Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  RYBIČKY: Rybičky aneb kočičí televize (kočka Penelopa)
 
10.4.
Filípkovy hračky, změněný jídelníček a jeho skoky (Vlasta)
9.4.
Mikešovy začátky, spánek v posteli a škrábadlo z pohovky (Michal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Filípkovy hračky, změněný jídelníček a jeho skoky

Skoro každý den by bylo možné na základě inspirace v Dumce napsat něco ze života našeho zázraka Filípka. Je to náš štuclík mazlivej, nezlobivej, nemstivej... ale příhody poskytuje, to jo :-).

Teď nejnověji mu my, jeho lidské kočky, často "ubližujeme". Nejlepší místečka pro jeho odpočinek jsou totiž naše těla. Vždycky to bylo oblíbené stanoviště, teď je nejoblíbenější. A tak lícuje každý náš krok a čeká, kdy už konečně dojde k usednutí aby okamžitě dopadl na klín a usnul. Všechno se zastaví jen čas ne... práce volá a tak po chvíli nehybnosti těla a činnosti ruky (intenzivní hlazení) dojde k omluvnému jemnému sundání. Veličenstvo se protáhne a odejde trucovat :-/.
Už jsem psala, že kupované hračky nemá rád (pokud se jich přímo nebojí). Jen malá (vlastně úplně nejmenší) myška z králičí kůže poslouží nejdéle 2 dny. Míčky jakékoliv velikosti (spíš malosti) jsou strašidla, před kterými v děsu utíká.
Sice se nerad fotím, ale odsuď se těžko utíká... (9 kB)
Papírové kouličky totéž. Náš zázrak má jenom svůj milovaný špinavý provázek. Tedy má, měl donedávna. Jak už jsem tak v tom "ubližování", já jsem mu ho, ač jsem to v úmyslu neměla, vyluxovala :-(. Teda přes všechnu lásku, rozebírat pytlík plný prachu... i dostal kočourek provázek nový, růžový. Ovšem na rozdíl od toho starého "jetého", tenhle si umí přinést! Provázek leží v předsíni a najednou je i s kočourkem v obýváku, hezky před ním připravený k hrám. Způsob přesunu či přenosu nám zatím zůstává utajen.
Vysavač zůstává stále velmi neoblíbený. Dřív kočourek prchal při spuštění. Teď i myšlenku na úklid registruje (ačkoliv zdánlivě tvrdě spí) a důstojně (se zjevnou znechuceností) se odejde schovat dřív, než se ta příšernost vůbec přinese. Stejné fuj je mokrý hadr. Fakt mají ty jeho lidské kočky dny, kdy se s nimi nedá žít.
Naopak při mytí oken ho musejí vyhánět - to by se to pobíhalo po otevřeném okně a to se tedy při vyhánění udělá úhybných manévrů! To se předstírá, že vlastně žádný Filípek v koutku nesedí a pokud sedí svou lidskou kočku nevidí a když vidí, vůbec nerozumí, co že by to vlastně chtěla.
Paní Milatová 22.10. psala o kočičkách a olivách. S naší zkušeností jsem se už svěřila. Jen mě při čtení jejího povídání došlo, že u nás teda rozhodně oliva v sobě nesmí mít lososa. Nic nesmí mít lososa. Nic nesmí být ani ovoněné lososem. Kapr, olejovky, makrela, filé to všechno jo. Losos NE. Tak veliké ne Filípek hned tak nepředvede.
Také mu velmi brzo došlo, že se nemusí snižovat ke krádežím (hop v kuchyni na linku a co tam je, dát honem do žaludku). A to jsme se na něj nikdy nezlobili, protože nám bylo jasné, že rok si "užíval" boj o život. Prostě pochopil, že dostane kousek od všeho, o co si "řekne". Však se nám po příchodu taky pěkně přikulatil, bříško skoro po zemi tahal.
Tak jsme mu dávali sice všechno, o co si "řekl", ale snižovali jsme porce... Záhy z něj byl (a stále je) zase původní Filípek. A pokud se mi někdy zdá, že bříško naroste, mám jednoduchou metodu (společně na váze jsme se zmítali jen jednou jedinkrát kvůli Dumce) - prošahám bříško a pokud tam je kůže v množství, které mám "v ruce", všechno je OK :-).
...tak se alespoň před foťákem schovám (9 kB)
Přesto, že tvrdím, a ráda opakuju, že kočičky a kočourky (zvláště ty útulkové) MUSÍME rozmazlovat, existuje oblast, ve které se se zázrakem poslední dobou jaksi nemůžeme shodnout - výrobce a obsah konzerv. Nějak nám to (přes stále rozsáhlý zásobní sortiment) přestalo ladit.
"Strach" by mi nedovolil přinést domů Propesko a jiné "speciality" vyráběné pod značkou supermarketů. Jenže Filípek někdy není vyladěn ani na Whiskas! No a hlavně najednou nikde nesmí být ani náznak kuřete, dříve oblíbeného. Kuře ano, ale čerstvé nebo pečené. Smí, nesmí, rozmazlovat ano, ale ne bezhlavě.
Konzerva "nejede", servíruje se málo, konzerva schválena, tak se i přidá. Hlavně, že je nepřetržitě v kondici, kožíšek se blýská a nálada (kromě toho pohledu od mističky) je příznivá.
Ještě se musím podělit o nejnovější roztomilost ale i "roztomilost", kterou na mně mazlík provozuje. Já právě ráda usínám na zádech a on na mně, donedávna kdekoliv od prsou dolů. Došlo ke změně - ulehne mi pod klíční kosti prdelkou k mému obličeji, dírku umístí k mému nosu a zároveň mi spustí stěrač (ocásek) po obličeji. Evidentně se mu to moc líbí, méně již mně, divné že?
Sice jemně, leč důrazně je posunut do dříve oblíbených pozic. Ale MUSÍ zkusit, jestli bych přece jen náhodou někdy nebyla vstřícnější nebo neusnula dřív, než se "stěračem" přijde. Zklamávám, nebyla, neusnula.
Konečně se nám podařilo zvěčnit našeho šelmu na jednom z jeho výškových stanovišť. A tak taky můžeme sdělit, že to není žádný rekordman ve skoku do výšek - na jednu skříň je to 1,75 m na druhou 1,90 m.
Do dálky prakticky neskáče, všechno máme v bytě buď moc blízko a není tedy třeba mohutného skoku nebo tak daleko, že ho ani nenapadne to zkusit. Moc dobře má všechno předem změřené, k žádným trapně neúspěšným pokusům nedochází.

Vlasta a její inspirátor Filípek          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci