Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI:Dlouhé psí mlčení aneb o psu, který nikdy neštěká (Lumír O.Hanuš)
 
17.7.
Svět se změnil - a co kočky? (Jiří Doležal)
16.7.
Nalezený ztracený František (Pavlína Tomášková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Svět se změnil - a co kočky?

Kočky mňoukaly na střeše

Kočky mňoukaly na střeše,
následkem čehož jsem procit.
Kočky mňoukaly na střeše:
Láska je podivný pocit.
- Lásko, ty hvězdo zářící
nad moře bídy a vzdechů
proč jsi se snesla na tento svět
a právě na tuto střechu?
- Proč rušíš sen můj vzpomínkou
na něhu milostných oček?
To byly moje úvahy
v noci při mňoukání koček.

(František Gellner 1881 - 1914)          


Z krabice čouhá jen Dumčina hlava (5 kB) Odhlédneme-li od citových problémů básníka, objevují se nám zde hned dvě kočičí otázky:

Hlučnost koček, o které se v Dumce již několikrát psalo. (Jednou i se zvukovou ukázkou.) V poslední době, v souvislosti se šikanováním černých kocourků ze strany cizího mourovatého kocoura, jsem si své zkušenosti obohatil o poslech skutečně hrůzostrašných zvuků :-(. Nazývat tento řev a ječení mňoukáním by byl opravdu silný eufemismus.
Dumka vykukuje z krabice (4 kB)
Mňoukání jsou podle mně tichounké, něžné zvuky - nevíte, zda existuje nějaká odborná terminologie pro kočičí projevy, od mňoukání až po nejsilnější řev? Ale i tyto drastické zvuky trvají jen několik vteřin. Nemyslím, že by mohly v dnešním velkoměstě někoho vzbudit - snad jen člověka s narušenou nervovou soustavou (kterých je, pravda, dnes asi hodně) a zároveň s hypersensitivním sluchem (a takových dnes naopak mnoho nebude).
Dá se říci, že kočky jsou až neuvěřitelně tichá zvířata (jak už tu kdysi někdo konstatoval), samozřejmě s výjimkou občasných krátkodobých excesů. Bylo tomu před sto lety jinak?
Pobyt koček na střeše. Jsem ochoten věřit, že za Gellnerových dob se opravdu mohly i ve velkoměstě kočky pohybovat po střechách. Možná i žily na půdách a domovník jim tam dal misku mléka... Otevřeným vikýřem se mohly dostat na střechu, kde všude vedly lávky pro kominíka. (Jiná taková věc: kominíků už je pomálu, a že by lezli po střechách, jako za mých mladých let, to už vůbec není pravda.)
Kudypak tam ta Dumka vlezla? (7 kB)
Ale dnes? Střechy paneláků jsou sice ploché, ale vedou tam jen jedny spolehlivě zamčené dveře. A to by kočka běžela až do dvanáctého patra po schodech? Půdy většinou neexistují, ve strojovně výtahu by se kočkám sice dařilo dobře, ale kdo by je tam pustil? A co by vůbec na střechách hledaly? Nenašly by tam ani myši, ani misky s krmením.
A to se netýká jen paneláků. Z oken svého bytu v desátém poschodí mám přehled přes moře střech tradiční zástavby. Některé domy ještě pamatují dobu Františka Gellnera. Za těch víc než 30 let, co tady bydlím, jsem nikdy na žádné střeše kočku neviděl!!! Spousta lidí si nicméně myslí, bezpochyby pod vlivem literatury, že kočky po střechách opravdu běhají. Není snad třeba zdůrazňovat, že se jedná o lidi, kteří by si opravdové kočky ani nevšimli, ani kdyby o ni na chodníku zakopli.
Na vesnici to asi bude jinak - nemám zkušenosti. Pošle někdo snímek své kočky na střeše?
Zato na našich ulicích mají kočky něco, o čem si za Gellnera mohly nechat jenom zdát. Dlouhé řady zaparkovaných automobilů poskytují ochranu před nepohodou i před útočícími psy. Před sto lety bylo automobilů málo a byly vysoké! Pod moderní vozy by se dostal nanejvýš jezevčík, a ani ten se většinou neodváží.
Svět se změnil. Kočky se jen přizpůsobily, nebo se samy taky změnily?

Jiří Doležal          

P.S.: Pan Doležal si jako doplnění přál fotky Dumky na střeše :-), ale takové přání mu bohužel splnit nemohu... Takže alespoň pár fotek Dumky v krabici :-).

Dumka balancující na krabici (19 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Našla se černá kočka
V úterý 9.7. se našla v lokalitě Novodvorská (Praha) ČERNÁ KOČIČKA. Běhala pouze po třech nohách, protože jednu měla složitě zamotanou do obojku, čímž si roztrhla podpaží. Kočička je mladá, milá a přítulná, byla očividně zvyklá v bytě (čistotná). Po delším pobytu venku není v dobrém stavu (otevřená rána v podpaží, lysiny), prosíme majitele, kterým se ztratila, aby se ozvali na tel. 0603/363315, připadně na email podbrdsko@kocky-online.cz. Na serveru Kočky-online by už měly být její fotografie...
16 koček z Měcholup hledá nové bydlení - zn. spěchá!
Měcholupský útulek přechází pod správu magistrátu, ošetřovatelky se bojí, že obtížně umístitelná (stará, handicapovaná) zvířata čeká utracení. Pomozte najít domov pro 16 očkovaných, odčervených a kastrovaných koček! Fotografie a popisky koček přináší server Kočky-online, v rubrice SOS.
Asyl pro kocoura
Hledáme hodného člověka pro asi ročního přítulného, roztomilého bílozrzavého kocourka, jehož majitelka zemřela a on se ocitl bez domova :-(. Informace na tel.čísle : 05/41214258 nebo na e-mailové adrese: zhelena@seznam.cz
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci