Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KAŠNY: Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna (Lumír Hanuš)
 
28.1.
Přišla zima / Kočičí vymyšlenosti (Ivana Jirková)
23.1.
Packa a Ferda (George Švehla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Přišla zima

Máme zimu na krku, venkovním kočičkám bude ouvej. Mourovatý kocour, u nás za rohem, asi má někde "svůj sklep", nebo jiné místo, a chodí jen na večeři. Tedy, pokud je slušné počasí, když prší, tak se moc nehrne. Stejně tak černý kocourek. Ten se na začíčání objeví u svého "krmicího okna" do sklepa vysoké školy, ale mám pocit, že to není jeho trvalá adresa. Fakt ale je, že v tom sklepě je teplo a klid, takže se tam může kdykoli trvale nastěhovat. Zatím ho používá jako čekárnu.

Něco jiného je Lízinka. Té pomalu roky přibývají, a trvalý pobyt má blíže neurčený. Někde kolem své jídelny. Myslím, že v zimě používá bramborárnu. Což ovšem znamená, že mě čeká další metání konzervami po zdi, až jí utěsní únikové otvory. No nevadí, máme už praxi.
Naskýtá se ale další možnost. Stavba, kde už byla Líza několikrát lapená, je před dokončením, brzy začne fungovat. A jsou tam sklepy a kotelna, to znamená naději na otevřená sklepní okénka. Bojácná černá kočička (nebo kocourek, to opravdu nevím) má svůj sklep také a tak vlastně je na tom nejhůře černý kocour (už vím, že je to kocour, i když se zdá, že kastrovaný). Toho vidím jen pod křovím. Doufám, že si na zimu najde také trvalý byt.
Líza u misek se lekla blesku (9 kB)
V té době jsou kočky nejohroženější, protože se - při hledání útočiště - snadno dostanou do pasti, ze které není snadné uniknout.
Čumák, jak se zdá, definitivně zmizel :-(. Nevím, co se s ním stalo, a snad to raději ani nechci vědět, takhle mám naději, že si ho někdo vzal, a kocour si spokojeně žije někde v teple a dostatku. Je zvláštní, jak se černý kocour po zmizení Čumáka proměnil. Je z něj mazel, který se mi tak plete pod nohy, že mám občas pocit, že se o něj musím zákonitě přerazit.
A, stejně jako spousta jiných pouličník koček, ale jen těch, s kterými blíž kamarádíme, mi "leští boty". Dělají to jen pouliční kočky, nikdy jsem to neviděla u těch domácích. Vystrčí zadek, předníma packama se položí na zem, a hlavičkou se mi otírá o boty. Kočka má u tlamičky pachové žlázky, takže si mě tím jakoby podepisují (Pozor, tahle panička je moje!), to chápu :-).
Ale co nechápu je, že to dělají i temenem hlavičky, a tam žádné takové žlázky nemají. Nikdy to ale nedělala Líza. V každém případě mi musí ta kočka důvěřovat, protože je v té chvíli strašně zranitelná.


Kočičí vymyšlenosti

Je zajímavé sledovat "kočičí vymyšlenosti". Ať mi nikdo nepovídá, že zvířata nemyslí a řídí se jen pudem! Například naše Markétka, to je taková Všudybylka. Všude vleze, všechno musí vidět, všechno prozkoumat. Jdu si něco vzít z prádelníku, otevřu ho a co na mne nevyjukne, Majčina kukadla :-). Jak se tam dostala, je mi záhadou :-/.
I takhle se dá spát - Šimon a Markéta (13 kB)

Najdu jí v květináči, tlamičku celou od hlíny, chci uklidit hrnek do kredence, Majka je tam před ním. Objevuje se na nejnemožnějších místech, kde by člověk čekal všechno možné, jen ne kočku :-).
Jedno z oblíbených míst je moje skříň, na které pravidelně dělá vizitu. A, protože je ta skříň vysoká a Majka jak nic, musí si najít způsob, jak se na ní dostat. A našla. Zkusila to z okna, ale tam jí vadil závěs, z mojí postele to taky není ono, tak si jako meziskok vybrala mne :-).
Počká si, až se k té skříni přiblížím, a pak mi skočí na ramena. Přeskočit na skříň už pak není žádný problém. Jenže mi tohle dělá i jindy. Stojím třeba u linky a něco dělám, malá nevidí co, tak si mi skočí na rameno, a má přehled hned :-/.
Musím být tedy neustále ve střehu.
A Šimon také, protože na toho se vždycky vyřítí odněkud ze zálohy, chytne ho kolem krku a už ho zpracovává :-) A Šimon drží :-))), přivírá oči, a nechá si všechno líbit. Když už to Majka přehání, odstrčí jí packou a chvíli jí drží ode sebe, nebo jí tou packou připlácne k zemi a začne jí důkladně mýt. A že jí drhne, až je Markétka celá mokrá :-).
To už jí zklidní, ale ne na dlouho. Za chvilku už Šimona zas kouše do krku, nebo do ucha, kam dosáhne.
Občas tohle zkouší i na Mášu, ale kampak na ní. Máša vztekle zaječí, plácne jí a uteče. Jen vyjímečně se nechá strhnout ke hře. Máša je prostě samotář. Mášu ale, jak může, to znamená, když se zrovna nedíváme, prožene Šimon. To je najednou rychlý jako blesk a už jí žene. Máša zeječí a zachrání se skokem na botník.
Markéta unavená po 'zahradnických' pracech (8 kB)
Šimon na výšky není, tak je po honičce :-/. Ještě chvilku čeká, jestli se Máša nesplete a neskočí dolů, a pak se odloudá.
Něco jiného je pes Kvído, s tím se Máša docela kamarádí, tak se s ním i chvíli honí, jenže Kvído je - jako každý pes - humpolák, šlápne na ní, Máša vztekle zaječí a uteče. Ona je vůbec dost vztekloun.
Je zajímavé, jak jsou ty kočky každá jiná.
Majka si s Kvídem hraje ráda. Snese i nějaké to přišlápnutí, nebo nabrání čenichem, až upadne. Kvído na oplátku zas snese, když ho malá chytá za čumák. Ale drápky má přitom schované.
Jen Šimon Kvída nebere.
Ten tedy se psem opravdu nechce nic mít. Jen se Kvído přiblíží, Šimon mizí. Když jsem tam ale já, snese (chvilinku) i to, že ho Kvído očichává. Po chvíli ale nevydrží s nervama a mizí zas.
Šimon přišel na to, že od trubek, vedoucích k radiátoru, je příjemné teplo, tak si často lehá k nim, nebo přímo pod topení, a hřeje si kožíšek. Máša si zase chodí nahřívat kožíšek k lampičce. Ani to světlo jí nevadí, zavře oči a je to.
Majka s Kvídem (10 kB)
Kvído je taková likvidační četa, co může roztrhá, rozkouše a roztahá po pokoji. Máša mu shazuje věci z pro něj nepřístupných míst, Kvído už dokoná dílo zkázy :-/.
Ani fretka Megi se nedá zahambit. Jakmile se jí podaří dostat se z klece, zmizí jako duch. Většinou do obýváku pod sedačku, odkud podniká loupeživé výpravy do Šimonovy misky nebo do skříně. Pokud se Megi dostane ke kytkám, nemají šanci, dokonale je vyhrabe a vytáhne z květináče.
Ale s malou Markétkou si hrají a Megi, která je jinak dost kousavá, Majce neublíží. Asi proto, že je z těch koček nejmenší.
No, ať tak, či tak, s našimi zvířaty je u nás stále živo.

Ivana Jirková, 22.11.2002          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci