Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KAŠNY: Kůň se psem aneb Caesarova kašna (Lumír Hanuš)
 
21.1.
Televizní Mafie (Apolena)
16.1.
Kočka u zubaře (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Televizní Mafie

Mafie usíná (5 kB) Nevím, jestli je to u koček běžné, ale zdá se, že Mafie přesně ví, k čemu je televize a dost možná, že si jí umí i zapnout :-).

Dokud jsme ještě měli Cartoon Network (pořad na satelitu, kde běží celý den kreslené pohádky), měla v oblibě naprostou klasiku - Toma a Jerryho. Potom Cartoon zakódovali a tak se musí spokojit s naší českou televizí nebo něčím ze satelitu, ale asi zrovna nemusí němčinu :-), takže jí to teď moc nebere.
Mafie v limbu (6 kB)
Nejoblíbenější jsou samozřejmě dokumenty o zvířatech, přírodopisné filmy a seriály a teď je to zrovna nějaký pořad o pravěkých zvířatech. Máme dost malý byt a tak máme televizi v ložnici a jediný způsob, jak se na ní dívat, je z postele...
Přikrčená Mafie u TV (10 kB)
Zdá se, že Mafii to naprosto vyhovuje. Rozvaluje se v peřinách a čučí na svoje pořady, ovšem když ji něco opravdu zaujme, jde si sednout až na roh a prohlíží si obrazovku co nejvíc zblízka.
Někdy to ani nemusí být přírodopisné, občas se podívá i na fotbal, ale vypadá potom strašně zamyšleně, takže nevíme, jestli si v duchu rekapituluje zápas anebo si láme hlavu, co na tom ty chlapy tak baví :-).
Jen přijď blíž a já skočím! (10 kB)
Když není v televizi už opravdu vůbec nic, co by stálo za řeč, jde zkontrolovat aspoň monitor počítače. Třeba taková defragmentace disku se zobrazením detailů (pro neznalé - to je jak se Vám tam rovnají hodinu ty čtverečky), to taky není špatný program.
Už odlítá, to je škoda... (10 kB)
Nedávno manžel dostal e-mailem od kamaráda zvuky velkých koček - vrčení, řvaní... a když si je pouštěl v kuchyni, Mafie stála metr před prahem celá naježená a vykulená a bála se vejít. Ten strach jí vydržel ještě dost dlouho potom, co bylo v kuchyni ticho a když se konečně odvážila vstoupit, plížila se pomalu a potichu a ňufala (=čuchání spojené s tím srandovním krčením čumáčku), co to vlastně bylo.
Myslím, že v tom doteď nemá jasno :-/.
Jinak je čím dál Mafiovatější a už opravdu nemůžeme udělat ani krok, abychom na ní nešlápli nebo o ní nezakopli - všude je s náma a neustále se dožaduje mazlení, chování a nošení po bytě, takže manžel vždycky v jednu v noci vyleze z postele, vezme Mafii do náruče a několikrát se s ní projde po bytě a přitom jí potichu něco vypráví a teprve potom v klidu usne.
Pokud sedíme v kuchyni, musíme dát na správné místo (tj. do centra pozornosti) ještě židli pro kočičku. A když si někdo sedne ke stolu nebo k počítači, hned jí má celou v obličeji, vrní, lísá se a slintá blahem a sápe se člověku na rameno, kde je úplně ze všeho nejspokojeněnjší...

Apolena          

Posilující spánek na posteli (12 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci