Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Trojka (George Švehla)
 
30.1.
Kočka a skartovač (Marie Crossette)
29.1.
Kočičí Vánoce - nemocniční, pouliční, domácí / Nejkrásnější dárek (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočka a skartovač

Smoky u skartovače (10 kB) Někdy před pěti lety jsme si koupili skartovač. Na můj dotaz jsem byla bratrem poučena, že tak se správně říká té vrčící mašince, co dělá z papírů řezanku. Stejně jako řada dalších Američanů, tak i my jsme nakonec došli k přesvědčení, že nebude na škodu si tuhle kancelářskou pomůcku pořídit.

Naše městečko kdysi zavedlo třídění odpadu a jak nás informují zdejší noviny, byla to a stále je velice úspěšná akce. Asi by byla hanba se do ní nezapojit, když nám to město dělá velice jednoduché. Jediné, co se od nás žádá je dávat veškerý papír, sklo, plastik a plechovky do jednoho velikého oranžového pytle. Ten pak postavíme každé pondělí ráno vedle naší popelnice, kde je sebrán dříve, než přijedou popeláři.
Po jeho odvozu nám na držadlo popelnice připevní pytel nový. O další třídění tohoto odpadu se už postará někdo jiný. Dříve jsme do pytle bezstarostně dávali i papíry, na kterých bylo naše jméno a adresa, tedy obálky apod. Při vyhazování papírů, na kterých byly např. bankovní informace, jsme přeci jen pro jistotu vše alespoň roztrhali.
Od té doby, co máme skartovač, dáváme jako papír do pytle jen různé sáčky, krabičky, noviny, apod. Vším, na čem je nějaká informace o nás krmíme tuhle malou mašinku. To proto, že jsme až příliš často slyšeli nebo četli o tzv. "ukradení identity", kdy se někomu většinou sehranému gangu podařilo právě na základě odpadu získat dostatek informací na vystavení kreditní karty, následovném vyprázdnění bankovního konta dotyčného chudáka a řadu podobných hrůz.
Smoky se chystá plácnout pytel s rozřezanými papíry (11 kB)
Nejprve nám to všechno připadalo jako směšně přehnané a velice nepravděpodobné, ale nakonec jsme si řekli, že jistota je jistota a proč si ten skartovač nekoupit.
Vedle něho teď dáváme vytříděné papíry na hromádku a jednou za čas je rozřežeme do velkého pytle, který pak přidáme k ostatnímu odpadu do pytle oranžového.
Řezací procedůra je poměrně hlučná a zjistili jsme, že Dixie se už jako kotě vrčení skartovače velmi bála. Od té doby ho tedy používáme jen tehdy, když jsou kočky venku.
Nedávno se ale ukázalo, že Smoky se vlastně skartovače nebojí. Obě kočky byly ten den venku na zahradě, ale dveře do domu zůstaly pootevřené. Manžel si sedl ke skartovači a začal likvidovat narůstající hromádku papírů, když Smoky náhodou přišla dovnitř.
Smoky se nejprve ježila (10 kB)
Skartovač jako "věc" v domě samozřejmě už znala, ale až dosud ho nikdy neslyšela v provozu. Kupodivu před tímto divně vrčícím zvukem neprchla (jako to okamžitě udělá např. před cizím hlasem), naopak se přišla zvědavě podívat, co ho vydává.
Zůstala sedět asi metr od skartovače a při každém zavýtí řezných pilek, které bylo podle síly papíru vždy jiné, jen stříhla ušima. Až teprve, když manžel stroj zastavil, Smoky si ho přišla prohlédnout zblízka.
Tam ji zcela nečekaně vylekal zavěšený pytel, plný nařezaných proužků.
Když do něj zvědavě šťouchla packou, pytel se zavlnil a to kočku vyvedlo z míry tak, že uskočila. Po chvili se k pytli znovu opatrně přiblížila a tentokrát se pro změnu polekala několika papírových proužků, které z něj visely.
Je to živé nebo ne (10 kB)
Chtěla jsem jí ukázat, co to je. Pár proužků jsem z pytle vyndala, svázala je dohromady a položila před kočku na koberec v domění, že se pro ní stanou novou hračkou. Smoky ale nadskočila, jakoby dostala žihadlo. Pak se celá naježila a do svazečku papírových proužků začala bušit packou.
Tím ovšem docílila toho, že ty papírky na koberci nadskakovaly a Smoky byla přesvědčená, že má před sebou něco živého :-).
Chodila kolem nich naježená, ale odhodlaná dát téhle papírové chobotnici co proto. Zajímavé bylo, že ze začátku do papírků jen mydlila packou, nesnažila se k nim ani sklonit, ani do nich kousnout.
Mezitím přišla dovnitř i Dixie.
Když viděla Smoky poskakovat po koberci a něco fackovat, zůstala zaraženě sedět o kus dál. Kupodivu se vůbec nehrnula ke Smoky se přidat, jakoby vycítila to její napětí, kdy je asi lepší jí nerušit.
Dixie se drží od té divné věci raději dál (10 kB)
Smoky papírky profackovala skoro celou chodbou domu, než se ubezpečila, že jsou přeci jen neškodné a nechala je být. Jako novou hračku je nepřijala, prostě si jich přestala všímat.
I když jsem ten svazeček nechala ležet na koberci ještě nějakou dobu, ani jedna kočka mu nevěnovala tu nejmenší pozornost, takže nakonec skončil zase v pytli s ostatní řezankou :-/.

Marie Crossette, USA          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002).

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dusana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci