Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ZVÍŘÁTKA: Maxmilián II. (1527-1576) - ukázka (Pavel Doktor)
 
11.9.
A zase ty kočky (Ivana Jirková)
10.9.
Potkan a mé venkovní kočky (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

A zase ty kočky :-)

Mína - mamina a černobílý kocourek (10 kB) Musím trochu aktualizovat kočičí situaci, když jsem už včera psala o potkanovi...

Koček nemocničních se záplavy ani nedotkly. Ty snad ani nevěděly, že se něco děje. Jediná novinka je, že byla SPOZ odchycena obě koťata, oba kocourci, zrzavý a mourek. Krásní a strašně divocí. Snad se pro ně časem najde hodný páníček.

U koček pouličních byla situace trochu horší. Protože mourek chodívá odněkud směrem od řeky, měla jsem o něj dost obavy, tím spíš, když dva dny nepřišel. Ale znovu se objevil, tak je vše v pořádku. Jen změnil trasu, asi byl nucen změnit bydliště. Stejně tak černý kocour, který chodí ze stejné strany. Asi tam někde vzniklo nějaké větší kočičí sídliště :-).

Lízinka a Čumák (který mi chodí už naproti, takže se mi podařilo zjistit, že je to kocour) byli ale při krmení hrozně nervozní, pořád otáčeli hlavy směrem k řece. Čumák, kterému teď říkám Čumísek, si pomalu zvyká na mou přítomnost, takže se na jídlo sápe vedle mé ruky :-))).
Když si to ale uvědomí, ožene se po mně packou, nebo si mi přitáhne ruku a kousne (ne moc) mě do špičky prstu. Dokonce se mi podařilo ho pohladit po hlavě. Pak raději vycouval, co kdyby ho ten dvounožec chtěl kousnout :-).
V poslední době se u nich začalo občas objevovat další zvířátko, tentokrát černé, ale moc plaché. Protože se ale Čumák většinou stáhne, řekla bych, že je to kocourek. Uvidíme, je-li to nový přírůstek nebo jen povodňová návštěva. Stejně je zvláštní kočičí společenský život.
Mamina - Mína, schovávající se za zábradlím (8 kB)
Kočka je tvor teritoriální, má svoje území a nemá ráda když jí ho někdo naruší. Ale u těch bezprizorných jsem pozorovala, že mohou být sebehladovější, když přijde jiné zvíře, zpravidla ještě hladovější, není od jídla vyhnáno, naopak právoplatný majitel dlabance často poodstoupí a počká, až se návštěvník nají.
Líza nepříklad nebrání Čumákovi, aby se nastěhoval na její území, i když jindy by vetřelce tvrdě zahnala.

U mých domácích kočiček se také změnila trochu situace. V době záplavy byla asi špatná voda, protože všichni lidští členové domácnosti měli žaludeční problémy. Z koček to postihlo malou Markétku. Stejný den, jako se udělalo divně nám, začala blinkat a špatně jíst. Což jí vydrželo až do pondělí.

Dokonce na těch několik dní přestala být i tak divoká.
Zdá se ale, že už je situace lepší, už zas začíná zlobit :-). Markétka nám vyrostla, je teď "samá ruka, samá noha". Dlouhé packy, hubeňounké tělíčko, drobná hlavička s velikýma ouškama a šikmýma očima, dlouhý ocásek.
Prostě taková kočičí tkanička :-).
Už se jí podařilo se zkamarádit i s Mášou, takže jsou vlastně s ní kamarádi všichni, kromě fretky, která je teď zlá a napadá ostatní zvířata. Po její kastraci se to jen zhoršilo :-(.
Hrou unavený Šimon na koberci (15 kB)
Také Šimon s Mášou si zrovna nepadli do noty. Oba jsou dominantní, Máša navíc dost svérázná a všechno musí být po jejím, takže je to střet. Myslím ale, že se pere hlavně Šimon, zdá se, že z něho má Máša respekt. Uvidíme, třeba se to časem poddá.
Zato malá si může k Šimonovi dovolit snad všechno. Napadá ho, kouše, visí na něm, spí na něm, prostě mu provádí lumpárnu za lumpárnou a Šimon drží. Když už to malá přežena, plácne jí, nebo trochu přitlačí, když se kočkujou, nebo jí odsune a tvrdě drží packou v odstupu.
Ale za chvilku už je zas vidět jen mourato černobílá koule se dvěma ocásky a osmi packami. Ale o pomazlení se oba spravedlivě dělí. A oba se mnou spí v posteli, což občas znamená, že já se tam vejdu jen taktak. V každém případě se s našimi kočičkami nenudím.
I Kvído je pěkný rošťák, takže co nedokončí kočky, dorazí pes :-). Šimon si udržuje odstup, ale Máša s Markétkou se s ním honí po celém bytě, za značného dupotu jeho pacek.
Prostě se u nás opravdu nenudíme.

Ještě bych ráda doplnila do tabulky míry naší Markétky. ve svých necelých pěti měsících má 40 cm, ocásek 22 cm, váží 1,20 kg.

Ivana Jirková          

P.S.: K povídání nemám žádné ilustrační fotky, tak alespoň obrazová vzpomínka na Micku...


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Našla se černá kočka
V úterý 9.7. se našla v lokalitě Novodvorská (Praha) ČERNÁ KOČIČKA. Běhala pouze po třech nohách, protože jednu měla složitě zamotanou do obojku, čímž si roztrhla podpaží. Kočička je mladá, milá a přítulná, byla očividně zvyklá v bytě (čistotná). Po delším pobytu venku není v dobrém stavu (otevřená rána v podpaží, lysiny), prosíme majitele, kterým se ztratila, aby se ozvali na tel. 0603/363315, připadně na email podbrdsko@kocky-online.cz. Na serveru Kočky-online by už měly být její fotografie...
16 koček z Měcholup hledá nové bydlení - zn. spěchá!
Měcholupský útulek přechází pod správu magistrátu, ošetřovatelky se bojí, že obtížně umístitelná (stará, handicapovaná) zvířata čeká utracení. Pomozte najít domov pro 16 očkovaných, odčervených a kastrovaných koček! Fotografie a popisky koček přináší server Kočky-online, v rubrice SOS.
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku (ideálně někam, kde bude mít potřebný výběh), o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci