Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  MOTÝLI: Babočka (Ivana Jirková)
 
25.7.
Kočičí třetí víčko (Marie Crossette)
24.7.
Svět se mění - kde jsou kočky? (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Kočičí třetí víčko

Kočičí třetí víčko - názorná kresba z mé knížky (5 kB) Paní Jirková popisovala (jako vždy moc hezky), jak se u nich rozrůstá zvěřinec a zvířata se jim starají o večerní zábavu. Překvapila mně tam ale zmínkou, že třetí víčko kočičky Markétky potřebovalo lékařský zásah.

Až dosud jsem totiž žila v domění, že "kočičí třetí víčko" je bezproblémové, asi proto, že žádná z mých koček naštěstí s očima nikdy větší problémy neměla. Teď mne ale ta zmínka vyprovokovala a šla jsem si o tom přečíst víc ve svých "chytrých" knížkách a na Internet.
Tam jsem se dočetla, že třetí víčko sice bezproblémové je, ale pouze, když není vidět, jinak to může znamenat oční i jinou nemoc. Takže u Jirků udělali dobře, že šli s kočičkou k veterináři a já jsem se díky tomu dozvěděla něco nového.
Ovšem nikde jsem se nedočetla, jakou zvláštnost tedy měla naše dřívější kočka Kotě? U ní totiž při otevírání očí bylo to třetí víčko vidět skoro vždy, dokonce celé a stalo se "důkazem" jejího opravdového spánku.
Když kočka skutečně tvrdě spala a někdo jí probudil (tedy ne vylekal), otevírala oči tak, že nejprve se rozevřela "vrchní" víčka a pod nimi se ukázala bílá blána, která zakrývala celé oko a kočka na zlomek vteřiny vypadala jako slepá. Blána se pak také ztáhla do rohu oka a kočka mžourala jasnýma očima na svět. Neviděla-li důvod ke vstávání, třeba se jen líně zavrtěla, blána se jí zase přetáhla přes oko jako clona, potom se zavřela víčka a kočka spala dál.
Tvrdě spící Kotě (7 kB)
Čím byla starší, tím se to stávalo častěji. Když kočka jen tak na lehko pospávala, blána se jí přes oko nepřetáhla vůbec, nebo třeba jen do jeho poloviny. Ovšem, když se něčeho lekla, otevřela oči velmi rychle a blánu vidět nebylo vůbec.
Tehdy jsem také kdesi četla, že i kočky spí dvojím spánkem – lehkým a tvrdým. V tom lehkém spánku je tělo uvolněné, kočka spí klidně, pravidelně oddechuje a velmi lehce se ze spánku probere. Toto pospávání jí sice prospívá, ale mnohem důležitější pro její zdraví je spánek tvrdý, při kterém si kočka opravdu "duševně" odpočine a který jí posiluje, tedy stejně tak, jako je tomu i u lidí.
V tomto spánku sebou kočka často škube, kope packama do prázdna a někdy vydává zvuky, jakoby se jí zdál nějaký zlý sen. Do té doby, než jsem se tohle dočetla, většinou jsem Kotě z takovéhoto spánku budila, protože se mi zdálo, že při něm spíše trpí, než odpočívá (stejně jako v podobných případech zatřesu manželem, aby "změnil sen")...
Jasné Dixiny oči (7 kB)
U kočky ale je právě tento neklidný spánek důkazem toho, že "zcela vypla", nabírá nové síly a nemá se prý budit. Je-li její sen opravdu ošklivý, probudí se z něho sama, většinou nějakým prudkým škubnutím. Takže jsem Kotě přestala budit a tehdy jsem si také všimla, že když spala tvrdě, při probuzení měla přes oko tu blánu.
Okatá Smoky zahalená v šátku (10 kB)
Když jsem jí pak třeba omylem probudila a viděla tu blánu mizet do oka, kočce jsem se omlouvala za to, že jsem jí vyrušila z jejího beauty sleep - omlazovacího spánku. Blána vždy úplně zmizela a probuzená Kotě s ní nikdy za celý svůj dlouhý život neměla žádný problém. Přesto byl tehdy tento úkaz pro mne novým objevem, nikdy dříve jsem si toho u jiné kočky nevšimla a zajímala jsem se, co to vlastně je.
Dočetla jsem se sice, že je to anglicky tzv. "nictating membrane", lidově "third eyelid", že tuhle blánu mají všechny kočky a že jim chrání oko od vysychání, od prachu a od úrazu. Nevzpomínám si ale, že bych tehdy četla, že s touto membránou mohou mít kočky problémy a její viditelnost je nežádoucí.
Kotě u veterináře měla vždy oči otevřené a jasné, takže na to při prohlídkách ani nepřišla řeč. Já jsem to tedy považovala za něco úplně normálního, prostě u některých koček je vidět, u jiných ne. Až dosud jsem jí nikdy neviděla ani na oku Dixie, ani Smoky.
Takže teď nevím, zda to přeci jen nebyla u Kotěte nějaká zvláštnost ? Mezi informacemi na Internetu jsem ale našla tuhle anglickou větu: "curiously enough, a very happy drowsy cat will sometimes show this nictating membrane... - zajímavé je, že u velmi spokojené a ospalé kočky je někdy tato membrána vidět".
Tohle tedy musel být Kotětin případ !!! Anebo je docela možné, že Kotě prostě měla to svoje třetí víčko sice úplně zdravé ale jen nějaké lenivé. Stejně by mně teď velmi zajímalo, jestli někdo ze čtenářů má doma kočku nebo kocoura u kterých je toto třetí víčko běžně vidět celé, stejně jako bylo vidět u Kotěte?

Marie Crossette, USA          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se nový domov
pro dvě koťata asi 2-3 měsíční - oba kocourci, bílí s černohnědým hřbetem a flíčky na tlamičce. Někdo totiž vyhodil na dvůr krabici s dvěma koťaty :-(((... Informace na: zhelena@seznam.cz  nebo tel: 05/41214258
Našla se černá kočka
V úterý 9.7. se našla v lokalitě Novodvorská (Praha) ČERNÁ KOČIČKA. Běhala pouze po třech nohách, protože jednu měla složitě zamotanou do obojku, čímž si roztrhla podpaží. Kočička je mladá, milá a přítulná, byla očividně zvyklá v bytě (čistotná). Po delším pobytu venku není v dobrém stavu (otevřená rána v podpaží, lysiny), prosíme majitele, kterým se ztratila, aby se ozvali na tel. 0603/363315, připadně na email podbrdsko@kocky-online.cz. Na serveru Kočky-online by už měly být její fotografie...
16 koček z Měcholup hledá nové bydlení - zn. spěchá!
Měcholupský útulek přechází pod správu magistrátu, ošetřovatelky se bojí, že obtížně umístitelná (stará, handicapovaná) zvířata čeká utracení. Pomozte najít domov pro 16 očkovaných, odčervených a kastrovaných koček! Fotografie a popisky koček přináší server Kočky-online, v rubrice SOS.
Asyl pro kocoura
Hledáme hodného člověka pro asi ročního přítulného, roztomilého bílozrzavého kocourka, jehož majitelka zemřela a on se ocitl bez domova :-(. Informace na tel.čísle : 05/41214258 nebo na e-mailové adrese: zhelena@seznam.cz
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci