Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  JEDOVATKY: Pavouk - zabiják (George Švehla)
 
15.1.
Prosba o radu - kočky se perou (Ivo & Dusana, Ferda) / Tramvajová Mánička (Jitka Složilová)
14.1.
O kocourkovi, který je a není náš (Jana Šnebergrová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Prosba o radu - kočky se perou

Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte.

Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc.
Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela.
Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla.
Okamžitě jsme je oddělili a nechali je tak po dobu jednoho týdne dokud kočce nevytáhli stehy. Potom jsme je dali k sobě a vypadalo to že je vše v pořádku. Ale asi do hodiny se opět docela hodně poprali.
Zase jsme je oddělili.
Druhý den když jsme přišli z práce byli spolu. Otevreli si dveře. Vše vypadalo v pořádku. V noci spali s náma v posteli. Potom ale někdy odpoledne ho kočka opět napadla. Vždycky když k tomu došlo byla v naší posteli a on šel pouze kolem. Vůbec si ji nevšímal.
Teď jsou opět odděleni.
Nevíme co s tím. Četli jsme v časopise Kočky o Bachových květech. Nevíme ale jak se to používá a kde je sehnat.
Mohli byste nám poradit co dělat? Vubec to nechápeme a teď už se bojíme je dávat k sobě. Nevíte třeba o nějakém kočičím psychologovi nebo něco takového??
Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          

Pokus o laickou, ale rychlou odpověď:
Je mi líto, že se kočky perou, možná, že to souvisí se změnou hormonů u kocourka i kočky, hormonální hladiny by se měly ustálit a pak se k sobě budou chovat zase normálně.

Ostatně kočka může mít hormony, které ji nutí bránit neexistující koťata právě před kocourkem, který je v tom už nevinně. Možná, že to byl také důvod, proč se mu taky při kastraci tolik věnovala (náhrada ztracených koťat). Proto by bylo lépe je skutečně na nějaký čas odizolovat, až se hormony navrátí do normálu a kočička se po březosti uklidní.
Může se jednat i o boj o to, kdo bude ve smečce dominantní, ale to se mi v tomto případě nezdá...
O Bachových květech najdete více informací na ../minilazneMaMi - paní Miholová o nich napsala knížku.
Ferda          

Náš kocour a kočička - foto z loňského června (15 kB)

Tramvajová Mánička

Micka pózuje na stole u počítače (13 kB) Chci se s Dumkou podělit o nevšední zážitek, kteří mnozí jistě prožili, ale pro mě to byla nová zkušenost a krásný pocit. Totiž narození koťátka v přímém přenosu. Ale popořádku.

Tak jako paní Jirková má své domácí, nemocniční a pouliční kočky, mám i já domácího kocourka a také kočičku elektrikářku. Jednoho dne se k chlapům do dílny zatoulalo malé koťátko. Pracuji ve firmě, která se zabývá opravami tramvají, tedy v dost těžkém provozu.
Bylo dojemné sledovat ty naše pořádné chlapy, jak se rozněžnili a koťátko si začali hýčkat. Brzy jsme zjistili, že je to kočička a dostala jméno Mánička. Je to taková moudrá drobná holčička, která má ty svoje mužský moc ráda a oni ji. Teď už je to usedlejší mamina - krásná trojbarevná, ovšem mívala většinu času barvu "hadru na nádobí". To proto, že měla neskutečné možnosti prolézaček.
Micka pozoruje dění pod stolem (12 kB)
No uznejte sami, než se proleze taková tramvaj. Také podle toho ovšem vypadala. Dojímala mě její marná snaha, jak pečlivě se vždy myla a během deseti minut už byla zas jako mouřenín :-/.
Byla takové roztomilé koťátko.
Brzy ji ovšem objevili místní kocouři. Až příliš brzy, protože už ve svých asi deseti měsících porodila tři překrásná koťátka.
Micka honí 'myšku' mezi papíry (10 kB)
Představte si, že jedno z nich se dostalo až do Mexika a žere ze "zlaté" misky. Z přerostlejšího kotěte se Mánička rázem proměnila v zodpovědnou a dokonalou matku. To bylo v předloňském roce.
Našli jsme je ráno všechny čtyři v bedně mezi šrouby a hřebíky. Bylo to velmi dojemné.
Všechna koťátka našla své šťastné majitele, ale nastala otázka co dál.
Veterinář nám poradil kočičí antikoncepci. Mimochodem máte s ní nějaké zkušenosti? Ví se o ní poměrně málo.
Milá Mánička tedy každých půl roku putovala na injekci, po které byla trochu malátná, ale snášela ji velmi dobře. A my měli klid. Tedy to jsme si mysleli. Začátkem června jeden z mužských páníčků choval Máničku a najednou kouká, že má něco u ocásku...
To "něco" se ukázalo být ocáskem koťátka klubajícího se na svět. Hned jsme ji uložili do dek a čekali, co bude. Vždycky uvidím ta oddaná věrná očka, plná důvěry. Ani jsme nedýchali, jak se malé koťátko dostávalo na svět. A za chvilku ještě jedno.
To bohužel žilo jen chvilku :-(. Snad to bylo tou antikoncepcí. Těžko říct.
O to víc se měl k světu prvorozený zrzeček a má se k světu i teď. Je to pěkný divoch, který měl od mámy sám všechno pro sebe a je už teď ve třech měsících pořádný cvalík. Dokážou rozjasnit i sebehorší dny.
Někdy se i osmělí a přijdou na návštěvu nahoru ke mně do kanceláře, ale jsou poněkud nesví. Nejlíp je jim, když se prohánějí mezi tramvajemi na dílně. Tak nevím, příroda je holt mocná čarodějka nebo že by jí to ti mužští páníčkové špatně vypočítali?
Ať tak či onak, máme radost dvojnásobnou, ale už si ty dva miláčky radši ohlídáme.

Jitka Složilová          

P.S.: Povídání paní Složilové doplnily fotky od paní Dáši, která mi zatím neposlala žádné povídání o jejich Micince, která bydlí u jejich babičky, byť je focena při návštěvě v kanceláři.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci