Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ROSTLINY: Jak jsem jedl mandragoru (Lumír O.Hanuš)
 
18.7.
Markétka - den druhý a ty další (Ivana Jirková)
17.7.
Svět se změnil - a co kočky? (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Markétka - den druhý a ty další

Můžete si taky přečíst povídání z tohoto pondělka, které se jmenovalo Ach, ty děti aneb Markétka, den první.

U umyvadla na vaně hlídkuje Šimon (7 kB) Následující den po příchodu naší malé, jsme zjistili, že má průjem, a na obou očičkách tzv. třetí víčko. A tak putovala na veterinu. Lilo jako z konve, byla průtrž mračen a Markétka se nesla v krabičce. Já jsem u toho nebyla. Šel s ní Petr s Irenou, kteří tam měli stejně cestu - šli na kontrolu s fretkou...

Paní doktorka bez velkého uvažování vyřkla diagnózu, že je to infekční - dost nakažlivá kočičí rýma. Markétka dostala injekci antibiotik, druhou vitamínů a mastičku na oči. A zákaz styku s ostatníma kočkama asi na měsíc...
Vypudili jsme z mého pokoje Šimona, a zavřeli tam protestující Markétku. Druhý den dostala malá další injekce, a na dalších deset dní antibiotikum v kapkách. Markétku sice přešel průjem, ale nepřešla jí chuť k jídlu, ani její divokost, takže mi zdárně obracela pokoj vzhůru nohama.
Což činí dodnes, ale s celým bytem. Antibiotikum jí jede tak, že stačí ukázat jí skleničku a už se žene :-). Vylíže pěkně lžičku, a ještě kouká, jestli by něco nebylo na druhé straně. Na mastičku do očí má ovšem názor zcela opačný.
Jak jsem zjistila, ostatní kočky v útulku nemají žádný náznak infekce. Markétka ovšem také ne. Je to drak v něžném kotěcím tělíčku (paní doktorka jí zvážila - měla 65 dkg). V izolaci odmítala být a velmi hlasitě nám to dávala znát :-/.
Micka spící na svém oblíbeném místě (9 kB)
A já jsem zjistila, že je mrně venku, pokoj otevřený. I ulovila jsem minidravce a umístila ho zpět. V pokoji jsem náhodou byla i já. Najednou se ozvalo škrabání. Za chvilku se těžké dveře pootevřely, objevila se mouratá packa a za dveřmi se ozvaly zvuky, které jasně znamenaly: "Tak pojď!"
Šimon se rozhodl, že to tak nenechá, že malou prostě pustí, aby si mohli hrát. A hned to začalo. Šimon se hnal po pokoji, malá za ním, za chvíli se hnala malá, a za ní Kvído.
A tak je to dosud. Malá provokuje všechny kolem ke hře, dokonce i Micku donutí k méně vražedné reakci, než jsem čekala. Hlavně jí ale odežene od jídla, do kterého se pustí sama a naše žravá Micinka jen zírá, maximálně zavrčí nebo se ožene packou, ale kdepak na Markétku, ta už se v té chvíli houpe na šlahounu voskovky :-), nebo provádí jinou podobnou bohulibou činnost.
I Máša si na malou zvyká. Ale Kvído, ten je do ní úplně zblázněný :-).
A Šimon dělá - ve své cca šestikilové váze - hracího strejdu :-))). Nebo si lehne, jak je dlouhý a široký (a že je dost, vyrostl z něj kocour jako hrom), malá se vedle něj stočí do klubíčka, takže je sotva vidět a relaxují...
Takže veškerá snaha o izolaci "maroda" je zcela marná, moje kočky ale nejeví ani náznak toho, že by jim - stejně jako malé - něco bylo. Asi to s tou infekcí nebylo tak žhavé.
Ona taky Markétka dostala den před příchodem k nám prostředek na odčervení. A to byl asi ten průjem. Očička už má skoro v pořádku, žádnou rýmu, žádný průjem.
Za topením schovaný Šimon (9 kB)
Jen nekonečný a neskutečný elán. Když se unaví, někde sebou plácne a tak čtvrt hodiny odpočívá.
V noci spí se mnou, což znamená, že zrovna moc nespím já, protože se Markétce zalíbily moje vlasy a soustavně se mi v nich probírá nebo se mi do nich ukládá k spánku. A při tom se spát nedá, protože pustí "přádelnu" zrovna mně do ucha :-). A zkuste při tom spát.
Prostě jsme měli zoologickou zahradu, tak teď k tomu máme ještě cirkus :-))).
Jediné nebezpečí je fretka, která kouše jako divá. Nedávno skočila psovi na hřbet a kousla ho, až chudák Kvído zaječel. Jednou se naštve a zakousne jí :-/.
Třeba jen proto, aby chránil naší Markétku...

Ivana Jirková          

P.S.: Novější fotky budou snad příští týden, ale zatím bez Markéty...


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Našla se černá kočka
V úterý 9.7. se našla v lokalitě Novodvorská (Praha) ČERNÁ KOČIČKA. Běhala pouze po třech nohách, protože jednu měla složitě zamotanou do obojku, čímž si roztrhla podpaží. Kočička je mladá, milá a přítulná, byla očividně zvyklá v bytě (čistotná). Po delším pobytu venku není v dobrém stavu (otevřená rána v podpaží, lysiny), prosíme majitele, kterým se ztratila, aby se ozvali na tel. 0603/363315, připadně na email podbrdsko@kocky-online.cz. Na serveru Kočky-online by už měly být její fotografie...
16 koček z Měcholup hledá nové bydlení - zn. spěchá!
Měcholupský útulek přechází pod správu magistrátu, ošetřovatelky se bojí, že obtížně umístitelná (stará, handicapovaná) zvířata čeká utracení. Pomozte najít domov pro 16 očkovaných, odčervených a kastrovaných koček! Fotografie a popisky koček přináší server Kočky-online, v rubrice SOS.
Asyl pro kocoura
Hledáme hodného člověka pro asi ročního přítulného, roztomilého bílozrzavého kocourka, jehož majitelka zemřela a on se ocitl bez domova :-(. Informace na tel.čísle : 05/41214258 nebo na e-mailové adrese: zhelena@seznam.cz
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci