Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Havran a sojky (Ivana Jirková)
 
11.2.
Malá zlodějka (Pavel Steiner)
6.2.
Kočky v zimě / Ke skokům koček (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Malá zlodějka

Sally zkoumá, co je na stole, Pif by si dal taky (10 kB) Naši domácí mazlíčci, tedy pes Pif a kočka Sally, obvykle shodně reagují na jakékoliv dění v kuchyni okamžitým přesunem na místo děje. To aby náhodou nepřišli o něco dobrého, co upadne paničce od ruky při přípravě jídla pro zbytek smečky.

Jediný případ, kdy reagují každý jinak, nastává v okamžiku, kdy Jana začne brousit nůž.
Pif odchází z kuchyně pryč, domníváme se, že mu vadí ten zvuk, který nůž při broušení ocílkou vydává. Naopak Sally, ať už se v tom okamžiku nacházela kdekoli v domě, náhle se zhmotní v kuchyni s představou lákavých kousků syrového masa :-).
Sally nenápadně 'znárodňuje' masíčko (9 kB)
Jednoho večera Jana otevřela ledničku a vyndala na stůl krabí prsty. Začala je krájet na malé kousky do salátu. V tom okamžiku se v kuchyni objevila Sally a začala větřit jak lovecký pes. Vyskočila na židli, otírala se o stůl a žádostivě pomňoukávala...
Pak se pokusila vyskočit na stůl, ale Jana ji hned umravnila. Sally se tedy způsobně usadila na židli a upřeně zírala na hromádku nakrájeného masa. Situace se mi jevila zajímavou, došel jsem si tedy pro foťák.
Sotva jsem se vrátil do kuchyně, Sally už to nevydržela :-). Pomalu a nenápadně natáhla packu a ladným pohybem oddělila z hromádky pár kousků masa. A stejně pomalu je posunovala na kraj stolu a rovnou do tlamičky :-).
Koukali jsme na ni a nijak jsme nazasahovali.
Usoudili jsme totiž, že za takový něžný způsob krádeže si Sally svou kořist zaslouží. Ještě jednou jsme ji nechali znárodnit pár kousků a pak Jana dokrájela a nasypala zbytek do mísy.
Sally seskočila na zem, posadila se před svoji prázdnou misku, mňoukla a podívala se na nás s vyzývavým pohledem: "A pár kousků masa pro hladovou kočičku by náhodou nebylo?"

Pavel Steiner          

Další povídání o Pifovi a Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci