Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  OKŘÍDLENCI: Se zvířenou do záhrobí (Lumír Hanuš)
 
12.11.
Ulovená koťata (A.Hammerová, Blanka)
7.11.
Dárek k narozeninám (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Ulovená koťata

Moje dlouholetá přítelkyně Blanka nebyla vždy kočkomilem či zvířatomilem. Moje kočka Minděnka, kterou jsem měla od dětství, ji nechávala zcela chladnou, mí pejskové - Cirísek a Bessynka, které jsem měla za dob studií, též. Dokonce i kočičky, které se vyskytovaly pravidelně v okolí jejich chaty, krmila příležitostně, aniž by kdy uvažovala nad tím čí jsou a co například dělají v zimě.

Teprve až asi v posledních pěti letech, kdy byla nucena se přestěhovat z míst, kde jsme obě strávily celý život, a kde to obě milujeme (z ulice Na Poříčí) až do horoucích pekel - na okraj námi uznávané Prahy (na Vinohrady k nám. Jiřího z Poděbrad), se její obzory rozšířily.
Zrzek (3 kB)
Z oken svého bytu má výhled do vnitrobloku - veliké hustě zarostlé zahrady. A právě tato zahrada způsobila, že se Blanka s vervou a zápalem pro ni tak typickým, stala starostlivou přítelkyní všech tam žijících tvorů, následně příležitostnou pomocnicí dam z Pražského spolku ochránců zvířat a vůbec !
Nejdříve se v zahradě začala objevovat krásná a opatrná rezavobílá kočička (viz Zrzinka a její rod). Zářila v té zeleni jak drahokam a tak není divu, že Blanka spolu se svojí maminkou, postupně začaly kontrolovat, zda kočička má co jíst a pít a zda se jí dobře daří. Zpočátku netušily, že kočička nikomu nepatří - tolik zkušeností s opuštěnými zvířaty zatím neměly.
Když pak ale, počátkem jara, opatrná kočička vyvedla pod jejich okna čtyři nádherná, - různobarevná koťátka, která se tam od té doby vyskytovala stále - bylo jasné že jejich jediným domovem je právě jen tato zahrada. Radost a potěšení z jejich krásy a z jejich her pak stále častěji střídala starost zda jsou v pořádku. Starosti se znásobily, když jedno z koťat - to nejkrásnější - náhle zmizelo a už se nikdy neukázalo.
Zbylé kočičky dostaly svá jména a postupně začaly přibíhat na zavolání. Blanka měla o povinnost postaráno a o komplikace též, protože jako aktivní sportovkyně musela začít své aktivity přizpůsobovat svým krmičským povinnostem. Když se sešel rok s rokem, ukázalo se že, všechna koťátka jsou kočičky (viz Stračula a spol.) a že všechny očekávají radostnou událost. Teprve nyní se Blanka vyděsila a požádala mne o radu. A pak začal kolotoč - napojení se na Spolek, postupný odchyt všech mezitím narozených nových koťat, (bylo jich devět) a jejich umístění v dobrých rodinách. I na mne jedno vyšlo - v Dumce několikrát zmiňovaný Mauglí.
Následovala kastrace všech čtyř dospělých kočiček a konečně zdánlivý klid. Blanka zintezivněla svou péči, naučila se dávat injekce, aby plachá zvířata mohla sama ošetřovat - protože chytit je a odnést na prohlídku k veterináři je, po jejich předchozí zkušenosti s odchytovou klecí a kastrací,už nemožné.
Na zimu jim dokonce na zahradě nechala postavit dvoupatrový a vytápěný kočičí domeček ! Má dvě okna a dva vchody a uvnitř koberečky. Kočičky (krom jejich rezavé maminky) v domečku opravdu celoročně bydlí.
Domnívaly jsem se, že jsme vnitroblok uchránily od kočičího přemnožení a že počet koček v něm žijících je konečný. Občas je pochopitelně vidět i jiné kočičky a kocoury, ale o všech Blanka postupně zjistila, že patří lidem, kteří mají, tak jako ona, okna obrácená do těchto zahradních prostor a své kočičky tam pouštějí na procházku.
Jaké pak bylo její překvapení, když se jí jedna hodná paní v řeči podřekla, že v zahradě žije ještě jedna, nenápadně mourovatá kočička, kterou ona též už léta krmí, a tato kočička má každoročně nějaká koťátka, která ale nakonec vždy uhynou. Sama prý jejich mrtvá tělíčka ve sklepě a na zahradě několikrát našla. A právě nyní že má kočička zase čtyři koťata. Paní se přiznala, že ji krmení tolika zvířat finančně vyčerpává - sama má psa a tři kočičky doma.
Mauglí (6 kB)
A tak Blanka zahájila akci odchyt koťat číslo 2. Koťata nesměla být nakrmena, aby vlezla do odchytových klecí a lov začal. Postupně se chytila všechna, včetně jejich maminky. To poslední, nejkrásnější černobílé s roztomilým knírkem pod nosem nejpozději (jmenuje se Sisinka), protože je jeho paní vždy tajně nakrmila. Přála si, aby alespoň toto jí na zahradě zůstalo.
Ale byl to nerozum, a ona to nakonec uznala. Koťata měla naději jít na výstavu a najít si pěkný domov. Kočička - matka - byla po vykastrování vrácena na zahradu, protože by si asi jako dospělá těžko zvykala a žije tam v laskavé péči této paní dále. Do domečku k Blančiným kočkám nechodí - na to je příliš neprůbojná. A co se stalo s koťaty ? Asi byste to neuhodli.
Nejprve byla všechna umístěna u mne v masivní kleci zapůjčené spolkem. Byla to už odrostlá zvířata asi 4 měsíce stará a proto už divoká. V kleci se chovaly jako pravé šelmy. Prskaly a štěkaly, sekaly drápky a dokonce do neopatrné ruky tu a tam i kously. Docela z nich šel strach a musela jsem se spolu s dětmi vždy trochu odhodlávat, když jsme jim šli vyměnit misky s Mici, a dát jídlo.
Ochočování trvalo dlouho a nebralo konce ačkoliv jsme u nich proseděli hodiny. Pí Škvařilová ze spolku je přišla naočkovat, odborně je odchytala pomocí pytle, který jim přehodila přes hlavu - tím se kočička vždy prý zklidní a zase je do klece vrátila. Pak jsme klec na lvy už musely vrátit a umístily je do menších klecí na králíky, které se nám podařilo sehnat.
Koťata tam byla v dost stísněných podmínkách i když každé mělo klícku samo pro sebe. Byli jsme už z toho už dosti unavení a výhled, že se nám je podaří ochočit tak, aby mohly jít na výstavu a zde být předáni někomu, kdo si přišel pro domácího mazlíčka, se rozplýval v nedohlednu. K tomu ke všemu z jedné z králičích klecí, které se nedají napevno zavírat (zavazovaly jsem dvířka provázky) jeden kocourek zmizel !
Koťata sice byla i s klecemi umístěna v pokojíčku za kuchyní a nebylo proto třeba hledat po celém bytě, ale zvíře nebylo k objevení asi po dva dny, jen jídlo mizelo. Byl na skříni v jedné z tam umístěných krabic, mezi různými uskladněnými předměty. Nebylo v našich silách divoké zvíře odtamtud vydolovat.
Sisinka (6 kB)
Nakonec musela přijet paní Štěpánka ze Spolku a zuřivé kotě statečně ulovit. Už jsme kocourka do králičí klece nevraceli a paní Štěpánka naočkovaného a zdravého kocourka odjela s Blankou vypustit zpět do jeho domovské zahrady. Šťastně se prý z přenosky rozběhl do známých míst a od té doby dělá společníka své mourovaté mamince.
Stal se z něj jemný štíhlý kocourek, který se od té paní, která je oba krmí nechá i hladit. Ostatní koťata se po této akci, kdy největší výtržník zmizel, začala přeci jen pozvolna vylepšovat. Na výstavu a umístění to však ještě rozhodně nebylo. Rozhodli jsme tedy, že počkáme ještě půl roku do výstavy příští.
Za půl roku koťata na výstavu nešla zas - sice už běhala po bytě s ostatními kočičkami, veškerého dění se účastnila, po vánočním stromě nelezla (a že máme skutečný strom, až k 4,30 m vysoko položenému stropu) čistotná byla úžasně, ale na zavolání nepřišla, vzít se nenechala. Nyní by se hodila snad někam k domku se zahradou, kde by žila částečně divoce, ale zvykla si mezitím na byt.
Co horšího, zvykli jsme si i my na ně. Na výstavu která se blíží, proto už nepůjdou ! Staly se z nich mé další kočičky. Protože mi právě v předchozích letech mé tři nejstarší umřely, zůstaly mi tyto jako náhrada. Koťata už jsou dnes báječná a jsou z nich tři mazlíci - dvě kočičky (Sisinka a Líza) a kocourek (Budul, dříve Centrál, protože byl v prostřední kleci). Stále je mám kolem sebe stále se kolem mě ovíjejí - ale, jakmile se objeví Blanka, koťata zmizí jako by neexistovala a skryta zůstanou až do jejího odchodu.
Nedovedeme si to vysvětlit a zdá se mi to velmi nespravedlivé, protože Blanka financuje jejich výživu i veterinární ošetřování. Přece jim nikdy neublížila a jen její zásluhou nespí někde v dešti pod keřem. To ovšem oni nevědí a možná se právě bojí toho, že by je třeba mohla odnést zase zpět.

A.Hammerová          

Malý dodatek - mourovatý kocourek (Jakoubek), kterého jsme vrátili, se bohužel po čase ztratil. Jeho maminka Líza je na zahradě stále a má také svůj docela dobrý domeček. Že se koťata přede mnou stále schovávají je pravda, ale nedávno se překvapivě objevily, takže alespoň vím jak vypadají - no žádná koťata to nejsou, jsou to pěkné tříleté kočky, které nemá moc rád Mauglí, ačkoliv si myslíme, že jsou to jeho nevlastní sourozenci. Blanka


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Honzík (5 kB)
Předvánoční umisťovací výstava
V neděli 15. prosince pořádá Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi ve spolupraci se serverem Kocky-online.cz předvánoční umísťovací výstavu koček spojenou s vánoční nadílkou pro kočky, které stráví svátky vánoční v útulku. K vidění budou kočky z několika spolupracujících organizací z celé republiky. Všechna zvířata budou odčervena a naočkována, kočky starší osmi měsíců budou kastrované.
Pokud toužíte po přítulném chlupáčovi nebo kamarádovi pro svou kočku, určitě se na výstavu přijďte podívat. Ale přijďte i v případě, že o pořízení kočky neuvažujete - na výstavě bude program pro děti a navíc vstupenka, konzerva kočičího krmení, přispěje zvířatům, která budou v útulku přes Vánoce. Podrobnosti se dočtete na Kočkách-online.
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Pomoc při umístění 4 vykastrovaných kočiček
Kdysi jsem Dumce napsala, jak se nám tady společně žije, ale idylka skončila, objekt se bude bourat, musíme se vystěhovat, správce objektu si začal přes kočky kompenzovat antipatii vůči mně, mám podezření, že i dva kocoury tu úmyslně zabil, samozřejmě beze svědků, stále po nich hází kamení a tak dále a dále.
Rozhodla jsem se tedy, že alespoň ty vykastrované musím nějak umístit, třem je kolem 5 let, jedna má amputovanou nožičku, jsou zvyklé venku, ale s možností suchého a chráněného úkrytu a jednou denně jim poskytuji stravu. A ta jedna s kterou se budu těžko loučit má asi 14 let, je také kastrovaná, už jí chybí i pár předních zubů, téměř celé dny ji mám v kanceláři, je čistotná, i když má v kanceláři svoji bedýnku, málokdy ji použije a raději si vynutí toaletu venku, ale pečlivě si ohlídá, aby mohla spát v suchu a teple v kanceláři.
Kočičky samozřejmě rozvezu a poskytnu pro začátek i potravu. Ve stejném duchu dávám i inzerát do místních novin, ale nedokážu odhadnout, jak budu úspěšná. Zažila jsem s nimi moc hezkého a nechce se mi nechat je jen tak napospas nejasným příštím událostem...
Děkuji za pochopení a pomoc Zuzana Janelová          
tel/fax: 377249561; e-mail: janelova@volny.cz          
Kočka Aja (10 kB)
Ztratila se Aja
Dne 11.10.2002 se nám ztratila v oblasti Hanspaulky (Praha 6 - Dejvice) naše kočka AJA. Britská modrá asi 1 rok stará, kastrovaná, velmi přítulná. Děkuji za pomoc Mikoláš Buleca tel. 602106688
Kocour Seymour coby kotě (7 kB)
Ztracený Seymour
Posílám obrázek zatoulaného kocoura Seymoura (Símor), když byl ještě malé kotě, teď je mu půl roku. Zítra (16.10.2002) to budou 4 týdny, co se ztratil v Praze 4, v ulici Na Veselí. Jestli ho někdo v okolí viděl, pěkně prosím, ať se ozve! Děkuji Irena 604 287 239.
Našla se černá kočka
V úterý 9.7. se našla v lokalitě Novodvorská (Praha) ČERNÁ KOČIČKA. Běhala pouze po třech nohách, protože jednu měla složitě zamotanou do obojku, čímž si roztrhla podpaží. Kočička je mladá, milá a přítulná, byla očividně zvyklá v bytě (čistotná). Po delším pobytu venku není v dobrém stavu (otevřená rána v podpaží, lysiny), prosíme majitele, kterým se ztratila, aby se ozvali na tel. 0603/363315, připadně na email podbrdsko@kocky-online.cz. Na serveru Kočky-online by už měly být její fotografie...
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku (ideálně někam, kde bude mít potřebný výběh), o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci