Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ČMELÁCI: Jak jsem fotografoval americké čmeláky II. (Lumír O.Hanuš)
 
8.1.
Za Kissinkou / Poslední koťátka Ajdičky (M.Šmídová)
7.1.
Packa (George Švehla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Za Kissinkou

3.1.2003 ve 12.15 nám odešla Kissinka do kočičího nebíčka. Je nám to moc líto a budeme na ni stále vzpomínat. Byl to takový milý a mazlivý brouček. Moc jsme se snažili ji pomoci a ona také se svou nemocí bojovala, všechno to vypadalo nadějně, ale bohužel jsme ten zápas nakonec prohráli a museli jsme ji nechat odejít, abychom neprodlužovali její utrpení...
Bude se nám po ní stýskat.
M. Šmídová  

Kissinka (12 kB)


Poslední koťátka Ajdičky

Ajdička měla další koťátka. Narodila se 12.srpna na Vavřince. Takže to byli Vavřinec a jeho přátelé. Bylo to pěkné nadělení.

Koťátek bylo šest.
Nejdříve jsem myslela, že nechám Ajdě pouze dvě koťátka, pak jsem chtěla nechat tři, ale protože jsem si nedokázala hrát na osud a rozhodovat o tom, která zůstanou naživu a která odvezu na veterinu, tak zůstala všechna.
Bylo to pět kocourků a jedna malá kočička.
Čertík = Čenda ze svátečního stolu zkoumá králičkovu klec (12 kB)
Koťátka dostala jména Vavřinec, Bertík, Čenda, Ferdík, Matýsek a Jůlinka, která byla stále drobounká, poloviční jak její bratříčkové. Chvílemi jsem pochybovala, zda vůbec přežije, protože jí ti lumpíci stále odstrkovali od jídla :-/.
Ale Jůlinka se statečně držela a byla moc roztomilá právě proto, že byla nejmenší.
Jakmile se začala koťátka batolit, bylo to docela hrozné, když mě na dvorečku vítalo těch šest hladových a křičících kočičích batolat :-). V rukou plné misky proviantu a stále koukat kam šlapu, abych náhodou nešlápla na některého z těch křiklounů.
Ale všechna byla moc krásná a miloučká. Když jim byly dva měsíce trochu jsem znervózněla při pomyšlení kolik koťat musím umístit do dobrých rukou... Chtěla jsem pro ně samozřejmě to nejlepší.
Začala jsem dávat inzeráty na Internet a do všech možných novin.
Čertík = Čenda zkoumá vánoční stůl (7 kB)
Manžel mi ještě vyčítal, že jsem nedala Ajdu dřív kastrovat. Uznávala jsem, že má pravdu a sama jsem měla dost výčitek. Ale nakonec všechno dobře dopadlo.
Asi tak do třech týdnů se mi podařilo umístit všechna koťátka. Ani jsem tomu sama nechtěla věřit, jaký je o koťátka zájem.
Kočičky jsou teď velmi oblíbené. Při zaneprázdnění většiny lidí, je to ideální zvířátko do domácnosti. U nás v práci už snad všechny kolegyně mají kočičky a nemohou si je vynachválit.
Doufám, že toto nadšení jim vydrží.
Já jsem se s každým koťátkem těžko loučila, hlavně proto, že jsem se skálopevně rozhodla, že to jsou koťátka poslední. Stále jsem si v duchu říkala, (nesměl o tom vědět manžel :-)) že si některé ponechám...
Pokukovala jsem po malé Jůlince.
Ale nakonec jsem rozdala všechna a byla bych jich udala i více.
Jůlinku si vzala má kolegyně, a tak mám o ní stále nové zprávy. Majitelé Čendy mi posílají vždy nové a nové fotografie, majitelka Matýska mi občas zavolá, Ferdíka si vzala má kamarádka, tak i o něm vím co dělá, páníčkovi Bertíka občas zavolám sama a Vavřinec, který byl největší a šel z domova jako první, se snad má také dobře. Jeho majitel mi hned volal, že je vše v pořádku.
Čertík = Čenda u stromečku (8 kB)
Věřím, že všechna koťátka jsou v láskyplné péči svých nových páníčků.
Čendu mi jeho noví páníčci chtěli nejdříve vrátit nebo dát svým známým, protože doma mají králíčka a chtěli mu obstarat společníka, ale králíček se ho prý bojí. Druhý den volali znovu, že to snad bude dobré a že teď už by ho stejně nikomu nedali :-). Po nějaké době, když jsem s nimi mluvila, tak říkali, že by nikdy nevěřili jací z těch dvou, králíčka a kocourka, budou velcí kamarádi.
A tak pro koťátka vše dobře dopadlo. Ale byla to opravdu koťátka poslední.
V polovině listopadu byla Ajdička na kastraci a už žádná další koťátka skutečně nebudou. Je to trochu smutné ale hlavně, že je Ajdička po kastraci v pořádku a já nebudu mít starosti s umisťováním koťátek a strach o jejich další osud.
I tak je všude plno opuštěných kočiček, které čekají na svého člověka.

M. Šmídová          

P.S.: Po smutné zprávě o Kissince posílám fotografie jednoho z posledních koťátek Ajdičky. Fotografie mi poslala paní Monika, jeho nová panička. Teď mě alespoň těší to, když vidím jak se malý kocourek má ve své nové rodině dobře a jak si tam spokojeně žije. Je vidět, že ho jeho nová panička s páníčkem mají moc rádi. Já jsem mu říkala Čenda nebo Čendík, ale protože je to zřejmě malý dráček, tak byl přejmenován na Čertíka :-).


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci