Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  Ferda a Max v Botany bay (George Švehla)
 
3.12.
Zářijové kočičí hlášení (Ivana Jirková)
27.11.
Něco z (kočičí) historie (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Zářijové kočičí hlášení

Markéta v koši (10 kB) Tak jsem zjistila, že se na Dumce objevilo moje (už zapomenuté) povídání o Lukášovi a Samy. Aby nedošlo k mýlce, tím to totiž neskončilo :-).

Neuplynulo moc času, a Lukáš s Petrou zjistili, že vlastně chtěli modrou Britku a mají modrokrémovou. I slovo dalo slovo, a začali pátrat po kotěti modré Britky. Když se dopídili té správné adresy, vydali se pro modré kotě...
A tak jim přibyla Lili, tentokrát opravdu modrá. Ale jen taktak, viděli totiž kotě bílé Britky, a měli co dělat, aby si vybrali :-))). Nakonec mají přece jen modrou, a moje předpovědi, že ta bílá přijde také, se zatím nesplnily :-).
I Lili má svou internetovou stránku, i Lili je patřičně rozmazlována, obdivována a opečovávána. A má také starší kamarádku Samy. Takže můj kolega, zarputilý odpůrce koček má najednou dvě :-))).
A je definitivně po odporu.
Kočičky jsou rodinní mazlíčkové, jejich lumpárny jsou přijímány s pochopením, naoko rozhorlený Lukáš mi hrdě sděluje, co provedly, a já se tetelím zadostiučiněním.
Lukáš se pomstil sám sobě za dřívější svato (nebo spíš kočko) krádežné řeči. A má to, chlapec, zas je jeden zapřisáhlý kočkomil!

Ale, abych nazapoměla na moje kočičky.

Naše malá (Markéta) roste jako z vody a skáče jako divá. Už nabrala trochu na váze, takže má přes kilo a půl. Žravá je jako kyselina :-). Sní všechno, co je jedlé. A jedlé je pro ní skoro všechno.
Markéta si připravuje Šimona pro spánek (10 kB)
Jen syrovému masu moc nedá, ale s tím jí ochotně pomůže Šimon. Nebo Kvído. Markétka - neboli Majkí, na to slyší líp - vymete misky Šimonovi, Máše i Kvídovi, a kdyby se dostala do Megiiny klece, zbodla by jídlo i jí :-).
Takhle musí, chudinka malá, propátrat hrnce na sporáku, můj talíř, koš na odpadky (odkud tahá šlupky od brambor), prostě všechno, kde by něco k snědku mohlo být. Ta kočka je snad bezedná.
A bezvousá.
Když si totiž chtěla trochu zašmejdit v hrncích, a vyskočila si na sporák, trefila se zrovna do plamene. Odnesly to fousky :-(. Což jí ale, zdá se, nevadí, šmejdí dál.
Že mi pije kafe, na to už jsem si zvykla, že krade šlupky od brambor, na to taky, můj jogurt taky nikdy není můj celý, je ochotná jíst i suchý chleba. Nedávno mi vnikla do lednice, jen tak tak, že jsem jí tam nezavřela...
Docela se divím, že naše malá není jako dělová koule, ale není, naopak je velice štíhlounká.
A pružná.
Takové drobnosti, jako ze země mi skočit na rameno, nestojí ani za zmínku. Ve svých, asi pěti měsících, zvládně skok kolem metru a půl i víc. Nic jí není dost vysoko a daleko. Celý den je v pohybu. Chvilku si zdřímne a už je zas jak na elektický pohon.
Markéta spí se Šimonem (9 kB)
A Šimona prohání :-). Oni se mají moc rádi. Jeden bez druhého dlouho nevydrží. Když Majka zlobí a já jí zavřu do pokoje, jen spustí nářek, už je tam Šimon, a za chvilku je malá volná.
Spolu si hoví v mé posteli (dokonce mi v ní i kousek místa nechají :-)) spolu se honí, spí v jednom chumlu. V sobotu si mi lehl Šimon na klín a malá tam chtěla také, tak to prostě vyřešila podle svého. Lehla si Šimonovi na záda, objala ho packama kolem krku, hlavičku si mu položila mezi uši a spali mi na klíně oba.
Když jim jdu dát jídlo a Šimon běží za mnou, malá se někdy rozběhne, udělá několik kroků po zadních, obejme ho kolem krku a veze se. Předvádí takovou kočičí formu džigitovky.
Jsem moc ráda, že si ti dva tak rozumí. Šimon si s Mickou, která mu okázale dávala najevo svou nechuť, moc neužil. Tak teď má alespoň kamarádku.
Markéta spí i s Kvídem (8 kB)
Něco jiného je Máša. To je dáma. Občas si tak trochu pohraje s malou, ale jen, když se jí chce, občas se nechá ode mne pohladit, ale velké mazlení mi nepovolí, Šimona ignoruje nebo před ním raději pláchne, protože on jí dovede pořádně prohnat.
Když Šimon zpozorní, nastraží se a začne mrskat ocasem, je jasné, že bude honička. Máša zaječí a uteče. Pak odněkud znechuceně kouká dolů.
Máša se ale kamarádí s Kvíden. Ovšem taky jen, když se dámě chce. Jinak Kvída zjede, pleskne ho tlapkou, a odkráčí. S Kvídem si ovšem ochotně hraje i malá. Šimon ne, ten vyklidí pole, když se Kvído objeví. Šimon se se psem kamarádit nebude. Zdá se, že se psy neměl zrovna dobré zkušenosti.

Moje kočiččky pouliční jsou stále ve stejném složení. Kocour Čumák si na mne zvykl natolik, že se přímo dožaduje hlazení a mazlení, nechá se dokonce - byť i jen nakrátko - vzít do náruče. Občas mě sice kousne, ale ne tak, aby ublížil. I když je to cítit, zuby má jak jehly. Nevím, co mu udělala, ale včera pěkně prohnal Lízu, což jsem nikdy před tím nepozorovala, naopak spíš Líza se po něm ohnala packou.

Před asi týdnem kocour na dva dny zmizel. Po dvou dnech zas přišel a měl oteklou pravou tvářičku. Asi ho to nebolelo, nevím, ale nechal si na to ode mne sáhnout bez problému. Po několika dnech přišel a měl v tom místě krvavou a kulatou ranku. Tak se mi zdá, že tam měl brok, proto ten otok. Ale už se mu to dobře hojí.
Kočka Fausťákovská - krásná číča (10 kB)
Je paradox, že je teď kocour mnohem mazlivější, než Lízinka. Ta ovšem je, a bude, věrná kamarádka, která mi denně, bez ohledu na počasí, běhá naproti.
Dostala jsem taky první odměnu za krmení koček. To bylo tak. Přinesla jsem Lízince, Čumákovi, a černému kocourovi večeři (ostatní už dostali) a čekala jsem, než se najedí. Najednou přiběhl veliký a krásný pes, něco jako hodně chlupatý a veliký vlčák.
Líza okamžitě prchla, černý také, kocour na svém svážku zůstal. Když došel pán toho psa, požádala jsem ho, aby si ho laskavě vzal na vodítko, ať mi neplaší kočky. Mládenec se omluvil, chytil psa, uvázal ho a dali jsme se do řeči.
Dozvěděla jsem se, že je to dost ostrý (nechal se ale hladit bez známky agresivity) a vzácný pes. Mají doma kočku, co našli jako kotě v krabici u popelnic, starší pumu a další zvířata. Byl to příbuzný Berousků.
Vyprávěl mi, jak jim povodeň utopila koně a větší množství psů, atd.
Povídali jsme si dost dlouho. On pak uvázal psa a šel se podívat na Čumáka, který nejprve utekl, ale pak se - když viděl, že jsem tam já - opatrně přiblížil, sedl si kousek od nás a nechal se obdivovat. Mládenec ho také patřičně obdivoval, povídal, že tak krásnou kočku už dlouho neviděl.
Pak mi děkoval za to, že se o kočičky starám a dal mi za to ještě teplou vánočku z Václavské pekárny a sojčí pírko pro štěstí. A tak jsem dostala první odměnu za denní krmení dravé zvěře :-).

Ivana Jirková          

P.S.: Minulý týden jsem od paní Jirkové dostal konečně fotky, takže teď budu častěji uveřejňovat její povídání (od nejstaršího) - dokud mi zase fotky nedojdou :-/. Za zpoždění jejich příspěvků se proto omlouvám. Ferda


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Honzík (5 kB)
Předvánoční umisťovací výstava
V neděli 15. prosince pořádá Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi ve spolupraci se serverem Kocky-online.cz předvánoční umísťovací výstavu koček spojenou s vánoční nadílkou pro kočky, které stráví svátky vánoční v útulku. K vidění budou kočky z několika spolupracujících organizací z celé republiky. Všechna zvířata budou odčervena a naočkována, kočky starší osmi měsíců budou kastrované. Ajda (4 kB)
Pokud toužíte po přítulném chlupáčovi nebo kamarádovi pro svou kočku, určitě se na výstavu přijďte podívat. Ale přijďte i v případě, že o pořízení kočky neuvažujete - na výstavě bude program pro děti a navíc vstupenka, konzerva kočičího krmení, přispěje zvířatům, která budou v útulku přes Vánoce. Podrobnosti se dočtete na Kočkách-online.

Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Pomoc při umístění 4 vykastrovaných kočiček
Kdysi jsem Dumce napsala, jak se nám tady společně žije, ale idylka skončila, objekt se bude bourat, musíme se vystěhovat, správce objektu si začal přes kočky kompenzovat antipatii vůči mně, mám podezření, že i dva kocoury tu úmyslně zabil, samozřejmě beze svědků, stále po nich hází kamení a tak dále a dále.
Rozhodla jsem se tedy, že alespoň ty vykastrované musím nějak umístit, třem je kolem 5 let, jedna má amputovanou nožičku, jsou zvyklé venku, ale s možností suchého a chráněného úkrytu a jednou denně jim poskytuji stravu. A ta jedna s kterou se budu těžko loučit má asi 14 let, je také kastrovaná, už jí chybí i pár předních zubů, téměř celé dny ji mám v kanceláři, je čistotná, i když má v kanceláři svoji bedýnku, málokdy ji použije a raději si vynutí toaletu venku, ale pečlivě si ohlídá, aby mohla spát v suchu a teple v kanceláři.
Kočičky samozřejmě rozvezu a poskytnu pro začátek i potravu. Ve stejném duchu dávám i inzerát do místních novin, ale nedokážu odhadnout, jak budu úspěšná. Zažila jsem s nimi moc hezkého a nechce se mi nechat je jen tak napospas nejasným příštím událostem...
Děkuji za pochopení a pomoc Zuzana Janelová          
tel/fax: 377249561; e-mail: janelova@volny.cz          
Kočka Aja (10 kB)
Ztratila se Aja
Dne 11.10.2002 se nám ztratila v oblasti Hanspaulky (Praha 6 - Dejvice) naše kočka AJA. Britská modrá asi 1 rok stará, kastrovaná, velmi přítulná. Děkuji za pomoc Mikoláš Buleca tel. 602106688
Kocour Seymour coby kotě (7 kB)
Ztracený Seymour
Posílám obrázek zatoulaného kocoura Seymoura (Símor), když byl ještě malé kotě, teď je mu půl roku. Zítra (16.10.2002) to budou 4 týdny, co se ztratil v Praze 4, v ulici Na Veselí. Jestli ho někdo v okolí viděl, pěkně prosím, ať se ozve! Děkuji Irena 604 287 239.
Hledá se Pufík z Ostravy-Muglinova,
která se ztratil 20.dubna 2002. Prosím všechny, kdo našeho Pufíka viděli nebo by ho poznali, ať zavolají třeba o půlnoci do Ostravy-Muglinova na tel. 069/6243813 nebo na mobil 0602/568135. Jestliže se Pufík vrátí, určitě dám vědět stejnou cestou, jakou jsem vám napsala tento příběh. Za pomoc děkují Alena a Denisa Fialovy
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku (ideálně někam, kde bude mít potřebný výběh), o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci