme zavřít).
Kocourova změna adresy byla asi větším šokem pro mojí teď již manželku.
Naříkání skončilo první noc a zaznělo jen sporadicky při luxování, noční výpravy po bytě doprovázené nejrůznějším šustěním, boucháním, cvakáním (papírové kuličky, ping-pongové míčky, propisky, suché plody nejrůznější vegetace, které manželka ráda sbírá, i když na místě už je tu spíš čas minulý, sbírala) a padáním věcí (nejčastěji květináčů a památečních kusů láv) z okenního parapetu pokračovalo ještě týdny poté. Moje žena má mnohem tvrdší spánek než já a tak zvuky, které jí vzbudí vnímá obzvlášť citlivě a reaguje... hm, podrážděně. Po týdnu si na sebe s kocourem zvykli a já jsem moc rád :-).
Po dvou týdnech v domácnosti vyvstala na pořad otázka očkování a léčby drobných neduhů, které si kocour uhnal ještě na podzim při přebývání venku. Ušní svrab jsme léčili kapáním jacutinu do uší. Podrážděné oči, na které je kocour choulostivý dodnes, kapáním do očí. Zápasili jsme spolu asi dva týdny a to dvakrát denně.
Bylo jasné, že co bylo pro kocoura ze začátku nepříjemným procesem, se stává skvělou příležitostí, jak si s námi pohrát, uráželo ho jen to, že jsme ho přepadávali, když to nečekal. Ale jinak to nešlo... jeden ho pevně drží, nejlépe v kleče mezi nohama, druhý bleskurychle chytí hlavu a kápne jednu kapku. Museli jsme oči střídat, protože kápnout do druhého jsme už často neměli příležitost, oba jsme v práci se zvířaty nováčci a neměli jsme chuť nějak ho pevně svírat.
Odčervovací pasta se neujala, první dávku Mikeš sice naivně snědl, do druhé už se mu moc nechtělo, a když pak dopoledne prozvracel, bylo jasné, že 3. a 4. dávku už do něj nikdo nedostane. Po týdenním pobytu u babičky a Mikešových výpravách do těch možných i nemožných koutů starého domu, jsme navíc na vlastní kůži poznali, jak to vypadá, když má kocour blechy...
Naštěstí existuje Stronghold (nechci dělat reklamu, ale jsem neskutečně rád, že něco takového existuje), zbavil nás svrabu, blech i scén, kdy kocourovi nutíme jídlo s odčervovací pastou, aby ho za dvě hodiny všechno zvrátil.
Problém s očima se nám podařilo vyřešit nasazením jiného léku a přestěhování misek s jídlem a pitím (po měsíci jsem zjistil, že jsme je postavili za dvoukřídlé dveře na chodbu, které téměř nepoužíváme, takže to bylo celkem klidné místečko, jenže škvírou pode dveřmi táhlo přímo na místo, kde se Mikeš krmíval).
Mikeš se myje (12 kB)

Nemyslím si, že by měl Mikeš v oblibě nějakou jinou stravu, než je ta jeho, o nějakých kuriózních pamlscích toho taky moc nenapíšu, aspoň mi to ale dá čas se zamyslet, jak ho vlastně živíme.
Po kočičích granulích se může utlouct, nesmí to ovšem být ty levné, ty používáme jako dietu, když se nám zdá, že kocour nějak moc přibírá. Z konzerv má nejradši ty, co v nich jsou jakoby kousky masa (o kuřecí příchuť ale moc nestojí), takže pečlivě sledujeme akční ceny, na dalším stupni jsou ty od Darlingu, co jsou míchané se zeleninou (mrkev ano, ale kukuřice zůstává vždy pečlivě olízaná v misce), o ostatní s konzistencí paštiky nestojí a je to vždycky boj nervů, kdo vydrží déle, jestli já je nabízet 0(nechce se mi otevírat novou konzervu, když ta stará ještě není snědená a pokud se nekazí, nevidím důvod mu ji nenabízet, u nás doma se vždycky dojídalo a chudák kocour to teď odnáší, jsem zvědav, jak jednou dopadnu se svými dětmi) nebo on žebrat o sušenky. Zatím má mírně navrch on :-).
Náš kocour nemá rád olivy ani jejich nálev. Naše různé pochutiny vždycky jenom očuchá, ale nejí. Nepohrdne ale kouskem syrového masa a to jakéhokoliv druhu, toho se ale u nás mnoho nedočká, možná proto je vždy, když má příležitost tak nadšený. S masem si taky rád hraje, když už ho nechce jíst, jednou přinesl z okna odřezky kůží, které jsme tam odložili pro ptáky, podruhé získal někde na dvoře velký kus loje, který tam zřejmě také někdo věnoval sýkorkám, a pyšně si ho hlídal u nás v předsíni :-).
S pečenou rybí hlavu mořského lososa si také pěkně pohrál, nejdřív se před ní začal protahovat na zádech a pořád ji pozoroval, zdá se, že sledoval, co ona na to :-). Pak ji olízal, vytáhnul z talíře a popotahoval v kuchyni po podlaze. Naštěstí jsem na ni v noci nešlápnul :-).
O mléko by zájem měl, ale to mu nedáváme, spíš mu občas dáme lžíci jogurtu tvarohu nebo talířek podmáslí. Nevím, jestli je v tom pro jeho trávení nějaký rozdíl, když přece dospělé kočky mléko neumějí zpracovat, ale utěšujeme se tím, že mu to chutná a že to nedostává moc často, maximálně jednou za 14 dní.
Máme to štěstí, že kocour neloudí ani nemá tendenci ochutnávat to, co jíme my. Jenom když se připravuje maso, je lepší mu kousek dát jako "oběť" než pak ho odhánět, křičet NE! a různě se nechat rozptylovat.
Pouze jednou když byl u nás teprve krátce jsme nechali přes noc na stole upečený perník posypaný kokosem, samozřejmě, nezkušení chovatelé koček, nepřikrytý, Ráno byl vršek perníku jemně okousaný, bylo jasné, že měl kocour zájem jen o kokos, kterým byl perník navrchu posypaný :-).
Dnes už ani o kokos nějak nestojí, takže bychom asi mohli nechávat koláče venku nepřikryté, ale nějak jsme si na to zvykli a necháváme je pro jistotu nepřístupné :-/.
Mikeš se nerad fotí... (12 kB)
Ještě jedna příhoda možná hodná zaznamenání.
Mikeše hlídali sousedi, my jsme trávili týden na svatební cestě. Půdní byt sousedů má poměrně snadný přístup na střechu a i když jsme se mu v tom snažili zabránit, Mikeš si přes léto zvykl chodit po střeše, při horkých letních večerech, kdy sedíme, kouříme a pijeme kocoura courajícího se neustále sem a tam, neuhlídáme.
Přes zimu je to jednodušší, to už se balkón tolik neotvírá, navíc mám hrůzu, že někde nahoře uklouzne na namrzlé střeše a nikdo mu už nepomůže. Pohled na kočku, která se za letní noci pohybuje po hřebeni střechy je ale úchvatný. Ať se na mě milovníci koček nezlobí, mě je taky trochu úzko, ale říkám si, že to zvíře ví, co dělá a že pokud se mu nezatočí hlava, což se asi kočkám v jeho věku nestává, nic moc mu nehrozí...
Takže koncem září seděla naše sousedka se svojí dcerkou na balkóně a zatímco si četli nějakou dětskou knížku, kocour se různě poflakoval mezi bytem a balkónem a nakonec vylezl na střechu. Chvíli bylo ticho, pak slyší nějaké štrachání z okapu nad balkónem. Vzápětí na balkón dopadl mrtvý holub bez hlavy a hned za ním seskakuje Mikeš.
Obě se polekaly, dvouletá dcera sousedky ovšem neztratila hlavu a hned se začala zajímat, co se to na balkóně objevilo a spolu s Mikešem se dala do zkoumání nebohého ptáka. Podle sousedčina vyprávění pak kmitala velice rychle: zahnat kocoura, zahnat Viktorku, na lopatce nabrat holuba do pytlíku a jít ho zlikvidovat, přitom neustále odpovídat na otázku "co to je?" :-)
Pochybujeme, že by byl náš kocour schopen ulovit holuba, zvlášť na střeše. Protože je okolí domu plné poštolek, podezříváme je, nikdy jsem ovšem netušil, že by kočky měly o mršiny zájem. Náš zpohodlnělý kocour, zvyklý, že se mu jídlo podává už mrtvé, zřejmě ano :-/.

Michal          

Pokračování příští týden.


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová a osmým Lenka Prokešová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci